Sari la conținut
Forum Roportal
catherinedeneuve

Ce te opreste sa omori?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totul ma opreste.

Frica si mila in primul rand.Ceva mai multa frica si mai putina mila ce este drept.

Frica pentru ceea ce voi deveni dupa.Daca nu ma voi mai impaca cu mine vreodata ?

Frica pentru pedeapsa,de la cea umana la aceea divina ,oprobiu ,frica de a nu fi in stare ,de a fi slab,frica de a nu deveni eu victima datorita slabiciunii, frica de a nu avea un motiv suficient de intemeiat.

Mila nu stiu de ce dar si de mila ,fata de potentiala victima, insa mult mai mult, fata de aceia pentru care persoana respectiva este importanta.

Doamne fereste insa, sa gasesc un motiv suficient de puternic, pentru ca toate acestea sa devina chestiuni minore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teama ca fac ceva ce este ireversibil si ce poate ca o sa regret. Ca poate ca stima mea de sine si asa nu foarte buna, ar ajunge la nivelul solului daca as face asa ceva. Si empatia, mila, identificarea cu victima.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Circumstantele. Nu am avut ocazia pana acum sa fac asta. La omor justificat ma refer (auto-aparare, razboi).

Daca e vorba de omor premeditat asa in dorul lelii, atunci ma opreste constiinta si caracterul.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In autoaparare, in cazul in care as putea, sunt convinsa ca as omori.

In momentele cand sunt furioasa, ma opreste lipsa unei metode care sa fie nonviolenta si desigur sa nu fiu prinsa. Ca sa gandesc o asemenea metoda este deja premeditare si pana sa premeditez imi trece cheful de omor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doamne fereste, nici cu gandul nu mi-as dori

Asta vroiam si eu sa zic acum. Vad ca ceilalti ar fi in stare de asa ceva in anumite conditii. Doamne fereste ce animale. :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doamne fereste, nici cu gandul nu mi-as dori

nici un om sanatos la cap nu si-ar dori.

 

insa majoritatea ar face-o pusi intr-o situatie care cere treaba asta.

 

Asta vroiam si eu sa zic acum. Vad ca ceilalti ar fi in stare de asa ceva in anumite conditii. Doamne fereste ce animale. :x

eu, tu si-un cutit. numai unul sa traiasca. ma lasi sa te omor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×