Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Conceptul de iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un asemenea subiect ma face sa ma gindesc ca oamenilor le place mai mult sa vorbeasca, sa teoritezeze despre iubire decit sa o traiasca. Este infinit mai comod si, poate, cine stie, mai pica si ceva sex pe linga.

 

Nimic nou.

Pai nu trebuie sa vorbesti mai intai ?

Si, cu cine sa o traiesti ?

Daca nu ai notiuni abstracte, nu poti intelege sau face ceva. De aceea tre sa teoretizam.

Asta ca afirmatie generala, nu la adresa ta.

Iar sexul, tot iubire e si aia. :pokey:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La un momentdat era posibil sa apara in scena un mascul mai "tare" decat masculul iubit pana atunci de catre o femeie.Femeia vazand ca exista alt barbat mai "cool" decat barbatul ei mult iubit,aceasta incepea sa-si desconsidere/subestimeze partenerul de viata,ca intr-un final sa nu-l mai iubeasca si sa-l paraseasca pt un alt mascul mai "de calitate".

am inteles.

deci, pana la urma, nu-l iubea, nu? (luand in calcul ca s-a dus dupa alta pereche de itari!)

 

asta cu masculul mai "de calitate" nu o inteleg. parca iubirea (adevarata, nu emotii de 14 ani!) nu e conditionata.

sau e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am inteles.

deci, pana la urma, nu-l iubea, nu? (luand in calcul ca s-a dus dupa alta pereche de itari!)

 

asta cu masculul mai "de calitate" nu o inteleg. parca iubirea (adevarata, nu emotii de 14 ani!) nu e conditionata.

sau e?

Il iubea dar nu foarte mult.:tease:

Nu exista iubire adevarata.Exista o asa zisa iubire,care de fapt e o iubire egoista.

Editat de CRISTI82

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In conceptia mea

 

E preferabil sa o simti decat sa incerci sa o definesti. Sunt de acord cu asta. E fascinant cand sentimentul se naste instantaneu la un contact vizual .. as putea sa incep sa descriu ce am simtit eu .. chiar daca nu am stiut de la inceput ca e intr-adevar iubire .. dar banuiesc ca toti ati avut macar o experienta de genul ..

 

E preferabil sa ti se arate ca esti iubit decat sa ti se spuna. Dovada ca am un sot deloc romantic dar care e cu atat mai cute .. cand incearca sa imi arate cat ma iubeste :serenade:

Provocare ( pentru ca am avut de curand o prietena aflata in dilema ) :

 

E preferabil sa ramai langa cel pe care il iubesti sau langa cel care te iubeste ( presupunand ca nu exista alta cale ) ?

 

Eu as raspunde , cel care te iubeste .. dar nu sunt ferm convinsa ca e bine .. inca deliberez asupra unui raspuns .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In conceptia mea

 

E preferabil sa o simti decat sa incerci sa o definesti. Sunt de acord cu asta. E fascinant cand sentimentul se naste instantaneu la un contact vizual .. as putea sa incep sa descriu ce am simtit eu .. chiar daca nu am stiut de la inceput ca e intr-adevar iubire .. dar banuiesc ca toti ati avut macar o experienta de genul ..

Ceea ce ai simtit la inceput era atractie sexuala,nu era iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a zis ca nu stie de ce?

Atata timp cat iubirea e de tipul "iti dau ca sa primesc",iubirea nu se poate numi adevarata ci egoista.

Pana si iubirea parintilor fata de copii e una egoista.

iubirea neconditionata este una adevarata.

 

restu'... basme!

 

P.S. Parerea mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×