Sari la conținut
Forum Roportal
Jugulator

Ce te mai tine aici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ca e off topic .. anyway .. nu postez pt concurs ..

 

Spunea cineva intr-un post ca o tine " dragostea de tara " .. ca poate e exagerat .. nu e .. si eu imi iubesc tara si o consider una frumoasa .. dar nu as mai putea trai acolo .. nu dupa ce a lasat explozia crizei mondiale .. nu dupa tot ce aud si vad la tv ... si-mi spun ai mei .. nu dupa ce am ajuns sa traiesc diferit intr-o alta tara .. nimic nu ma atrage inapoi ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am postat pentru concurs, tu postezi ca sa iti spui parerea intr-o discutie destul de interesanta, zic eu, asa ca nu e nici un bai. Tara e frumoasa, pacat ca e locuita de de-astia bipezi fara coloana vertebrala in cele mai multe dintre cazuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Speranta ca lucrurile sa se indrepte, dorinta de a contribui la o schimbare in bine.

Cred ca multi ne dorim sa facem ceva pentru tara noastra, nu sa fugim din ea. Dar apoi ne trezim la realitate. Intr-o tara unde nu mai conteaza onestitatea, dorinta de a face un bine, inteligenta, unde adevaratele valori nu sunt ajutate, dar in schimb sunt promovate diverse specimene care mai de care, ce mai e de facut?

Crestem, incercam sa ne gasim un scop in viata, timpul trece, iar noi incepem sa ne dam seama ca daca vrem sa realizam ceva si sa traim linistiti, poate ar fi mai bine sa ne construim o noua viata in alta tara. Trist, dar adevarat.

Ce ne mai tine aici? Niste iluzii de copii naivi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa ma mut dincolo oricand.Sa am un job bun si sa fiu un strain foarte bine adaptat.Dar tot strain as ramane.Banii nu iti pot cumpara linistea interioara.Pana acum,in Europa,nu m-as simti 'acasa' in nici o tara-decat in Romania.Fiecare are dreptul sa aleaga,dar cei plecati,tot comunitatea de romani o vor cauta in disperare.Tot acei,citez:'bipezi care au locuit Romania'-vor aduce cvasi-imp

acarea.Iar putinii care nu o vor face,sunt cei carora le e rusine ca sunt romani.Se autodiscrimineaza doar pt ca o fac altii cu ei. Eu oriunde merg,nu ca ma feresc,ba chiar o spun in gura mare ca sunt roman.Nu e mult,dar e un inceput.Daca nu noi,atunci cine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca e off topic .. anyway .. nu postez pt concurs ..

si eu imi iubesc tara si o consider una frumoasa .. dar nu as mai putea trai acolo

M-am kkt pe mine de ras la faza asta!

 

Iti iubesti tara,dar nu mai poti trai aici?

 

 

Sper ca in viitorul apropiat sa ma consider un om care a avut curajul si a ales sa traiasca mai bine si mai linistit, impreuna cu familia lui. Exact ca in acel banc, ma consider un vierme care a avut curajul sa iasa din cacatul in care s-a nascut (nu din vina lui) si s-a tarat pana la un mar (cam putred, cam vestejit) ca sa-si continue traiul in el.

Si apropo din nou, exista vreo lege, vreo axioma ceva, care te-ar impiedica sa-ti urasti "locul unde te-ai nascut" (asa cum cu patos revolutionar si avant patriotic numesti spatiul geografic unde ti-ai inceput existenta efemera), sau parintii, fratii, rudele, de exemplu, daca acestia ti-au facut numai rau si s-au purtat rau cu tine??

 

 

Sper sa inteleaga capsunarii si ospatarii ca, lumea nu emigreaza DOAR pentru bani,ci si pentru linistea sufleteasca,pe care nu o poti avea in Rrrromania, fiind inconjurat de nimicuri,jegosi imputiti,lichele,oameni fara caractersamd!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu pot sa ma mut dincolo oricand.Sa am un job bun si sa fiu un strain foarte bine adaptat.Dar tot strain as ramane.Banii nu iti pot cumpara linistea interioara.Pana acum,in Europa,nu m-as simti 'acasa' in nici o tara-decat in Romania.Fiecare are dreptul sa aleaga,dar cei plecati,tot comunitatea de romani o vor cauta in disperare.Tot acei,citez:'bipezi care au locuit Romania'-vor aduce cvasi-imp

acarea.Iar putinii care nu o vor face,sunt cei carora le e rusine ca sunt romani.Se autodiscrimineaza doar pt ca o fac altii cu ei. Eu oriunde merg,nu ca ma feresc,ba chiar o spun in gura mare ca sunt roman.Nu e mult,dar e un inceput.Daca nu noi,atunci cine?

Impacarea mi-o aduce faptul ca pot sa traiesc linistit. Nu am nevoie de nici o comunitate de romani. Cei care se duc pe-afara si apoi cauta romani sint slabi, au nevoie de altii ca sa isi gaseasca o anume pace interioara. Eu n-am, dar nu pot spune nici ca imi e rusine ca sint roman. Imi e rusine de ce a ajuns Romania si majoritatea romanilor, dar asta e deja o cu totul alta treaba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce dracu ma mai tine aici. faptul ca inca ma descurc binisor, faptul ca n-am plecat la timp ..

Cum adica "la timp"? Dar cati ani ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×