Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

povesti pentru copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vulpisor, de Sergiu Milorian, o carte mare pentru cei mici (fabule) - cand eram mic, am citit-o de 15 ori.

 

http://www.scribd.com/doc/18752050/Sergiu-Milorian-Vulpisor-

Nimic nue mai placut decat sa ti aduci aminte de copilarie.De multe ori e un colt de refugiu,de mangaiere chia si pentru cei fara parinti.in viata tuturor a existat cineva care ia daruit afectiune toti am avut cartea noastra preferata,povestea preferata pe care voiam s o ascultam de mii de ori,un desen animat ,o jucarie preferata,o bunica,pe care nu le uiti toata viataCreanga ca adult a avut o viata personala zbuciumata.Copilaria pt el era unicul loc unde se simtea fericit,de aceea povesteste cu mult patos si te poarta in viata copilului fara griji.Iubirea de copii,si copilarie(a avut frati mai mici,a avut un baetelpt care suferea mult cand se separa de nevasta,in plus a fost invatator).Impetind toate aceste realitati,a creat cele mai frumoase basme romanesti.Pvestile isi au rostul ,locul si fascinul lor in viata copiilor.Ii ajuta sa si dezvolte imaginatia le dezvolta anumite simtiri, trairi,au rol educativ,dezvolta atitudinii si aptitudini(invata sa comunice in incercarea lor de a spune poveste,ii ajuta sa si formeze personalitatea.Se va observa ca atunci cand spun povestea o vor face din perspectiva lor,ceea ce i a impresionat mai mult.Unii chiar dezvoltandu si imaginatia incearca si ei sa creeze..bame.Intr un an am predat cateva luni la clasele mici.(simultan). La orele de comunicare eu ma asezam langa soba si i chemam unul cate unul langa mine si ceramsa mi spuna o poveste .Ora se intitula Povesti la gura sobei.Nu va spun cat ne diverteam. Sa le fi vazut fetele rosii de emotie ,de cald isi dadeau tot interesul care mai de care mai peltic,sau sasait.Era unu mic si slab mai avea si cravata ca barbatii tot numai inima ma zapacea de tot ,nu intelegeam mai nimica ca le amesteca facea confuzie dar nu l corectam pt ca mi era prea drag.Imi erau asa de dragi toti ca din 13 din cl a doua 12 au luat premiu intai si doi.#ine nu ca nu ar fi meritat ca erau copii buni dar nu eram una din aia acra rigida,ma intelegeti. Va sfatuiesc spuneti le sau cititi le copiilor povesti ca nu gresiti cu nimic.Eu sunt departe de nepotelele mele si imi doresc mult sa sa spun maca noapte buna.Dar mi a venit o idee.O sa creez chia in acest topic una si ele or s o citeasca ceau va salut pe toti si pupici pt copii vostri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnita printessa si ratusca(poveste)A fost odata ca niciodata un mos si o baba.Mosul avea fata lui si baba avea fata ei. intr o seara fata mosului a fost rapita de un zmeu paraleu de la Vaslui.Saracu zmeul asta nu avea si el un buzdugan ca toti zmeii.Avea o stecla cu rachiu in mana cand se intorcea acasa O arunca de la poarta ajungea de perete din perete pe masa si... nimic asta era tot ce avea pemasa dar el se dadea cimec.Vaaai saracu mos cat ii plangea inima.S ar fi gasit vreun fat frumos dar cum s o fure de la zmeu daca i a facut vro patru zmeisori.Lasa i acolo la