Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Investitiile straine in Romania.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Carrefour, Cora, Metro, Megaimage si altii inseamna in fapt infuzie de capital strain in romania. Adica inseamna ce-si doreste orice stat capital pus sa lucreze pentru beneficiul societatii, inseamna locuri de munca, taxe si impozite platite statului, reinvestirea profitului si multe altele. Si romanii extraordinar de bogati(capital autohton) daca vor pot deschide hipermarketuri de acelasi tip. Nu-i opreste nimeni. Iar intermediarii aia europeni au venit si au investit in romania.Vor profit. Altfel s-ar duce in alta parte.

 

Nu neg faptul ca investitiile nu sunt binevenite

Ele dau nastere la locuri de munca, se rezolva zonal infrastructura..

Dar ele sunt investitii care acceseaza cu preponderenta consumatorii..implicit creste consumul.

Cate investitii in productie sunt in tara?...investitii de anvergura,,?

In Bucuresti sunt Supermarketuri cu nemiluita, de jur in prejurul Bucurestiului precum si in centru,,

Sa nu mai zic de Malluri.

Suntem capitala cu cele mai multe Mall-uri din europa,,

Afaceristii din vest au speculat tendinta romanilor---si anume: -tendinta de a consuma mai mult decat produc.

Si vad ca nu au dat rateu in privinta asta.

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Suntem o societate bazata in principal pe consum (poate si din cauza ca am avut multe lipsuri o perioada indelungata), desi in ultima vreme s-a mai domolit.. De fapt consumul a fost cel care a antrenat all over the world enorme sume de bani nelichizi care in final au dus la declansarea crizei financiare mondiale. Revenind la ISD, inclin sa cred ca acestea au mai multe efecte pozitive decat negative asupra economiei noastre. In orasul in care locuiesc s-au realizat multe investitii, multinationalele au fost interesate de mana de lucru specializata si mai ieftina de la noi, le convine sa plateasca salarii de 500 eur, in loc de 2000 eur, de-asta au si venit, ca sa aibe profit maxim, altfel stateau la ei in Franta, Austria, etc. Insa, asa cum si-au mutat "jucariile" din Franta aici, la fel de bine si le pot muta in cativa ani mai la Est...poate chiar prin Orientul Mijlociu. Cat despre companiile romanesti...cred ca sunt 2, 3 care au divizii si in alte state, insa nu au nici pe departe o influenta semnificativa pe piata europeana (cel putin).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Suntem o societate bazata in principal pe consum (poate si din cauza ca am avut multe lipsuri o perioada indelungata), desi in ultima vreme s-a mai domolit.. De fapt consumul a fost cel care a antrenat all over the world enorme sume de bani nelichizi care in final au dus la declansarea crizei financiare mondiale. Revenind la ISD, inclin sa cred ca acestea au mai multe efecte pozitive decat negative asupra economiei noastre. In orasul in care locuiesc s-au realizat multe investitii, multinationalele au fost interesate de mana de lucru specializata si mai ieftina de la noi, le convine sa plateasca salarii de 500 eur, in loc de 2000 eur, de-asta au si venit, ca sa aibe profit maxim, altfel stateau la ei in Franta, Austria, etc. Insa, asa cum si-au mutat "jucariile" din Franta aici, la fel de bine si le pot muta in cativa ani mai la Est...poate chiar prin Orientul Mijlociu. Cat despre companiile romanesti...cred ca sunt 2, 3 care au divizii si in alte state, insa nu au nici pe departe o influenta semnificativa pe piata europeana (cel putin).

 

Stoparea brusca a consumului a dus la criza. Economiile se bazeaza pe consum, schimburi etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stoparea brusca a consumului a dus la criza. Economiile se bazeaza pe consum, schimburi etc.

 

O crestere economica sanatoasa ar trebui sa se bazeze pe productivitate si nu pe consum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×