Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Conceptul de iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine a zis ca nu stie de ce?

Atata timp cat iubirea e de tipul "iti dau ca sa primesc",iubirea nu se poate numi adevarata ci egoista.

Pana si iubirea parintilor fata de copii e una egoista.

 

De ce ar fi iubirea parintilor fata de copii una egoista? Daca e asa, nu sunt parinti adevarati...

Tu ai dreptate pana intr-un punct: sunt destul de multi parinti care au un mare grad de egoism in iubirea fata de proprii copii...dar asta nu inseamna ca asa si trebuie sa fie...

In rest sunt de acord: orice alta iubire are un mare grad de egoism, deci nici nu mai merita numele de iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se pare ca Cristi82 face precum trenul in gara. :boredom:

Trenul accelerat 6067,pleaca in 5 minute de la linia 5 catre zlobozi a.Numerotarea vagoanelor se face incepand cu vagonul nr 1 de la locomotiva. :spike:

 

nu vreau sa fiu/par rautacioasa, dar neconditionat asta nu spune nimic? :serenade:

Iubirea fata de o persoana de sex opus nu e o iubire adevarata ci una egoista.Chiar si iubirea parintilor fata de copii e o iubire egoista.

Editat de CRISTI82

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce ai simtit la inceput era atractie sexuala,nu era iubire.

 

Am putea sa o numim atractie fizica .. ori stiu eu .. damn !! Nu tocmai , sexuala .. pentru ca la o adica nu m-am uitat la el si deja l-am visat langa mine in pat .. Cred ca ar fi potrivit sa spun " dragoste la prima vedere " ..

Ei , spuneam ca nu stiam pe atunci ca e iubire .. pt ca inca mi-era sentiment strain .. care dezvoltandu-se pe parcurs a devenit ceea ce vor unii sa numeasca iubire neconditionata. O fi n-o fi :serenade:

Ar fi poveste lunga sa va spun povestea mea de dragoste .. care dureaza de peste 11 ani .. as face-o doar ca sa imi spuna cineva .. dupa toate acestea .. daca e sau nu neconditionata .. daca acest fel de iubire exista sau nu pana la urma ..

... dupa parerea mea : eu o traiesc :boredom:

 

Inceputul fiecarei relatii cred ca are o foarte mare importanta. Se spune ca prima impresie pe care o ai asupra unui om nu conteaza , nu e cea adevarata .. dar in iubire cred ca e .. cred ca are mare importanta si primul contact vizual ..

Spuneam ca nu as putea descrie .. am sa incerc totusi . Cand l-am intalnit pe sotul meu .. era perfect strain pentru mine , insa deja la prima privire aveam sentimentul ca ne stim de-o viata . Nu exagerez .. m-am simtit atat de comfortabil in prezenta lui - eu cea care mereu roseam si eram timida in compania unui baiat .. As putea descrie sentimentul ca si acela cand cineva ti-e foarte drag .. un prieten , un catel chiar .. o simpla cunostinta .. un copil dulce pe strada .. asa ceva .. cum poa' sa iti fie drag cineva pe care l-ai intalnit de cateva minute ? Despre care nu stii nimic si totusi .. ti-e atat de familiar ?

 

De aici incolo chiar a fost ca si cum ne-am completa. Am fost la inceput buni prieteni. Eram implicati amandoi in cate o relatie complet ridicola .. puerila .. petreceam impreuna mai mult timp decat cu partenerii si nu mult a durat pana cand ne-am dat seama ca noi ne potrivim ca o manusa .. atunci a izbucnit o pasiune de care nu credeam ca poate exista .. cand ma gandesc si la zodiile noastre .. balanta si scorpion .. furtuna nu altceva .. !! Prieteni buni cu pasiuni diferite si gandiri diferite .. egaleaza cu o relatie deloc plictisitoare .. aventuroasa si o iubire nu de basm .. pt ca el e cam lipsit de romantism .. dar o poveste care te face sa te simti in basm .. si ca esti printesa .. adica pana la urma .. conteaza sa simti ca te iubeste ..

Cum traim noi , cred ca e o lectie pe care ar trebui sa o invete .. sa o adopte multe cupluri .. totul are ca baza o incredere de neclintit .. cat timp ai incredere totul poate merge struna .. apoi e comunicarea .. mereu sa imparti rele si bune dar sa ai propria portie de secretism .. sa ai o lume mica a ta in care sa te poti izola cand ai nevoie .. si foarte important .. sa stii sa respecti independenta celui de langa tine ..

