Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Copilul meu NU vorbeste corect; are o Tulburare Psihica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

;) Dificultati in vorbire:

- copilul nu poate pronunta corect toate cuvintele, literele... adica poate fi rarait, sasait etc. In acest caz paote merge la un logoped. In cele mai dese cazuri parintele isi duce copilul la un psiholog dupa care acesta il indruma catre un logoped

 

 

Cunosc cel putin 2 cazuri (unul chiar in familie) in care copiii au fost sasaiti pana au inceput scoala. Atunci BRUSC si-au corectat defectul de vorbire. Fara sa se tina cineva de capul lor si fara eforturi supraomenesti.

Cum facem diferenta intre o tulburare psihica si un defect de vorbire de felul asta, de lene, din alint sau mai stiu eu ce ii determina pe acesti copii sa fie sasaiti?

Iar raraitul?! Credeti voi ca sunt neaparat defecte majore, care ar putea sa fie provocate de vreo tulburare psihica?!

 

Balbaitii ce sunt? Dar pelticii? Astea provin de la tulburari psihice? Si ce fel de tulburari psihice, pana la urma? Ca mie mi se pare ca suna caaam... urat. :pokey:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Aoleu, aoleu!!! Tulburarile de limbaj nu stau la baza tulburarilor psihice ele sunt pur si simplu probleme de vorbire. Nu si-au integrat bine limbajul... unii din alint, cum ai spus, unii asa s-au format, cu altii s-a vorbit prea putin in casa.

 

Poate ca in unele cazuri tulburarile de vorbire sunt efect al bolii psihice, dar nu cele ca sasaitul, raraitul etc. astea fac parte doar din categoria pb de limbaj.

 

:pokey: ma gandeam eu ca s-ar putea intelege asta la un moment dat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si mie mi se pare o prostie sa determini pe copil sa scrie cu alta mana decat cea cu care i se pare lui usor... are el un motiv pentru ca este stangaci sau dreptaci. Dar poate sa ajunga sa isi foloseasca ambele maini la fel de bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca intrebare... Ai prefera sa fii iubit de copilul tau cu riscul de a-l mentine in tulburarea de comportament.

(citez asa deoarece o eroare ma impiedica sa citez normal).

 

Nu, fireste. Dar ma intreb cata lume are educatia de a identifica o reala tulburare de comportament, care poate provoca daune. Exista cazuri in care parintii exagereaza. In calitate de copil care a auzit de 1 milion de ori "esti nebuna, ai nevoie de doctor" pentru ceea ce erau doar lucruri obisnuite specifice varstei, pot spune ca imi este familiara aceasta tendinta a unor adulti de a reactiona asa de cate ori nu isi inteleg copilul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tulburari de comportament:

-agresivitate fata de ceilalti

- furt

- distrugerea obiectelor;

- chiulul

- fuga de acasa

- inceperea batailor

 

poate e important de precizat varsta "copilului"

ca daca e deja la 16 ani copilul, deja te poti gandi ca "copilul" si-a gasit niste hobby-uri de care nu va scapa prea usor (furtul, bataile, distrugerea obiectelor, etc).

in plus, tot ceea ce ai enumerat tu mai sus ca fiind tulburari de comportament, copilului i-au fost induse, transmise, daruite, etc de catre parinti si de catre mediul in care a crescut.

din punctul meu de edere mare lucru n-ai ce-i face, decat sa-l accepti si sa ii dai ce nu i-ai dat in 16-18-20 de ani (daca mai primeste)

 

daca copilul e mic, furtul nu e furt, ci e insusire: am luat ca mi-a placut.

distrugerea obiectelor face parte din firescul varstei: am stricat masinuta sa vad ce e in ea sau daca o mai pot face la loc.

chiulul - nu prea se aplica la un copil mic, desi fi-miu ar "chiuli" cu placere de la niste activitati de la gradinita :blink:, dar inca nu stie termenul si nici nu poate pleca de capul lui (inca)

fuga de acasa nu se aplica unui copil mic, dar cand copilul a crescut doamna mama ar trebui sa-si puna intrebarea: cu ce am gresit ca parinte in toti anii astia de cand sunt parinte? oooppaaa, sunt parinte :blink:

inceperea batailor - daca e mic, e normal ca din cand in cand un pumn, o palma, o imbrancitura sa intervina intre copii - asta vad in parc, la desene, experimenteaza; ca si "copil" mai mare, la urma urmei un pumn in botul cuiva nu-i sifoneaza decat moaca, cateodata multi ar merita asta; daca e fata, experimenteaza autoapararea (ca nu prea vad eu fete sa sara cu pumnul la fata cuiva) iar daca e baiat, asta e, animalul din el trebuie sa se dezvolte si el putin, nu?

 

Cunosc cel putin 2 cazuri (unul chiar in familie) in care copiii au fost sasaiti pana au inceput scoala. Atunci BRUSC si-au corectat defectul de vorbire. Fara sa se tina cineva de capul lor si fara eforturi supraomenesti.

Cum facem diferenta intre o tulburare psihica si un defect de vorbire de felul asta, de lene, din alint sau mai stiu eu ce ii determina pe acesti copii sa fie sasaiti?

Iar raraitul?! Credeti voi ca sunt neaparat defecte majore, care ar putea sa fie provocate de vreo tulburare psihica?!

 

Balbaitii ce sunt? Dar pelticii? Astea provin de la tulburari psihice? Si ce fel de tulburari psihice, pana la urma? Ca mie mi se pare ca suna caaam... urat. :blink:

 

eu am fost r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×