Sari la conținut
Forum Roportal
Sakin1985

Numismatica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E foarte greu de exemplu sa te ocupi de colectionatul bancnotelor... iti dai seama ca daca faci o colectie ai fi nevoit sa ai bancnote de 500 ron in colectie:D. Sau bancnote de 500 euro:D. Oricum, cel mai bine e ca atunci cand vrei sa-ti formezi o colectie, sa incerci sa faci rost intai de monedele care au fost in circulatie in Romania. Cine se apuca o sa vada ca e foarte greu sa faci rost de toate monedele din toate emisiunile de dupa '90;).

Nu e obligatoriu, eu colectionez bancnote vechi, nu cele care sunt in circulatie 8) Iar dupa ce va iesi din circulatie, poti gasi si bancnota de 500 ron la un pret acceptabil. Eu le am cam pe toate din 1966 pana la cele actuale, plus multe altele mai vechi si pot sa-ti spun ca nu am investit prea multi bani in achizitionarea lor, mai gasesti pe la prieteni, pe la cunostinte etc ;) Dupa `90 poti gasi si toate emisiunile, dar la cele mai vechi de 1966 nu cred ca ai vreo sansa :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce vrei sa spui si sunt deacord cu tine. Nu e corect sa numim colectionarii de monede numismati, pentru ca acestia sunt cei care se ocupa cu studiul monedelor. Eu insa vroiam sa spun ca si cei care colectioneaza bancnote se considera 'numismati' intre ei;).

Dupa cum am zis am o colectie de peste 700 de monede, dar cu valoare numismatica cred ca am doar vreo 70-80. Oricum, nu va asteptati sa am vreo moneda de aur:D, ci niste monede mai vechi aparute intr-un numar mai mic;)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum am zis am o colectie de peste 700 de monede, dar cu valoare numismatica cred ca am doar vreo 70-80. Oricum, nu va asteptati sa am vreo moneda de aur:D, ci niste monede mai vechi aparute intr-un numar mai mic;)!

Nici macar un 2 lei din 1901 ? :flowers: Nici eu nu am monede de aur sau raritati, dar nu ma deranjeaza, cand voi putea voi achizitiona si cateva raritati :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta de 2 lei din 1901 o am sigur. Din pacate am spus, am colectia la Braila, iar eu momentan locuiesc in Iasi. Ar fi fost mult mai interesant sa fac vreo cateva poze la cele mai importante monede si sa le afisez aici;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta de 2 lei din 1901 o am sigur. Din pacate am spus, am colectia la Braila, iar eu momentan locuiesc in Iasi. Ar fi fost mult mai interesant sa fac vreo cateva poze la cele mai importante monede si sa le afisez aici;)

Serios ? Eu glumeam, este cea mai rara moneda romaneasca :flowers:

Eu incepusem sa fac niste scanari la bancnote, dar nu am mai reusit sa termin.

Editat de Black_Wizard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu... au fost facute vreo 12000 parca. Oricum, nu sunt sigur ca moneda pe care o am eu este originala:D, pentru ca s-au facut enorm de multe falsuri, unele chiar foarte bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu... au fost facute vreo 12000 parca. Oricum, nu sunt sigur ca moneda pe care o am eu este originala:D, pentru ca s-au facut enorm de multe falsuri, unele chiar foarte bune.

Da, 12476 mai exact :flowers: Sunt multe din 1900 falsificate sa para a fi din 1901.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×