Sari la conținut
Forum Roportal
VictorN

Secretul actorilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sal!

Am o mare curiozitate, cum reusesc actorii sa retina ce au de spus chiar daca numai au 25-40 ani?

Unele roluri au texte foarte grele, de sunt uneori greu si de citit fara greseala, dar de memorat.

Toti sunt dotati cu memorie de elefant sau au alimentatie speciala ori medicamente foarte bune pentru memorie?!

Multumesc!

pai eu cred ca daca esti devotat si iti place, poti fi actor fara sa te chinui, totul vine de la sine...pur si simplu intri in pielea personajului si stii ceea ce urmeaza sa spui, de fapt te descoperi pe tine, nu iti trebuie antrenament daca ai ambitie. totul este absolut normal si nu te poti bloca, pur si simplu daca uiti ceea ce era pe foaie ca trebuia sa spui, la cat de bine iti cunosti personajul stii ce va vrea sa spuna si improvizezi. Stiu ca raspunsul vine greu, dar stiu ca am raspuns, nu sunt actor ca sa stiu, dar mi-ar placea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lol. Cum reusesc sa memoreze textul este un fleac, e partea cea mai usoara. Interpretarea, prezentarea artistica a textului, redarea emotiilor si trairilor din text e partea cea mai grea.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am idee cum fac, pot doar sa presupun. Cred ca marii actori asociaza textul cu trairea lui de catre ei asa cum isi inchipuiesc ca ar face-o personajul. Iar pe scena traiesc personajul si asociaza trairii, textul, care vine de la sine. Eu asa as face.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×