Sari la conținut
Forum Roportal
Romana Arkadievna

Contestatie

Postări Recomandate

Am o nelamurire si va rog mult sa ma ajutati daca aveti raspunsuri.

Am dat bac-ul si spre nemultumirea mea am obtinut doar nota 8.5 la franceza,care e materia la care ma descurc cel mai bine.Am depus contestatie si mi s-a spus ca lucrarea va fi recorectata la centrul unde am dat examenul,adica la liceul in care invatam,de catre o alta comisie. Este normal acest lucru?Eu credeam ca o contestatie se recorecteaza intr-un alt judet,sau macar unde s-a corectat si prima data,dar de o alta comisie,bineinteles.

Va rog mult daca stiti ceva in acest sens sau daca stiti vreun site unde as putea gasi informatii sa imi raspundeti.

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o nelamurire si va rog mult sa ma ajutati daca aveti raspunsuri.

Am dat bac-ul si spre nemultumirea mea am obtinut doar nota 8.5 la franceza,care e materia la care ma descurc cel mai bine.Am depus contestatie si mi s-a spus ca lucrarea va fi recorectata la centrul unde am dat examenul,adica la liceul in care invatam,de catre o alta comisie. Este normal acest lucru?Eu credeam ca o contestatie se recorecteaza intr-un alt judet,sau macar unde s-a corectat si prima data,dar de o alta comisie,bineinteles.

Va rog mult daca stiti ceva in acest sens sau daca stiti vreun site unde as putea gasi informatii sa imi raspundeti.

Multumesc anticipat.

si cat ai luat , media generala?:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9.61 :D sper sa fie mai mult dupa contestatie

 

si cum de ai luat cea mai mica nota la disciplina la care te descurci cel mai bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu inteleg nici eu. de aceea am facut contestatie. nu ma asteptam la mai putin de 9.5(in cel mai rau caz)

la romana am luat 9.8,la filosofie la fel,la ist 9.6(si aici e cam putin avand vedere ca din cls 8-a merg p la olimpiada nationala de ist),la orale 10.

in fine,sper sa fie ok dupa contestatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu inteleg nici eu. de aceea am facut contestatie. nu ma asteptam la mai putin de 9.5(in cel mai rau caz)

la romana am luat 9.8,la filosofie la fel,la ist 9.6(si aici e cam putin avand vedere ca din cls 8-a merg p la olimpiada nationala de ist),la orale 10.

in fine,sper sa fie ok dupa contestatie.

 

 

Cand am dat eu BAC-ul a fost o situatie asemanatoare in cazul unei colege olimpice la istorie chiar in clasa a XII-a, careia corectorii i-au dat 7.90 pe lucrare dupa contestatie...Initial avusese 8.20, a plans de mama focului...Cred ca depinde de ce om se nimereste sa citeasca lucrarea...De multe ori m-am indoit si de faptul ca sunt doi profesori care corecteaza, poate e si aici cum se intampla la oral, pun nota unul in functie de celalalt...Nu stiu daca BAC-ul a fost vreodata un examen cat de cat corect... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Cred ca depinde de ce om se nimereste sa citeasca lucrarea...De multe ori m-am indoit si de faptul ca sunt doi profesori care corecteaza, poate e si aici cum se intampla la oral, pun nota unul in functie de celalalt...

Foarte adevarat!

Exemplu de la examenul de anul acesta: disciplina matematica

Dupa finalizarea corectarii s-au constatat diferente de 2-3 puncte intre notele celor doi corectori.

Cauza: un profesor acorda punctajul integral pe baza rezultatului final al fiecarui subiect iar al doilea profesor acorda punctajul integral doar daca demonstratia era corecta. La mediere a realizat si primul profesor ca multe lucrari aveau formule de umplutura in lucrare si la final rezultatul pus corect (cred ca banuiti cum au ajuns la acel rezultat).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am dat eu BAC-ul a fost o situatie asemanatoare in cazul unei colege olimpice la istorie chiar in clasa a XII-a, careia corectorii i-au dat 7.90 pe lucrare dupa contestatie...Initial avusese 8.20, a plans de mama focului...Cred ca depinde de ce om se nimereste sa citeasca lucrarea...De multe ori m-am indoit si de faptul ca sunt doi profesori care corecteaza, poate e si aici cum se intampla la oral, pun nota unul in functie de celalalt...Nu stiu daca BAC-ul a fost vreodata un examen cat de cat corect... :P

Din pacate, se intampla si asa ceva. Daca corecteaza doar un profesor, exista numeroase posibilitati de greseala. In primul rand, se poate intampla ca subiectele sa nu fie in ordine si un profesor grabit poate sa nu gaseasca rezolvarea. Sau subiectul este tratat jumatate la inceputul lucrarii si jumatate la final. Apoi notele se trec pe borderoul de lucru. Unii profesori detaliaza fiecare subpunct si au in final si 20 de coloane, care se aduna separat pe subiecte si apoi se aduna rezultatele. Aici pot de asemenea interveni greseli. Ulterior notele se trec in borderoul final. Asta se petrece după vreo doua zile de corectura, cand profesorii sunt obositi si pot trece notele in alta pozitie. La final nota se trece pe lucrare. Si aici este posibil sa se greseasca. Daca se corecteaza la doua maini, greselile se pot sesiza, altfel nu.

Pe de alta parte de multe ori elevi foarte buni pot sa greseasca fara sa-si dea seama. De exemplu uita un subpunct, nu inteleg intrebarea si raspund altceva, se pierd in detalii uitand esentialul. Un exemplu a fost o lucrare exceptionala pe care am corectat-o la geografie anul trecut. Elevul se vedea ca este as, dar la grafic a scris aprilie in loc de august (lunile erau trecute cu initiala) si nu am putut sa-i dau punctajul maxim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×