Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Puterea de a spune NU

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@buleala

 

pai lucrurile sunt simple... doar priveste in jur si observa cat de multi oameni fac lucruri pentru altii si cate lucruri fac pentru ei, s-ar putea sa ai o surpriza.

 

Spun da de mic mai des pentru ca imi place sa ajut oamenii si ca am fost invatat sa fiu "politicos", dar am vazut acum ca pot face mai mult rau daca zic da decat nu.

 

adevar graiesti :spiteful:

 

ajungi si tu la concluzia mea "am fost educata "prost" in aceasta lume in care nu se mai stie ce este politetea sau respectul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu crezi ca ar fi cazul sa avem puterea sa spunem intai da,si numai dupa aia sa invatam(sa avem puterea) sa spunem Nu?

 

am invatat de mici ca unele lucruri sunt rusinoase, ca altele nu se fac sau ca nu e bine sa faci ceea ce vrei tu sa faci.. asa ca ne interzicem sa spunem atat da cat si nu. Cu "da" este mai usor pentru ca suntem invatati de mici sa primim, pe cand refuzul ne este destul de limitat sau chiar interzis de cei mari "mananca ficatul din farfurie si nu te mai plange" :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta invat sa fac acum, nu ca nu zic prea des nu, dar invat sa zic nu la chestii la care nu are rost sa zic da.

 

Spun da de mic mai des pentru ca imi place sa ajut oamenii si ca am fost invatat sa fiu "politicos", dar am vazut acum ca pot face mai mult rau daca zic da decat nu.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din nefericire se spune da la ce si cu ce esti servit;asta-i necazul

nu se face discernamant in acceptare sau nu

e reclama la tv-ul la bere,hai sa bem bere;sunt promovate gagicile nu-stiu cui,sunt cele mai bune;e o moda cu lb engleza hai sa fim poligloti(sau poligami?!)...te pupa mamaica ta la orice cacacel cat esti mititel,tre sa ma pupe si mandra sau mandrul..

si noi vrem sa invatam sa spunem nu,cand n-avem propriul nostru discernamant ci al reclamelor?

sa fim seriosi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@buleala

 

pai lucrurile sunt simple... doar priveste in jur si observa cat de multi oameni fac lucruri pentru altii si cate lucruri fac pentru ei, s-ar putea sa ai o surpriza.

 

 

 

adevar graiesti :spiteful:

 

ajungi si tu la concluzia mea "am fost educata "prost" in aceasta lume in care nu se mai stie ce este politetea sau respectul.

..si sa continui in ton....nu va spun noapte buna ci somn lin.. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai lucrurile sunt simple... doar priveste in jur si observa cat de multi oameni fac lucruri pentru altii si cate lucruri fac pentru ei, s-ar putea sa ai o surpriza.

 

eu am o perspectiva limitata asupra mediului social-nu-mi permite profesia si timpul.

chiar si din locul meu,ce vad nu ma incurajeaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma mai uit la TV, mi se pare ca e timp irosit nefiind nimic care merita vazut si timpul respectiv poate fi folosit la ceva mai bun, poate chiar ceva constructiv.

 

care-i diferenta intre net(forum) si tv?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prea multi oameni au o imagine distorsionata in legatura cu realitatea(vorbesc din experienta si din ce am citit), unii nici nu inteleg cat rau pot face cu da in gura, altii nu inteleg cat rau pot face cu nu in gura, ce ciudat.

 

Oamenii in ziua de azi au nevoie de putin mai multa constiinta de sine, am citit ca putin mai multa inteligenta(masurata ca IQ, EQ si/sau alte minunatii) te poate duce departe, eu cred ca putin mai multa constiinta de sine te duce si mai departe.

 

 

Eu nu ma mai uit la TV, mi se pare ca e timp irosit nefiind nimic care merita vazut si timpul respectiv poate fi folosit la ceva mai bun, poate chiar ceva constructiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam ca poate o sa intrebe cineva, aici(pe net, chiar si pe forum) am gasit lucruri care chiar imi sunt de folos, la tv nu prea, mai mult pierd timp degeaba, poate ma mai relaxez putin, dar pot face asta intr-un mod mai placut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze de off-

da un exemplu-

(poate fi si o idee de topic,diferenta dintre net si tv,valoarea lor ptr. consumatori)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×