Sari la conținut
Forum Roportal
LăutarulDinBeci

Metode de barbierit pentru ten acneic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu pentru ce o folosesti ? Apropo, nu afecteaza in niciun fel cosurile existente ?

Eu am puncte negre pe nas si cateodata mi se mai umfla si inroseste nasul.

De cand folosesc lamaia nu mi se mai intampla acest lucru.

Este buna pentru ten gras si pentru cosuri, le usuca si dezinfecteaza .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am sa incerc si eu de indata ce mi se mai calmeaza tenul dupa barbierit :P

 

LE: Inca o intrebare .. crezi ca masturbarea influenteaza intr-un mod direct/indirect aparitia cosurilor ?

Editat de Lăutaru'DinBeci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LE: Stiti vreo modalitate de a scapa de urmele lasate de cosurile anterioare (acele pete de culoare rosie) ? De preferat ceva natural, testat si de voi .

Fond de ten

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Masturbarea nu influenteaza aparitia cosurilor :crazy:. Iti dai seama ca mai mult de jumatate din populatia adulta si nu numai ar arata ca in..........Transformers? Ce intrebari dragute puneti :P

 

 

Lautare- nu iti recomand ceara. O sa iei si un strat de epiderma cu ea si apoi pana te vindeci iti creste din nou. Ceara, chiar daca e speciala pt fata e recomandata numai pt mustacioara finuta care apare la unele femei.

 

Nu as zice nici sa "bagi" antibiotice. Ce naiba, schimba medicul daca de atata timp nu a gasit o solutie. Nu zic ca e incompetent totusi........ un medic bun te poate vindeca

 

Si cand ai intalniri, baga fond de ten cum spune Curioasa. Face minuni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, am sa incerc si eu de indata ce mi se mai calmeaza tenul dupa barbierit :crazy:

 

LE: Inca o intrebare .. crezi ca masturbarea influenteaza intr-un mod direct/indirect aparitia cosurilor ?

eu am auzit ca orbesti :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fondul de ten astupa porii si din cate am auzit exista posibilitatea ca (,) cosurile sa se inmulteasca, no thnx (pan' la urma sunt barbat ce naiba) .

Deci ceara nu e buna .. alte solutii ? Chiar nu am chef sa alerg la cine stie ce alti dermatologi care-ti vor doar banii, prefer sa las timpul sa-si faca efectul chiar daca poate fi un proces durativ .

Cat despre treaba cu masturbarea, se zvoneste ca sexul te scapa de cosuri deoarece daca acneea este dintr-o cauza hormonala, sexul poate atat sa echilibreze secretia hormonala, cat si s-o strice si mai rau iar masturbarea din acest punct de vedere coincide cu sexul normal (nu?) .. d-asta intreb .

Editat de Lăutaru'DinBeci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lautare, io am 34 de ani si tenu meu e aproape la fel de acneic ca la 17 ani.

 

tocmai am incheiat un tratament medicamentos, cu simphoral. ZERO rezultate.

 

petele de la cosurile inchise trec, da mai greu.

 

tre sa incerci sa accepti treaba asta asa cum e ea.

 

eu folosesc un fond de ten bunisor si e un fel de protectie fata de "atacantii" externi.

 

de obicei tenurile acneice sunt si albe, asa ca, daca-ti poti lua un fond de ten bun, sa ceri cea ma deschisa nuanta.

 

sa-l intinzi pe toata fata, nu doar pe cosur si seara te demachiezi cu servetele demachiante bune.

 

oricum va trebui sa ai mereu grija de mutra ta.

 

am vazut la kaufland o crema "gerovital" anticuperozica. creca ai putea sa vezi ce efect are, ca nu-i scumpa.

 

de barberit peste cosuri nush ce sa zic.

 

ce fel de par ai si cat? intreb pe bune.

 

 

am o idee: poti incerca si epilarea cu crema de epilat. gasesti in comert creme foarte blande care ard parul.

zero durere si chin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parul din zona obrajilor imi creste mai rar si putin pe cand parul de pe barbie si din zona gurii creste mai repede si un pic mai mult .. doar in zona gurii (unde am si cosuri) am nevoie sa ma rad .

Din cate mi-a spus dermatologul, acneea mea este din cauza pubertatii (normal) si indiferent de ce metode as folosi, pot doar sa ameliorez situatia caci dupa pubertate este foarte posibil sa dispara de tot .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×