Sari la conținut
Forum Roportal
ddea

Locuri de vizitat in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La Tuzla, cu motodeltaplanul, elicopterul si avioane de agrement. Se face parapantism si pe plaja, tras de skyjet sau barca.La Mamaia si Neptun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Tinutul Secuiesc, este o comoara nedescoperita inca de foarte multi romani.

 

Ceea ce-i confera un farmec deosebit si dorim sa ramana la fel.

Nedescoperita adica. rolleyes.gif

Editat de Rodica`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut weekendul trecut o excursie (auto) pe Transalpina. Este ceva de vis.

 

In capatul dincpre Sebes mai sunt cateva sate pierdute printre munti, apoi, dupa Dobra, pe masura ce intri in defileu, te bucuri ca soarele nu poate patrunde pana jos, iar umbra tine o racoare incredibila. Acolo gasesti natura in forma ei primordiala - padurea de conifere ajunge pana jos, la rau, rupta doar acolo unde s-au prabusit stanci sau pereti intregi. Pe peretii abrupti, padurile seculare par cu adevarat neatinse de om: presarate cu brazi grosi de nu-i poti cuprinde cu bratele, sub care a crescut o vegetatie in desisuri impenetrabile. In multe locuri brazii cazuti au alunecat pana jos, facand punte peste rau. Treci pe langa cele doua lacuri (Taul Bistra si Lacul Oasa), apoi, dupa Obarsia Lotrului drumul se bifurca.

 

O parte care duce pe langa Lacul Vidra spre Voineasa, Lacurile Malaia si Bradisor cu iesire in Valea Oltului; cealalta sosea duce spre Petrila si apoi Petrosani sau, cotind iarasi catre sud, spre Ranca si Targu Jiu, trecand peste Muntele Papusa (2136 m). Pe aceasta a doua ruta vreau sa merg cu urmatoarea ocazie. De data asta m-am oprit pentru un picnic intr-o poiana asa ca am pierdut ceva timp si m-a prins inserarea, asa ca am preferat sa ies inapoi spre Voineasa si Valea Oltului, dar data viitoare vreau sa merg spre Ranca, pe soseaua care iese in golul alpin, pe cel mai inalt drum din Romania. Este cu adevarat mai spectaculos decat Tranfagarasanul.

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este mai spectaculos ca te tine la altitudini inalte o mare parte din drum.

Cum e soseaua? Am auzit ca e asfalt de anul trecut. Are deja gauri sau e ok?

 

 

In mare voga Transalpina anul asta....crazy.gif

Si eu cred c-o fac mai pe toamna.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soseaua este foarte buna (cel putin cele doua treimi pe care le-am facut eu). Singura problema este ca inca mai lucreaza la poduri si podete. Aia inseamna ca strabati kilometri intregi pe un asfalt ca in palma si apoi deodata te trezesi pe 30 - 50 m ca un drum de tara, cu margini partiale din betoane turnate, ici colo excavatoare si buldozere. Apoi repetir.

 

 

:scare:

 

nu stiu, dom`le, dupa experienta de anul trecut cand am urcat la Padina vo` 8 ore de era sa-mi rup masina, nu mai am chef de aventuri pe soselele patriei.

pe bune.

am ajuns sa am alergie de drumuri proaste.

mai bine stau la vatra...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum e soseaua? Am auzit ca e asfalt de anul trecut. Are deja gauri sau e ok?

 

Soseaua este foarte buna (cel putin cele doua treimi pe care le-am facut eu). Singura problema este ca inca mai lucreaza la poduri si podete. Aia inseamna ca strabati kilometri intregi pe un asfalt ca in palma si apoi deodata te trezesi pe 30 - 50 m ca un drum de tara, cu margini partiale din betoane turnate, ici colo excavatoare si buldozere. Apoi repetir.

 

In mare voga Transalpina anul asta....crazy.gif

 

Poi, chiar merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era sa-mi rup masina, nu mai am chef de aventuri pe soselele patriei.

 

am ajuns sa am alergie de drumuri proaste.

 

eu nu mi-am rupt nimic. dar la un moment dat mi-am adus aminte ca in anii 20 - 30 condusul automobilului era considerat un sport.

 

insa poti astepta si pana se termina toate lucrarile :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut weekendul trecut o excursie (auto) pe Transalpina. Este ceva de vis.

......

 

Bravo pentru excursie. Deja de anul trecut am inceput sa aud de Transalpina si imi doresc si eu sa merg pe acolo. Am avut ocazia sa vad peisajele facute de cei care au ajuns pe Transalpina si sunt intradevar super faine. E un drum deosebit!

 

Si majoritatea sunt de parere ca e bine de facut cat mai curand sa nu apuce sa se aglomereze ca Valea Prahovei ca se duce tot farmecul. Sper ca la anul sa ajung si eu prin zona. :)

O descriere frumoasa cu fotografii si detalii: Transalpina

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×