Cum uneori ai tu nevoie de asa ceva .. are si partenerul ..

Nu cum spune o amica de-a mea " cum sa merg fara el ? Cum sa mearga fara mine ? " Si mai groaznic " El face tot ce vreau eu " ori " fac ce vreau cu el " .. bleahhhh .. sa iti manipulezi partenerul .. pai , mai degraba iti iei un animal de companie atunci ..

 

Dar cum comentati expresia IUBIREA ARE MULTE FETE ! ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu trebuie sa vorbesti mai intai ?

Si, cu cine sa o traiesti ?

Daca nu ai notiuni abstracte, nu poti intelege sau face ceva. De aceea tre sa teoretizam.

Asta ca afirmatie generala, nu la adresa ta.

Iar sexul, tot iubire e si aia. :crazy:

 

Ce chestie. Si eu care credeam ca traitul sta inaintea vorbitului.

De-aia ne zic noua psihologii ca sintem tributari miturilor despre iubire. Care mituri ne fac probleme si ne cam omoara iubirea, in cele din urma.

 

Cine a zis ca nu stie de ce?

Atata timp cat iubirea e de tipul "iti dau ca sa primesc",iubirea nu se poate numi adevarata ci egoista.

Pana si iubirea parintilor fata de copii e una egoista.

 

Spunea unul ca "nu este mai mare dragoste decit sa-si dea omul viata pentru prietenii sai". Nu va spun cine.

 

Cine a zis ca nu stie de ce?

Atata timp cat iubirea e de tipul "iti dau ca sa primesc",iubirea nu se poate numi adevarata ci egoista.

Pana si iubirea parintilor fata de copii e una egoista.

 

Confunzi lucrurile si am senzatia ca o faci doar ca sa provoci. Nu ca ai crede tu ce zici. De fapt, nici pentru tine nu pare relevant daca crezi sau nu.

Se face delimitare intre egoismul bun si egoismul rau.

In cazul primului, cel care da asteapta raspuns si se bucura daca raspunsul este masura. Daca nu-l primeste, un parinte care iubeste fara sa sufere de egoism rau va continua sa-si iubeasca, ajute, sustina copilul. Cel care sufera de egoism rau nu va face asta. El face doar ca sa primeasca. A se vedea barbatii care merg down there doar ca sa se asigure ca pot pretinde felatie, la schimb.

 

Iubirea fata de o persoana de sex opus nu e o iubire adevarata ci una egoista.Chiar si iubirea parintilor fata de copii e o iubire egoista.

 

Oare conceptul de "argumente" sa-ti fie chiar strain? :P

Editat de white.change

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

hai ca mi se facuse dor de glumele tale :P

 

@Cristi82

 

iubirea neconditionata se instaleaza atunci cand indiferent ce face cel de langa tine tu ii oferi in continuare iubirea ta. Mai precis: il iubesti chiar daca nu formati un cuplu, chiar daca a omorat pe cineva, chiar daca el nu te mai iubeste. Acest tip de iubire apare atunci cand nu ii ceri ceva la schimb pentru ceea ce tu oferi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iubirea neconditionata se instaleaza atunci cand indiferent ce face cel de langa tine tu ii oferi in continuare iubirea ta. Mai precis: il iubesti chiar daca nu formati un cuplu, chiar daca a omorat pe cineva, chiar daca el nu te mai iubeste. Acest tip de iubire apare atunci cand nu ii ceri ceva la schimb pentru ceea ce tu oferi

Pai si eu ce tot spuneam pe aici mai domnisoara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit posturi destule pe forumul asta ca sa observ ca oamenii au definitii diferite pentru conceptul asta numit "iubire" si ca fiecare are modul lui de a determina cand e iubire sau nu e (doh ce penetrant sunt! ce perspicacitate! :imao:)

 

Ei bine, scrieti definitiile astea pe topicul asta.

CE? inca un topic cu chestii open-minded si toleranta bla bla? DA ;).

 

Scopul topicului e, inafara de a-mi mari post countul si de a amana lucrurile pe care trebuie sa le fac, de a arata oamenilor cat de divers e modul in care altii privesc fenomenul asta in urma educatiei primite si mai mult sau mai putin(probabil mai putin) a gandirii proprii, naiba stie ce o fi si gandirea asta "proprie" 8), oricum nu prea pare sa conteze asa mult in comparatie cu educatia.

