Sari la conținut
Forum Roportal
catherinedeneuve

Ce se va alege dintr-un copil ciudat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Descrie "copil ciudat".

 

exact. ce-i aia copil ciudat? dupa care standarde o fiinta poate fi etichetata "ciudata" si cine are puterea etichetarii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il lasam sa creasca si se va transforma intr'un topic ciudat .

 

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite, mie nu mi se pare normal ca tu ca parinte sa iti lasi copilul sa fie ciudat, el va suferi din cauza ca ai preferat sa il lasi cum e.

Copilul nu sufera pentru ca e iubit asa cum este ci pentru ca NU e iubit asa cum este.

Nu cred ca cineva ar trebui sa-si scuze incapacitatea de a-si iubi copilul pretinzand ca o face tocmai din iubire.

"Iubirea" conditionata de mesajul "nu mai fi cel care esti" este devastatoare pentru copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ciudat fratilor ca nu pricep nimic! care ciudat, cum adica?dati detalii! Avem toti ciudateniile noastre de mici, dar cum catalogati un copil ciudat? Sau e doar un topic de dragul topicului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu se incadreaza in normele societatii. Sa nu imi ziceti ca nu ati vazut copii ciudati.

 

Copilul nu sufera pentru ca e iubit asa cum este ci pentru ca NU e iubit asa cum este.

Nu cred ca cineva ar trebui sa-si scuze incapacitatea de a-si iubi copilul pretinzand ca o face tocmai din iubire.

"Iubirea" conditionata de mesajul "nu mai fi cel care esti" este devastatoare pentru copil.

Si il lasi sa fie distrus ca sa ii arati ca e neconditionata iubirea?

Tu, care esti gay, nu esti marcat pe viata din cauza copilariei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu se incadreaza in normele societatii. Sa nu imi ziceti ca nu ati vazut copii ciudati.

 

 

Si il lasi sa fie distrus ca sa ii arati ca e neconditionata iubirea?

Tu, care esti gay, nu esti marcat pe viata din cauza copilariei?

 

Copiii care sunt ciudati,ajung asa din cauza parintilor si a familiilor lor.Sunt traumatizati de proprii lor parinti.Nici un parinte nu vrea sa isi traumatizeze copilul,insa o face fara sa fie constient.Pentru ca la randul lui,asa au procedta si ai lui cu el.E o spirala din care se iese greu.Exista oameni care sunt constienti de asta,insa putini.La momentul potrivit ,acestia incearca cu delicatete sa ajute.Insa nu e mereu posibil.Pacat insa ca de multe ori alegem sa intoarcem spatele celor care au nevoie de noi,doar pentru ca e mai comod asa.

 

Eu am vazut copii "ciudati",chiar am avut o colega,considerata "ciudata" de catre ceilalti.Tatal ei era schizofrenic si semiparalizat.In putinele zile cand reuseau sa il ridice din pat,din ce imi povestea ea ..era teroare in casa.Am vazut-o si pe mama ei.Nici ea nu mi s-a parut ca sta prea bine cu nervii.Colega mea era o persoana deosebita.Era in stare sa iti dea incaltarile din picioare.Chiar a facut chestia asta intr-o excursie,intorcandu-se acasa cu incaltarile rupte ale altei colege.Era foarte blanda si niciodata nu a suparat pe nimeni.Avea o privire in care te pierdeai.Foarte profunda si foarte trista(asa cred ca au cei care sufera foarte mult).Si era si foarte inteligenta.L-a uimit o data pe profu' de mate.Gasise rezolvarea unei probleme intr-un fel in care nici el unu se gandise.In schimb,avea uneori momente in care se pierdea.Vorbea singura foarte incet,aproape in soapta.Si radea singura.Am uitat sa spun ca avusese o tentativa de sinucidere,din fericire esuata.Atitudinea celorlalti?Uneori intelegatoare, alteori batjocoritoare.Erau persoane bune in general,insa asa se intampla.Ceea ce nu intelegem nu prea toleram.Probabil tine si de educatie.

As spune mai degraba copii traumatizati.Cei care sunt "ciudati",sa stiti ca sunt asa din cauza suferintei.Trebuie sa ne educam copiii sa nu rada de astfel de persoane.Daca nu ii putem ajuta,macar sa ii lasam in pace,sa nu ii adancim si mai mult in mizerie!

 

Catherinedeneuve,ai avut o idee foarte buna cu topicul asta!

Editat de lorelai1907

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu se incadreaza in normele societatii. Sa nu imi ziceti ca nu ati vazut copii ciudati.

 

 

Si il lasi sa fie distrus ca sa ii arati ca e neconditionata iubirea?

Tu, care esti gay, nu esti marcat pe viata din cauza copilariei?

Din cauza unor parinti care gandeau ca tine. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×