Sari la conținut
Forum Roportal
m0rTu

6800 GT overclocking

Postări Recomandate

am un 6800GT si inainte sa ii fac oveclocking temperatura in idle statea pe la 59-60 grade...si dupa ce i-am marit frecventele la 440/1180 de la 350/1000 temperatura sta 55-56 grade...in idle bineinteles...ca in full load urca linistit la 80...totusi mai putin ca inainte (85-86 grade inainte)...si am stock cooling...vreau acum sa-mi aiu un AC Sillencer Rev. 5...poate le mai maresc un pic...

 

1. De ce mi-au scazut temperaturile daca i-am marit frecventele ?

2. Cam care e temperatura care nu ar trebui sa o atinga...(la ce temp se arde GPU-ul ?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ce inseamna overcloking?

va rog sa-mi spuneti cat mai multe informatii despre acest subiect.

va multumesc frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt overclocking inseamna 'supraturarea' unei componente de calculator - fortarae functionarii ei la o frecventa mai mare decat cea standard. De exemplu daca procesorul merge normal la 1600Mhz sa il pui la 1800 sau 2000. Poate fi aplicat si la memorii, placi video, placi pci si cine mai stie la ce.

Se poate obtine o crestere a performantelor (nu tot timpul) dar si o crestere a temperaturii, intrarea in regim instabil, arderea componentelor, chiar a celor din imprejurimi (hard-diskul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa overclock-ez procesoru, am un athlon 64 1800mhz skt 939, si am ajuns la 2034 mhz. temperatura este de 35C cand nu lucreaza, cat pot sa-l mai dat overclock? nu se poate strica daca temperatura e mica? iar frecventa la rami a ajuns de la 400 la 478 mhz, asta nu e prea mare? se pot arde ramii? care ar fi viteza maxima la ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×