 

 

Pronosticul meu e ca cei mai multi privesc fenomenul asta in modul crestin invatat de la parinti si societate, adica monogamie, fidelitate, gelozie(bineinteles moderata!) bla bla, culmea, chiar si ateii, din ce am citit si vazut, au ramas cu viziunea asta chiar daca au renuntat la credinta intr-un zeu, oare nu sunt constienti ca daca zici ca "nu exista D-zeu" si renunta la cateva ritualuri nu sunt liberi de programarea facuta? ma rog, asta nu tine de topic, doar ma mira lucrul asta.

Un alt scop al topicului ar fi ca respectivii(astia multi) sa inteleaga ca mai exista si alte variante si nu e frumos sa zici "fiecare face ce vrea" ca dupa sa-si bata joc de cei care fac cu adevarat ce vor, cum se intampla de multe ori in realitate(Romania) si chiar si pe forumul asta.

Pana la urma, sa fim seriosi, ideile astea sunt, in cele mai multe cazuri, preluate de la altii, ca unii se iluzioneaza ca ei au ales asta prin alegeri/rationari proprii e alta treaba, de ce sa denigrezi pe cineva care a fost invatat diferit sau a ales diferit cand nu ai dovezi ca alegerea ta e mai buna? "dovezile" astea pe care multi le sustin fiind o mormaiala fara noima :o:.

Asa vad eu lucrurile astea si nu, ideile astea nu tin de topic, daca vreti sa-mi aratati ca am gresit in rationare exista PM, in rest definitii cat mai multe.

GO!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Na definitie a iubirii:

"Iubire=sentiment de afectiune profunda fata de cineva sau de ceva.

Iubirea poate fi fata de mama,fata de tata,fata de prieteni,fata de patrie sau fata de o persoana de sex opus.

Iubirea ca notiune generala are doua ingrediente de baza;atasament si recunostinta.

 

Acum 10-15 mii de ani barbatul dorea sa procreeze cu o femeie tanara,sanatoasa si fertila. (se numeste ca vroia sa faca sex)

Tot in vremea aceea,femeia dorea sa procreeze cu un barbat sanatos,puternic,capabil sa se descurce de hrana si sa apere cuibul de pericolele ce se puteau ivi oricand. (adica vroia sa faca sex)

Daca femeia dadea dovada de loialitate si devotament fata de barbat,barbatul incepea sa se ataseze foarte mult de femeia lui.Aceasta se numea pe scurt,iubire.Bine,daca barbatul era vrun lider de trib,putea sa iubeasca mai multe femei,ba chiar putea sa-si construiasca un harem.

Se putea intampla ca femeia sa-si insele barbatul cu un alt individ.In acest caz,barbatul inselat suferea,se simtea frustrat,in mintea sa se creea o confuzie-nu mai era sigur daca viitorul copil este al lui.Iata de ce pana in ziua de azi se spune ca inselatul la femeie e mai grav decat inselatul la barbat.

Buun.La femeie,atractia sexuala se intersecta in foarte multe puncte cu iubirea,ajungand sa se faca confuzie intre cele doua concepte.Atasamentul si recunostinta femeilor era direct proportionala cu sanatatea partenerului, (frumusetea fizica) capacitatea sa de a supravietui si statutul sau social.Cu cat barbatul avea aceste insusiri mai dezvoltate cu atat femeia se atasa mai mult de el,adica il iubea.Daca barbatul mult iubit de femeie era din fire mai "fustangiu",femeia il iubea si mai mult deoarece devenea tot mai valoros in ochii ei,constienta fiind ca l-ar putea pierde in orice clipa.(tineti minte fraza asta)

La un momentdat era posibil sa apara in scena un mascul mai "tare" decat masculul iubit pana atunci de catre o femeie.Femeia vazand ca exista alt barbat mai "cool" decat barbatul ei mult iubit,aceasta incepea sa-si desconsidere/subestimeze partenerul de viata,ca intr-un final sa nu-l mai iubeasca si sa-l paraseasca pt un alt mascul mai "de calitate".Acest lucru l-am vazut si intr-un documentar din lumea animalelor, pe National Geografic,cand un leu i-a rapit haremul unui alt leu,prin lupta,bineinteles.Toate femelele haremului erau supuse noului lor stapan."

Editat de CRISTI82

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×