Sari la conținut
Forum Roportal
Sakin1985

Numismatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, stiu. Am si eu clasor pentru monede, pentru bancnote, cataloage etc. Raritatile sunt scumpe, vazusem la cineva o moneda - 2 lei din 1952, vroia 1000 de euro pe ea :doh:

 

 

Apropo de raritati ma gandesc ca monezile care au disparut prin trecerea la euro, pe masura ce vor fi tot mai rare, ele vor deveni destul de valoroase. Nu stiu daca in acest moment au vreo valoare dar banuiesc ca sunt pastrate totusi de colectionari.

Din intamplare mai am un exemplar de marca germana! Va mai aduceti aminte de cat de cautate erau marcile de romani dupa revolutie, ca sa mearga la nemti sa cumpere tot felul de lucruri, mai ceva ca dolarul. :o:

 

2rc6547.jpg

 

 

Mai are cineva monezi ale tarilor care au renuntat la monezile nationale si au trecut la euro? :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de raritati ma gandesc ca monezile care au disparut prin trecerea la euro, pe masura ce vor fi tot mai rare, ele vor deveni destul de valoroase. Nu stiu daca in acest moment au vreo valoare dar banuiesc ca sunt pastrate totusi de colectionari.

Din intamplare mai am un exemplar de marca germana! Va mai aduceti aminte de cat de cautate erau marcile de romani dupa revolutie, ca sa mearga la nemti sa cumpere tot felul de lucruri, mai ceva ca dolarul. :o:

Mai are cineva monezi ale tarilor care au renuntat la monezile nationale si au trecut la euro? :think:

Nu chiar, au ramas multe la colectionari, nu vor fi asa de rare :) Daca vrei ceva rar, valoros, poti cauta moneda de 50 bani din 2007..

post-294143-0-71720200-1341919253_thumb.jpg

Am si eu monede din aproape toate tarile care au trecut la euro.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De mai bine de un an colectionez monede: http://www.info-hobby.ro sectiunea Timp liber.

 

Am, de asemenea, colecta monede. ))

Eu locuiesc în Rusia, Sankt-Petersburg. ))

 

I collect coins too. And bancnotes. ))

I live in Russia, Sankt- Peterburg.. ))

*****************************************************

3666654.jpg

Editat de Aurum
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai are cineva monezi ale tarilor care au renuntat la monezile nationale si au trecut la euro? :think:/>

 

Nu vinde inca, o sa-i vina timpul cand va avea chiar o valoare!!! Inca nici n-au intregit nemtii tezaurul cu marci ca sa-l poata arhiva ca lipsesc sume uriase de bani carati de cei dupa al II-lea Razboi Mondial care au fugit in America de Sud.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vinde inca, o sa-i vina timpul cand va avea chiar o valoare!!!

 

Deocamdata le pastrez dar nu cred ca vor urca preturile chiar asa de mult incat sa devina o valoare aceste monede, fata de, exemplu, monezile romane sau grecesti de acum acum 1000 de ani.

 

Am, de asemenea, colecta monede. ))

Eu locuiesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o moneda de 10 ruble?

 

Da. Monedă de 10 ruble din seria "Orașul Gloriei Militare."(города воинской славы)

 

Yes. It's a coin in 10 rubles.

It's a jubilee coin from a group "cities(towns) of military glory". :yes:/>/>/>/>

******************************************************

 

***************************************************

Monedă de 50 000 ruble:

 

a.gif

b.gif

monedă de aur. jubileu moneda.

nominal: 50 000 rubles. (1 USD( US dollar)= 31 RUR (rubles))

aur: 99.9 %

greutate: 5035 gram

****************************************************

Vreau să monedelor românești. ))

 

I want beautiful coins of Romania! ))

Editat de Aurum
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe pagina de facebook a site-ului, www.facebook.com/InfoHobby am o parte din bancnotele pe care le dau la schimb pentru monede romanesti care imi lipsesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×