Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Cine l-a sustinut pe Basescu in 2010 ? Cine l-ar mai sustine pe Basescu in 2011?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu vezi ca a luat-o razna de tot al nostru ales?!

asta nu-i justificare:nu vad altul mai bun!

absolut tot ce face face anapoda!

nu se poate numi sef de stat;n-are demnitatea si curajul unui sef de stat!

are insa tupeul unui presedinte de scara de bloc

imi pare rau ca(inca)nu vezi realitatea!

 

Da-mi ceva exemple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-as fi mirat sa nu fie altfel!

ce ti-a facut presedintele tarii noastre(inca) de-l iubesti asa de mult?

 

ii da salariu... nu vezi ca e propagandist?

 

si tara nu mai e a noastra, ci a lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca avem nevoie de sustinerea consumului...aceasta sustinere ne-a adus aici in primul rand.

 

Marinare, hai sa iti traduc. Consumul necorelat cu productia ne-a adus aici dar paradoxal tocmai la el nu putem renunta.

Pe termen lung solutia este sustinerea cresterii economice.Din pacate aceasta nu apare peste noapte si cu atat mai putin din criza.Singura sansa de crestere economica rapida nu depinde de noi din pacate.Nu avem capacitatea de a ne redresa singuri.

In situatia asta,depindem de redresarea tarilor cu potential financiar, care vor incepe sa comande din nou produse ,economiei romanesti .

Pana atunci,singurele trei surse pentru buget sunt : consumul,imprumuturile externe si reducerea evaziunii fiscale si a risipei.

Daca imprumuturile trebuie sa sustina cursul leului si investitiile ,atunci recuperarea unor sume din economia neagra trebuie sa sustina deficitul si consumul ,ceea ce inseamna sustinerea bugetului. Doar stransul curelei nu ne rezolva problemele ci le adanceste deoarece inseamna colectare mai putina ,adica cresterea deficitului.Asta este greseala pe care o face guvernul.

Si ca sa revenim din of topic ,asta este ceea ce astept eu sa fie spus de Basescu si aplicat de guvern,ceea ce ar rezolva si problema cotei de piata a presedintelui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinare, hai sa iti traduc. Consumul necorelat cu productia ne-a adus aici dar paradoxal tocmai la el nu putem renunta.

Pe termen lung solutia este sustinerea cresterii economice.Din pacate aceasta nu apare peste noapte si cu atat mai putin din criza.Singura sansa de crestere economica rapida nu depinde de noi din pacate.Nu avem capacitatea de a ne redresa singuri.

In situatia asta,depindem de redresarea tarilor cu potential financiar, care vor incepe sa comande din nou produse ,economiei romanesti .

Pana atunci,singurele trei surse pentru buget sunt : consumul,imprumuturile externe si reducerea evaziunii fiscale si a risipei.

Daca imprumuturile trebuie sa sustina cursul leului si investitiile ,atunci recuperarea unor sume din economia neagra trebuie sa sustina deficitul si consumul ,ceea ce inseamna sustinerea bugetului. Doar stransul curelei nu ne rezolva problemele ci le adanceste deoarece inseamna colectare mai putina ,adica cresterea deficitului.Asta este greseala pe care o face guvernul.

Si ca sa revenim din of topic ,asta este ceea ce astept eu sa fie spus de Basescu si aplicat de guvern,ceea ce ar rezolva si problema cotei de piata a presedintelui.

 

Tu spui ca trebuie stimulat consumul apoi spui ca de fapt problema este ca am avut consum necorelat cu productia. Acum avem productie incat sa o corelam cu un consum in crestere de trebuie acesta stimulat ? Imprumuturile nu trebuie facute pentru a sustine cursul. BNR are suficienti bani pentru asa ceva. Imprumuturile trebuie facute strict pentru investitii insa noi avem un deficit foarte mare datorita acestui consum care spui ca trebuie stimulat. S-au dus multi bani in salarii, pensii iar acesti bani au venit in cea mai mare parte din speculatiile imobiliare si de la capsunarii care castigau foarte bine prin UE. UE acum are si ea probleme la randul ei deci capsunarii nu mai castiga asa de bine. Speculatiile imobiliare nu prea mai exista nici ele. Singurul lucru (in cazul nostru doar) care se poate face este o corectie macroeconomica si sa speram ca ies altii repede din criza sa ii urmam si noi.

