Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Articolul respectiv nu explica ce inseamna in sanscrita -probabil ca nici autorii nu stiu- caci daca ar sti nu ar mai fi fost dubiu si nici amestecati in discutie Buddha sau Iisus.

Pe vremea lui Buddha nu exista buddhismul ci doar hinduism si Taoism, etc asa incit provenienta numelui maitreia trebuie cautat tot in phantheonul hindus unde deja exista.

Aspectele divine hinduse nu au doar un singur nume ca la noi (unele au 1000 care se recita si desemneaza calitati si atribute) plus ca altele cum spuneam se subsumeaza altora.

De ex lui Krishna i se mai spune Govinda care tradus inseamna Pastorul vacilor.

Asa si in acest caz Maitreia (Matreya) nu este numele unei zeiati masculine cum apare mai tirziu in budhism ci era unul din numele lui Adi Shakti (Puterea necreata primordiala).

Matreya daca ar fi sa traducem din sanscrita insemna Trei Mame (in una) sau Intreita Mama care deriva din unitatea celor 3 aspecte pincipale ale Ei si anume: Mahakali, Mahasaraswati si Mahalakshmi- corespunzatoare celor 3 tendinte (gunas)pozitive ale celor 3 canale principale.

Desigur se poate alatura denumirea de Budha adica iluminat insa nu este vb in mod direct de fostul Buddha Gautama. Ci de faptul ca va calauzi spiritual lumea.

 

Asa incit chiar si in conditiile in care unele ramuri hinduse nu tin cont de faptul ca numele respectiv este intre cele 1000 de nume ale Mamei Divine si considera ca profetia se refera la un barbat la fel ca si budhistii totusi credibilitatea profetiei in ochii budhistilor, hindussilor sau altor autori americani de articile pe net specilaisti in arta nu are absolut nici o relevanta.

De ex in islam credibilitatea in venirea lui Mahdi (care va avea toate puterile lui Allah) este incomparabil mai mica decit credibilitatea in venirea din nou a lui Iisus tocmai petru ca profetia despre Mahdi nu a fost inclusa in Coran de catre autori ci in alte texte cu caracter relgios si anume Hadit-urile (hadits).

 

Domeniul spiritual este demult studiat in domeniul psihologiei unde este numit superconstient,

mai mult de atit nu pot demonstra fiindca sursele cunosterii mele nu se regasesc in totalitate pe net sau in limba engleza ceea ce nu inseamna ca negatia nu ar trebui si ea demonstrata.

Daca cunosti limba rusa si cauti pe forumuri rusesti de specilitate in domeniul cercetarii in domeniu probabil ca vei gasi multe rezultate si masuratori cu aparatura de specialitate.

In romana si engleza atunci cind am cautat eu pe net am gasit doar siteuri in care sint informatii generale ca de exemplu:

http://www.abovetopsecret.com/forum/thread51286/pg1

 

http://www.torser.com/ro/scientific_base/fields_of_the_human/default.aspx

 

Eventual mai multe lucruri poti gasi la cei care sint in anii terminali ai facultatii de medicina aceia care bifeaza si in dreptul unor cursuri de medicina complementara.

Im rest poti urma si alte cursuri practice in acest domeniu predate sub egida ANATECOR.

Editat de mihai34d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Articolul respectiv nu explica ce inseamna in sanscrita -probabil ca nici autorii nu stiu- caci daca ar sti nu ar mai fi fost dubiu si nici amestecati in discutie Buddha sau Iisus.

Davis tries to say that Metteyya can be translated as "prince of peace," however the only dictionary I found which translated this

name, translates it as "unconquerable."

 

Probabil n-ai citit cu atentie articolul. :o:

 

Matreya daca ar fi sa traducem din sanscrita insemna Trei Mame (in una) sau Intreita Mama care deriva din unitatea celor 3 aspecte pincipale ale Ei si anume: Mahakali, Mahasaraswati si Mahalakshmi- corespunzatoare celor 3 tendinte (gunas)pozitive ale celor 3 canale principale.

Unde ai gasit tu interpretarea aceasta?

Eu ce am gasit mai bine tratat indica spre "prieten":

http://en.wikipedia.org/wiki/Maitreya#Origins

 

In romana si engleza atunci cind am cautat eu pe net am gasit doar siteuri in care sint informatii generale ca de exemplu:

http://www.abovetopsecret.com/forum/thread51286/pg1

http://www.torser.com/ro/scientific_base/fields_of_the_human/default.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Torsion_field_%28pseudoscience%29

Sunt foarte multe site-uri care suna stiintific fara a fi o umbra de stiinta in ele. Se bazeaza pe efectul Dunning-Krugger conform caruia persoanele care nu stiu despre un anumit domeniu nici macar nu-si dau seama ca nu stiu despre domeniul respectiv. Cu alte cuvinte, citesti un text ce invoca fizica super avansata si suna credibil pentru tine DAR nu-ti dai seama ca nu ai suficient de multe cunostinte despre fizica avansata ca sa poti sa-ti dai seama ca nu stii ce naiba zice.

 

Situatia este descrisa super fain in urmatoare povestioara:

 

Imagineaza-ti ca ai crescut vorbind fluent limba Mandarina si Engleza. Ai petrecut foarte mult timp in China, ai trait printre oameni in mai multe parti ale tarii.

 

Intr-o zi, sa zicem pe undeva prin SUA, ai dat peste o persoana ce tine o prelegere despre cum sa intelgem limba Mandarina. Multa lume este interesata pentru ca limba Mandarina este destul de necunoscuta pentru vorbitorii de limba Engleza dar este o limba ce e posibil sa devina din ce in ce mai valoroasa pe viitor. Esti curios si arunci o privire.

 

Vezi o persoana ce scoate sunete stereotipice chinezesti. Spune cuvinte ce suna vag chinezesti si da explicatii pentru sensul lor. El spune audientei ca a studiat limba multi ani si ca a ajuns sa stie lucruri pe care majoritatea profesorilor de limba Mandarina nu le stiu. Recunosti cateva dintre cuvinte dar sunt folosite intr-un fel ce nu are nici un sens pentru tine.

 

Intrebi elevii omului si acestia iti spun cu mandrie ca aceasta-i limba Mandarina adevarata si ca ce este predat in celelalte scoli este eronat. Cand iti exprimi dezacordul, ei insista ca nu intelegi pentru ca ai fost invatat gresit si n-ai fost invatat sa privesti afara din cutie, sa vezi imaginea larga pentru ca doar atunci intelegi ce spune profesorul si cat de revolutionara este intelegerea lui asupra limbii Mandarine. Iar motivul pentru care nici un al profesor de limba Mandarina nu preda limba in modul asta este din cauza ca exista o conspiratie mondiala de a reduce creativitatea si de a pastra controlul asupra limbii doar in mana elitelor. Sau ceva similar.

 

In fine, cine esti tu ca sa le spui cum sa vorbeasca limba Mandarina?

 

Profesorul de mai devreme are mii de adepti si toti sunt super fericiti crezand ca ce preda el este adevarata limba Mandarina. Ce faci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×