Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Postpsihoterapie (religie, filozofie, etc.)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ai prezentat foarte multe idei in acest topic si eu inca nu inteleg cu privire la ce anume vrei sa ne dam cu parerea :blink:

Ce politicos ai spus ce gandeam si eu...doar ca nu atat de reverentios: habar n-am care e subiectul topicului asta. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci poate sugereaza cineva un model mai bun? mie mi se pare ca e cel mai bun mod de a te raporta la lume, cum altfel te-ai raporta in asa fel incat sa nu intri in jocuri, sa parazitezi, adica sa desconsideri?

 

Ideea de baza e evitarea dependentei. Cum sa fi si sa functionezi ca sa nu fi dependent de altii (asta a reusit cu succes terapeutul meu, dar el e un caz izolat, majoritatea suntem dependenti intr-o forma sau alta).

 

Modelul complet ar fi cel al unei sfere uriase, continand inauntru mai multe sfere, iar in centru sferei primare, Sursa de energie si informatie, adica Lumina. Oricum tu ai inteles ce cautam eu sa aflu, si anume cauza compulsiei la repetitie.

 

ps. un om pozitionat corect in sistem, care are o identitate reala (confirmari in viata reala), nu are compulsia de a scrie pe forumuri. Eu recunosc ca am aceasta compulsie, dar macar stiu si de ce.

Editat de Steinbrenner
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Steinbrenner, nu e indepedenta completa doar o iluzie? pana la urma nu poti trai doar prin strokeuri care ti le dai singur, nu? asa am inteles ca sugereaza AT-ul, aici ma refer la faptul ca la un moment dat ai nevoie de altii, daca nu pentru ceva material macar pentru un stroke, asta nu s-ar traduce ca o forma de dependenta fata de alti oameni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Steinbrenner, nu e indepedenta completa doar o iluzie? pana la urma nu poti trai doar prin strokeuri care ti le dai singur, nu? asa am inteles ca sugereaza AT-ul, aici ma refer la faptul ca la un moment dat ai nevoie de altii, daca nu pentru ceva material macar pentru un stroke, asta nu s-ar traduce ca o forma de dependenta fata de alti oameni?

 

Da, asa e. De aceea psihoterapeutul meu desi spunea ca pune punct la varsta de 70 ani, continua si acum sa vina in Romania o luna / la 3 luni. Cineva imi spunea ca traieste in simbioza cu clientii (pacientii) lui. Initial s-a scuzat spunand ca unii pacienti (cu terapia neincheiata) au nevoie de el. Insa mie personal mi-a spus (ca sa ma scoata din pasivitate), "Tu nu vezi ca eu nici acum nu pot sa stau?" Ma intreb ce va face cand chiar nu va mai putea avea clienti si implicit satisfactii profesionale. Pana la urma toti oamenii sfarsesc mizerabil. Batranetea e mizerabila pentru toti. Tocmai pentru ca obtii stroke-uri din ce in ce mai greu.

Editat de Steinbrenner
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare cat de mult te influenteaza daca traiesti intr-un mediu nociv pentru psihic dar esti cu terapia facuta? ca de ex. terapeutul tau sau altii(Berne parca zicea ca a vazut peste 10.000 de jocuri in 10 ani).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare cat de mult te influenteaza daca traiesti intr-un mediu nociv pentru psihic dar esti cu terapia facuta? ca de ex. terapeutul tau sau altii(Berne parca zicea ca a vazut peste 10.000 de jocuri in 10 ani).

 

Degeaba ai terapia facuta, daca mediul e infect, poti aluneca la loc in script. Traind in Romania, avand o familie schizofrenica, fiind depresiv la maxim, cu insomnie zi si noapte, e greu sa iti mai revii cu toata terapia. Vorbesc de mine. Dar sunt unii care si-au revenit, si-au luat casa in rate, si acum statul le-a taiat 25% din salar, astfel ca risca sa acumuleze datorii si penalitati. Si uite asa, pot aluneca din nou la vale, dar totusi, nu vor ajunge prea rau zic eu, daca nu deznadajduiesc total. E bine sa sti cand sa te opresti si sa incerci altceva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare cat de mult te influenteaza daca traiesti intr-un mediu nociv pentru psihic dar esti cu terapia facuta? ca de ex. terapeutul tau sau altii(Berne parca zicea ca a vazut peste 10.000 de jocuri in 10 ani).

 

Inseamna ca nu ai terapia incheiata , ca ceva nu a mers bine daca mai traiesti in acelasi mediu toxic.

 

Oricat de terapiat ai fi , vei recadea pana la urma daca traiesti intr-un mediu nociv.Este absolut necesar ca pacientul sa schimbe mediul daca vrea sa se faca bine , deoarece in mare parte , acesta l-a imbolnavit.

 

Ce satisfactii autentice sa ai cand cei cu care interactionezi sunt goi pe dinauntru , traiesc doar emotii false ?Dar decat nimic , mai bine rau , asa ca ajungi sa te multumesti si cu "gunoaiele" pe care le obtii din relatiile cu ei .

 

Eu mai plec din orasul in care locuiesc in Bucuresti ca sa schimb mediul.Acolo am prieteni ok , iar in urma interactiunii cu ei starea se schimba semnificativ si ma fac bine cum nu m-ar face tone de pastile si sedinte de terapie , insa cand revin acasa si reiau vechile legaturi cand inapoi in depresie si neputinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci ai nevoie de cei 4 piloni altfel nu rezolvi nimic? adica poti face terapie mult si bine dar daca nu poti ajunge sa ai cei 4 piloni e degeaba? sau aproape degeaba.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci ai nevoie de cei 4 piloni altfel nu rezolvi nimic? adica poti face terapie mult si bine dar daca nu poti ajunge sa ai cei 4 piloni e degeaba?

 

Pai sti teoria, dar asta nu te ajuta, nu te hraneste. Fara cei 4 piloni, nu te poti numi Adult functional, ci Adult dependent. De aceea handicapatii nu sunt fericiti, pentru ca ei sunt dependenti de alte persoane, de stat, etc. Viata lor poate fi un semi infern, daca nu se gaseste nimeni sa-i accepte asa cum sunt si sa le ofere strokeuri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LongDistanceRunner, m-am referit mai mult la terapeuti, meseria lor implica sa stea in asa mediu, dar ai dreptate, nu e normal sa ramai in medul in care te-a adus unde esti si mai ai de lucrat daca tot revii acolo.

 

 

Steinbrenner, din ce ai vazut tu, sunt persoane care ajung la un nivel corespunzator? adica chiar incep sa gandeasca pentru ei insisi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×