Sari la conținut
Forum Roportal
Sakin1985

Numismatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cauta-le intr-un catalog numismatic, dureaza ceva dar le gasesti sigur. Am patit si eu asa, nici nu stiam din ce tara este moneda iar scrisul acela arab nu ma ajuta cu nimic :)

 

Nu te chinui... :D

 

Oricum numismatica nu inseamna doar a colectiona monde, inseamna a le preserva si a le studia contextul istoric. Am postat asta doar ca lista cu ce monede am eu, desigur bacnotele fac parte din alt studiu nu din numismatica. Oricum aici nu este o discutie serioasa este doar o joaca asa ca o lista ca asta isi are sensul aici, adica cei care au si un numar infim de modene, dar sunt pre-2000 ar putea sa posteze.

Editat de C_jacob

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te chinui... :)

 

Oricum numismatica nu inseamna doar a colectiona monde, inseamna a le preserva si a le studia contextul istoric. Am postat asta doar ca lista cu ce monede am eu, desigur bacnotele fac parte din alt studiu nu din numismatica. Oricum aici nu este o discutie serioasa este doar o joaca asa ca o lista ca asta isi are sensul aici, adica cei care au si un numar infim de modene, dar sunt pre-2000 ar putea sa posteze.

Pentru a le studia trebuie sa stii despre ce monede este vorba in primul rand, la asa e bun catalogul :D Nu conteaza cate ai, important este sa iti placa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

 

Monede:

 

10 bani. 1906

 

 

pe vremuri aveam un hobby - acela de a colectiona monede vechi, atat romanesti cat si din alte tari! am dat peste topicul asta mai vechi si mi-am amintit de colectie asa ca am scos ce a mai ramas din ea (mare parte am cedat-o dar am pastrat cateva monede), nu neaparat mai valoroase ci care mi-au placut mie mai mult! :o:

si pentru ca cineva a scris despre moneda de 10 bani emisa in 1906 pot sa spun ca este una dintre cele pe care le-am pastrat.

 

16koxc.jpgbhwvg5.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe vremuri aveam un hobby - acela de a colectiona monede vechi, atat romanesti cat si din alte tari! am dat peste topicul asta mai vechi si mi-am amintit de colectie asa ca am scos ce a mai ramas din ea (mare parte am cedat-o dar am pastrat cateva monede), nu neaparat mai valoroase ci care mi-au placut mie mai mult! :o:

si pentru ca cineva a scris despre moneda de 10 bani emisa in 1906 pot sa spun ca este una dintre cele pe care le-am pastrat.

Si de ce ai renuntat ? Valoarea sentimentala este cea mai importanta :) Eu am si acum prima moneda din colectia mea, 1 leu din 1906 si nu as renunta la ea pentru nimic in lume :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce ai renuntat ? Valoarea sentimentala este cea mai importanta :) Eu am si acum prima moneda din colectia mea, 1 leu din 1906 si nu as renunta la ea pentru nimic in lume :)

 

 

tot din considerente sentimentale am mai pastrat cateva dar in rest devenise un hobby costisitor ( o mai fi vreunul ieftin in ziua de azi !?? :think: ); monezile necesita ingrijire speciala, exista produse care se folosesc ca sa le cureti si sa le intretii ( daca te uiti mai bine la cea din imagine ai sa vezi ca are mici pete ) care in mod normal nu ar trebui sa fie, apoi exista "clasoare" ca la timbre, speciale pentru pastrarea monezilor, apoi ar mai fi, ca mereu mai vedeam cate o moneda pe care o vroiam si cele un pic mai valoroase costa ceva, si mai si ocupa mult timp, asa ca in cele din urma am renuntat pentru ca au aparut alte prioritati in viata :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 12 bacnote din 1943 si 1944. Trei din ele arata asa :

 

 

Bacnota de 5000 de lei din acea perioada a fost una dintre cele mai circulate bacnote de la acea vreme; am avut-o si eu!

 

PS: cred ca era mai bine sa faci un topic pentru bacnote deoarece numismatica se refera la monede si medalii :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PS: cred ca era mai bine sa faci un topic pentru bacnote deoarece numismatica se refera la monede si medalii :roll:

 

:roll: Daca initiatorul a considerat ca se poate discuta aici si despre bacnote cine sunt eu sa-l contrazic ? As deschide topic nou despre bacnote special, dar oare are vreun rost ? Ar ramane gol. Si asta e gol... Stiu ce inseamna numismatica, multumesc :P

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tot din considerente sentimentale am mai pastrat cateva dar in rest devenise un hobby costisitor ( o mai fi vreunul ieftin in ziua de azi !?? :think: ); monezile necesita ingrijire speciala, exista produse care se folosesc ca sa le cureti si sa le intretii ( daca te uiti mai bine la cea din imagine ai sa vezi ca are mici pete ) care in mod normal nu ar trebui sa fie, apoi exista "clasoare" ca la timbre, speciale pentru pastrarea monezilor, apoi ar mai fi, ca mereu mai vedeam cate o moneda pe care o vroiam si cele un pic mai valoroase costa ceva, si mai si ocupa mult timp, asa ca in cele din urma am renuntat pentru ca au aparut alte prioritati in viata :o:

Da, stiu. Am si eu clasor pentru monede, pentru bancnote, cataloage etc. Raritatile sunt scumpe, vazusem la cineva o moneda - 2 lei din 1952, vroia 1000 de euro pe ea :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×