VASLUI.NE INTOARCEM LA MOS SI BABA FATA BABEI ERA EA O CIMECA CA BATEA TOTI BAIETII DI CLASA.ASTA A COMBINAT NUMAI DEZASTRE.DACA M AS APUCA DE POVESTIT S AR FACE MAINA. INTR O ZI A FOST SI ASTA RAPITA DE UN ZMEU PARALEU .CU ASTA NU SE NTELEGEA NIMENI PT CA VORBEA BUTIN SI RAU PT CA NU STIA ROMANESTE. NU AVEA NICI ASTA BUZDUGAN CA D SE INTORCEA ACASA ARUNCA CU TURTE ARABESTI CA ERA BRUTAR.MAI SA FIE S ADUS FETELE SI DUSE AU FOST...DAR MONEAGU SI BABA AU RAMAS SINGURI SINGUREI.ASA AR FI VRUT EI UN COPILAS PE LANGA CASSA.DAR NU AVEAU DECAT NISTE ZGRIPTUROAICE VECINE CARE SE CREDEAU MAI SFINTE DECAT SFANTA VINERI ,MIERCURI SI DUMINECA, DAR EI VOIAU UN COPILAS DULCE DULCE ... INTR O DIMINEATA AU GASIT IN GRADINA LOR O CAPRIOARA MICA MICA MICA,CEA MAI MICA DIN LUME.AU DUS O EI IN CASA SI AU MAGAIAT O AU FACUT ABONAMENT LA LAPTE PRIN VECINI(AU MULS VREO SAPTE OPT VACI PANA AU VAZUT O PE PICIOARE SI ERA CAPRIOARA LUI BUNICU.II PLACEA MULT SA STEA PE AFARA IN GRADINA,MANCA MERE DE PE JOS MANCA CAPSUNE CRUDE SI CAND NU MAI GASEA TRECEA LA FRUCTE DE CARTOFI,PENTRU ERA TOTUNA BASTA SA BAGE CEVA FRUCTE LA STOMAC. ASTA CAPRIOARA ERA O CAPRIOARA SPECIALA,II PLACEAU MULT BANUTII LUI BUNICU SI BUNU II DADEA PT CA II ERA TARE DRAGA. NU TRECE MULTSI INTR O ALTA DIMINEATA IN GRADINA LOR AU GASIT O VEVERITA MICI MICA MICA CEA MAI MICA VEVERITA DI LUME CU OCHI MICI ROTUNZI SI ALBASTRI AU LUAT SI VEVERITA IN CASA LOR.ASTA VEVERITA ERA O VEVERITA SPECIALA. MANCA NUMAI BUNATATI ,DACA II DADEAI CEVA CARE AVEA MIROS SPECIFIC CUM AR FI PESTELE EA VOMITA.DAR ERA ISTEATA FOC.SI CRESTEA ANIMALUTELE ASTE SI SE IUBEAU SI SE CERTAU SI SE IMACAU SI IAR SE CERTAU... CAPRIOARA CRESTEA CRESTEA .INTR O SEARA A ADORMIT ADANC SI DIMINEATA S A TREZIT TRANSFORMATA INTR O DOMNISOARA FRUMOASA FRUMOASA CU PAR LUNG SI NEGRU CU AER DE REGINA. MOSUL SI BABA AU RAMAS ULUITI,SI I AU ZIS DOMNITA NOASTRA DOMNITA RALU.N A TRECUT MULT SI VEVERITA S A TRANSFORMAT SI EA INTR O DOMNISORICA FRUMOASA FRUMOSA CU PAR BLOND SI LUNG, NALTA SI FRUMOASA CU OCHI VII SI EXPRSIVI CU AER DE PRINTESA SI MOSUL SI BABA AU RAMAS ULUITI DE FRUMUSETEA EI.SI ERAU FERICITI FERICITI PANA INTR O NOAPTE CAND MOSU MURI.VAI, SARACELE PRINCIPESE CAT AU MAI PLANS PT CA CEL CRE LE IUBEA SI LE ALINTA CU ATATA CALDURA NU MAI ERA.VAI SARACA CAPRIOARA DOMNITA LUI BUNICU NU MAI AVEA BUN .DAR DUMNEZEU NU LE A LASAT NEMANGATE,PT CA INTRE ELE APARUSE O RATUSCA MICA.MICA AM ZIS? NU NU ERA DELOC MICA LA DOUA LUNI SI JUMATATE AVEA 8 KG.ASTA DA RATUSCA.MAMA MIA N O FI RATUSCA CEA URATA... NU IN NICI UN CAZ! DUPA ACEA SE TRANSFORMA IN LEBADA SI SE DUCE IN DELTA NU .DOMNITA RALU SI PRINTESA DIANA VOR SA SE JOACE MEREU CU RATUSCA LOR ASA MARE SI GRASA CA E FRUMOASA FRUMOASA,CU OCHI CA CERUL CU PAR AURIU BUCLAT,SEAMANA CU O RAZA DE SOARE INTRO DIMINEATA RACOROASA E LUMINA OCHLOR LOR SI I AU PUS NUMELE LUCIA CARE INSEAMNA LUMINA.INTR O ZI ERA MURDARA SI MAMA II ZICE VAI CUM ESTI MURDARA CE O SA ZICA LUMEA. CE O SA ZICA LUMEA?! LA TOATA LUMEA II PLACE DE MINE... DOMNITA SI PRINTESA SATEAPTA ZIUA CAND MOSUL VA INVIA CA SA I PREZINTE RATUSCA LOR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×