 

In ceea ce priveste evaziunea fiscala...chiar nu stiu ce sa spun de asta pe bune. Am vazut tigani in piata Obor, una din cele mai mari din Bucuresti, care vindeau tigari fara timbru direct de pe tarabe. Infractiuni in plina strada. Pai daca astia nu sunt in stare sa opreasca astfel de lucruri cum te poti astepta la evaziuni mai greu de aflat ?

 

fiecare declaratie a presedintelui dezbina si provoaca!

ultima,data delaratia lui ca renunta la politie!

prima...palma(pumnul) pervers dat copilului!

 

Basescu este politician deci declaratiile sunt pe masura. Politicienii este bine sa ii judeci dupa fapte nu dupa declaratii. Uite ce bine dau pe TV oameni ca Ponta sau Antonescu. Care sunt faptele lor de cand sunt in politica ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da-mi ceva exemple.

fiecare declaratie a presedintelui dezbina si provoaca!

ultima,data delaratia lui ca renunta la politie!

prima...palma(pumnul) pervers dat copilului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Basescu este politician deci declaratiile sunt pe masura.

Ma da bine le mai zici!

 

Intradevar afirmatiile lu Basescu sunt exact pe masura lui ...adica de smecher prost si mincinos parsiv !

 

Politicienii este bine sa ii judeci dupa fapte nu dupa declaratii.

Esti surprinzator de sincer in seara asta ... pai tocmai dupa faptele lui il judecam acum si noi ... si il va judeca si istoria!

Cred ca iti este clar ca va intra in istorie ca cel mai prost presedinte nu numai din istoria Romaniei ..ci ca ultimul jeg din istoria UE!

Ai mai vazut cumva vre-un presedinte din istoria romanilor care sa fi bagat tara cu oistea-n gard asa cum a facut-o acest Gura Mare si Proasta?

 

Uite ce bine dau pe TV oameni ca Ponta sau Antonescu. Care sunt faptele lor de cand sunt in politica ?

 

O sa le vedem atunci cand vor avea si puterea ... pana atunci hai sa nu vindem blana ursului din padure!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vezi ca a luat-o razna de tot al nostru ales?!

asta nu-i justificare:nu vad altul mai bun!

absolut tot ce face face anapoda!

nu se poate numi sef de stat;n-are demnitatea si curajul unui sef de stat!

are insa tupeul unui presedinte de scara de bloc

imi pare rau ca(inca)nu vezi realitatea!

 

Si cand va iesi din sistem? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cand va iesi din sistem? :roll:

 

ii dorim multa sanatate si pensie linistita...

 

orice organism are capacitatea de regenerare, de cicatrizare a ranilor si de vindecare... ehhh, o sa ramana acolo niste urme, niste cicatrici, dar tara va merge mai departe...

 

(aveau rusii un film: moscova nu crede in lacrimi...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa le vedem atunci cand vor avea si puterea ... pana atunci hai sa nu vindem blana ursului din padure!

 

Cred ca traim in tari diferite. Ambii au fost si sunt in parlament si PNL&PSD au avut destul de mult timp puterea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca traim in tari diferite. Ambii au fost si sunt in parlament si PNL&PSD au avut destul de mult timp puterea.

Faptul ca cineva e parlamentar ... este ptr tine egal cu a fi presedinte-jucator?

 

Daca nu ...atunci mai ai rabdare ... si nu te antepronunta asa cum face sefu Base !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×