Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Puterea de a spune NU

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce as refuza o persoana pe care vreau sa o fac fericita?

din neputinta.

 

De ce as refuza o persoana pe care vreau sa o fac fericita?

 

 

Un DA nu este un refuz.

este o acceptare;

de ce am justifica numai refuzul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu personal recunosc ca accept usor un "nu" dar ma enerveaza teribil atunci cand este doar "nu" fara nici un alt fel de explicatie, e ca si cum nu te respecta

Normal e ca receptorul să interpreteze după propria judecată răspunsul emiţătorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.exemple sunt mlte si diverse important este sa alegem varianta de raspuns care ni se potriveste si cu care putem trai ...orice varianta e la fel de greu de ales....

 

:spiteful: minunat spus.

 

trebuie sa alegem ceea ce e in acord cu noi, chiar daca pe moment stim ca facem pe cinva trist, dar stim ca pe viitor va fi mai bine atat pentru mine cat si pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca acea persoana sa nu fie ranita. Nu poti sa-i spui doar un NU si atat.

 

eu personal recunosc ca accept usor un "nu" dar ma enerveaza teribil atunci cand este doar "nu" fara nici un alt fel de explicatie, e ca si cum nu te respecta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce as refuza o persoana pe care vreau sa o fac fericita?

 

of! nu ma inteleg cu tine :spiteful:

 

pai... sa zicem ca prietena ta are chef sa mearga intr-un bar, un club si i se pare important sa mergi cu ea pt ca ei nu ii place sa mearga singura.... dar tu nu ai pofta de asa ceva, vrei sa stai relazat acasa si stii ca daca te-ai duce te-ai simti prost.

 

cum o refuzi? pentru ca in cazul in care o refuzi o sa fie putin cam trista

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii spun ca ma simt rau, ma doare capu, burta, am ameteli, etc si ea va fi ingrijorata si va ramane acasa sa ma trateze. :spiteful:

santaj emotional....:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii spun ca ma simt rau, ma doare capu, burta, am ameteli, etc si ea va fi ingrijorata si va ramane acasa sa ma trateze. :spiteful:

 

hmmm era doar un exemplu .. aaaaaaaaaaaaaaaaaaa...................

dar in situatia aceea ai actiona din egoism putin, pentru ca ii negi si ei dorinta de a se simti bine si o santajezi emotional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar este important sa primeasca o explicatie, chiar daca se limiteaza la a-i spune de ce nu il ofera

explicatii a ce?

de ce?

cum?

ajuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai... sa zicem ca prietena ta are chef sa mearga intr-un bar, un club si i se pare important sa mergi cu ea pt ca ei nu ii place sa mearga singura.... dar tu nu ai pofta de asa ceva, vrei sa stai relazat acasa si stii ca daca te-ai duce te-ai simti prost.

 

cum o refuzi? pentru ca in cazul in care o refuzi o sa fie putin cam trista

 

Ii spun ca ma simt rau, ma doare capu, burta, am ameteli, etc si ea va fi ingrijorata si va ramane acasa sa ma trateze. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×