Sari la conținut
Forum Roportal
ddea

Locuri de vizitat in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Explorarea si aventura? Cred ca si eu am pasiunea aceasta .. in Sibiu si Salonic am fost, chiar merg in curand in Salonic din nou la o prezentare stiintifica, nu stiu daca ma razgandesc daca e foarte cald ..

 

In Carol, langa Tineretului, sunt niste ciudatenii foarte interesante .. este o straduta cum mergi de la Tineretului de pe dealul crematoriului, spre Mausoleum, aproape de Cimiturul Bellu .. si este un castel ciudat cu steagul romanesc rupt pe culoarea rosie, si dincolo inspre lac are o masuta de lemn intre copaci mai sus de alee, foarte ireala.

 

Parca nici nu eram in capitala cand am ajuns acolo, atat de diferit arata .. iar strazile Sibiului sunt interesante tot pentru labirintul frumos arhitectural, mai ales noaptea. Si zidurile vechi sunt mult mai interesante comparativ cu santurile mizerabile de pe strazile capitalei.

 

Salonic e frumos cu marea Egee, verde si spumoasa, daca o vezi de pe ponton. Dar circulatia este infernala, si cu masina traficul iti garanteaza stres si ratacire maxima .. daca nu esti localnic sa stii perfect zona si orasul.

 

In Madrid nu am fost, m-am sustras in ultima ora, pentru ca urasc caldura din peninsula Iberica, si nu am vrut nici sa vizitez Spania si Portugalia, nu ma atrageau deloc in general sau particular .. asa ca nu am mai ajuns in Madrid sau Lisabona.

 

Dambovita acum cateva zile era drenata, aproape namol bradis si parau slab, si era foarte interesanta .. si cu apa imi place, desi nu se compara cu raul Colentina din parcul Herestrau, parca e la tarmul marii ..

 

Ciudat este ca noaptea, unele cladiri si zone capata un aspect foarte ireal, aproape de pe cealalta lume. Parlamentul de la Unirii este incredibil si ziua si noaptea, are un aspect de gol alpin gen Leaota.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frumoasa cum este, pestera Scarisoara nu cred ca se remarca dpdv turistic prin nimic unic in lume

De ex, langa Brno , in Cehia , este o pestera in care te plimbi cu vaporasul ! / In Africa de Sud e o pestera in care este o sala de concert amenajata .... si asa mai departe :doh:

 

:goalie:

 

este gheţarul nostru subteran din Apuseni cel mai mare din Romania.

sa-l tratam cu respect.

 

eu n-ar trebui ca ultima data cand am fost mi s-a aruncat un junghi in şele de la frigul de acolo cand afara era vara...o saptamana am bolit :roll:

 

Salina Turda- superba!

 

Si mai superba era inainte de amenajarile recente :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare minune a Romaniei,este faptul ca exista.Timp de multe secole,vecinii tarii nu au vrut sa existe -totusi a rezistat.Acum cei care nu mai vor sa existe Romania,sunt cetatenii ei -in frunte cu guvernantii,care fac tot posibilul pentru a o desfiinta.

Dar nu numai ei...si cetatenii de rand,ar schimba cetatenia intr-o clipita...ar emigra imediat,fara regrete...ar fugi de aici...

Atatia oameni rai,intoleranti si corupti,ignoranti...si ipocriti pe deasupra...

Dar mai ales invidiosi.Invidia este trasatura de capatai a romanului -capra vecinului.

Stiti ceva? -si eu as vrea sa ma fi nascut altundeva...sau sa pot sa plec...si sa nu ma mai intorc,nici macar in vizita.

Nu ma consider roman.Mi-e rusine de aceasta cetatenie,si sa fiu considerat parte a acestui popor.

 

E o mare minune...un miracol! -nimeni nu mai vrea ca tara asta sa existe,si totusi exista!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valea Vaserului şi traseul cu mocăniţa - jud. Maramureş

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o mare minune...un miracol! -nimeni nu mai vrea ca tara asta sa existe,si totusi exista!

 

E amuzant filtrul prin care treci pana si chestia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o mare minune...un miracol! -nimeni nu mai vrea ca tara asta sa existe,si totusi exista!

 

Uite o alta minune: in Romania totul este facut de mantuiala, "legat cu sarma" cum se zice, si uite ca tara inca mai misca. Asta n-o pot intelege nici eu, care traiesc aici, dar aia din afara!

 

 

Altminteri as adauga:

 

Delta Dunarii

Dunarea la Cazane

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Delta Dunarii

Dunarea la Cazane

 

M-am gandit si eu care ar fi primele in top.

Acestea cred ca sunt, pana la urma.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×