Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atata timp cat acolo nu scrie CLAR ca SEAMANANA, inseamna ca nu seamana ci este!

Nici la diferite crampeie nu se refera tot asa cum nu se refera nici la ceea ce scoti tu aiurea din burta!

 

Spune foarte clar ca e asemenea, dar nu e exact Dumnezeu :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Spune foarte clar ca e asemenea, dar nu e exact Dumnezeu doh.gif

Uite aici versetul;

"Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul."

Arata-mi unde este cuvantul "asemenea"?

Eu inteleg ca s-a facut CA unul dintre ei, si nu unul aproximativ ca ei, asa cum vrei sa spui tu.

Arata-mi unde scrie ca nu este exact ca Dumnezeu, nu de alta dar eu vad in jurul meu ca oamenii cu Stiinta si Constiinta sunt niste Dumnezei muuult mai creatori decat Dumnezeii ba chiar corecteaza genetic ceea ce Dumnezeii nu a facut perfect!

Am zis Dumnezeii pentru ca in Biblie la Psalmul 82: 1 vedem ca exista mai multi Dumnezei si nu numai unul.

 

Dar sa revenim la on topic si pun intrebarea:

Oare din ce cauza Isus cand face afirmatia din enuntul topicului, din ce cauza se adreseaza lui Alah si nu lui Yahwe?

Am spus Allah pentru ca Isus se roaga lui Elli, adica lui Eloah, in araba Allah

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, s-a facut ca/asemenea (Lui) Dumnezeu pentru ca ajunsese sa cunoasca binele si raul. Repet, asta nu inseamna ca avea puterea incomensurabila si eterna a Sa.

 

 

Am zis Dumnezeii pentru ca in Biblie la Psalmul 82: 1 vedem ca exista mai multi Dumnezei si nu numai unul.

 

Unde scrie? Arata versetele.

 

Pentru ca e vorba de acelasi Dumnezeu, iar crestinismul si religia musulmanilor se bazeaza pe religia mozaica - nici vorba de vreun furt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, s-a facut ca/asemenea (Lui) Dumnezeu pentru ca ajunsese sa cunoasca binele si raul. Repet, asta nu inseamna ca avea puterea incomensurabila si eterna a Sa.

 

 

Unde scrie? Arata versetele.

 

Pentru ca e vorba de acelasi Dumnezeu, iar crestinismul si religia musulmanilor se bazeaza pe religia mozaica - nici vorba de vreun furt.

 

Uite aici:

Psalmul 81

1.

Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca., ...scuze ca nu bag tot capitolul dar mai departe poti cauta si tu in Biblie.

2 Foarte gresit religia mozaicilor nu se bazeaza pe uhn Dumnezeu care are copii, ci pe un Dumnezeu care NU are copii, deci este clar ca nu este unul si acelasi Dumnezeu si cum stim ca Dumnezeul crestinilor a "inspirat"furtul Bibliei care apartine religiei mozaice si a mai inspirat interpretarea ei mincinoasa, ne putem da seama de profilul moral al acestui pretins Dumnezeu.

Editat de Soimos
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Uite aici:

Psalmul 81

1.

Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca., ...scuze ca nu bag tot capitolul dar mai departe poti cauta si tu in Biblie.

2 Foarte gresit religia mozaicilor nu se bazeaza pe uhn Dumnezeu care are copii, ci pe un Dumnezeu care NU are copii, deci este clar ca nu este unul si acelasi Dumnezeu si cum stim ca Dumnezeul crestinilor a "inspirat"furtul Bibliei care apartine religiei mozaice si a mai inspirat interpretarea ei mincinoasa, ne putem da seama de profilul moral al acestui pretins Dumnezeu.

 

1. Cred ca e o referire la ingeri si sfinti, intrucat in finalul psalmului vedem asta:

8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.

 

2. In VT este profetita venirea lui Iisus prin Isaia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1. Cred ca e o referire la ingeri si sfinti, intrucat in finalul psalmului vedem asta:

 

Tu poti sa crezi si ca acolo este vorba de "Popa Prostu", dar atata timp cat acolo scrie Dumnezei, inseamna ca citim Dumnezei si intelegem tot Dumnezei, si nu ce crezi tu.

 

 

2 Unde vezi tu ce e profetita venirea unui dulgher?

Scrie undeva Isus?

Ia da tu versetul din VT unde scrie Isus, ca altfel zic ca esti mincinos sau beat si vorbeste gura fara sa stie capul..

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-a parasit nimeni, Iisuse! Te-ai pus pe cruce singur de fraier...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-a parasit nimeni, Iisuse! Te-ai pus pe cruce singur de fraier...

 

Te-ai reintors In Focuri sau cuprins de ele? :P

 

Isus, cand a fost parasit de noroc a zis ca l-a parasit tat-su' din ceruri :o: Si azi vedem destui care zic atunci cand da peste ei vreun necaz: ”Da' cu ce-am gresit doamne, de m-ai batut asa?”.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci Dumnezeu l-a parasit pe Iisus?! Nu-i panica! I-a parasit pe multi dintre noi...

 

O sa ma intorc la el cand fata pe care am iubit-o o sa se intoarca la mine...

Editat de In Focuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Te-ai reintors In Focuri sau cuprins de ele? blum.gif

 

Isus, cand a fost parasit de noroc a zis ca l-a parasit tat-su' din ceruri grin.gif Si azi vedem destui care zic atunci cand da peste ei vreun necaz: ”Da' cu ce-am gresit doamne, de m-ai batut asa?”.

 

Faptul ca Isus a fost parasit de noroc este clar!

Dar ca ar fi fost parasit de Tatal Sau din ceruri, nu pot accepta!

Din ce cauza nu pot sa cred asta?

Pai simplu, si anume din cauza ca Tatal sau din ceruri a fost tot el Fiul Isus, ca parte a unei Treimi formate dintr-un Mos, el Fiul Isus, si un vanticel scapat in izmene, adica un Duh

Si care parte din aceasta Treime a putut umbla la femei? Mosu nu ca era mos impotent si atunci ca si astazi, duhul nu, ca doar o balona deci nu putea naste decat un al Duh sfant si mirositor, ...nu cumva juncanul de Fiu Razvratit si sturlubatic pe nume Isus?

Pai daca el Isus era si propriul sau Tata din ceruri inseamna ca nu a fost parasit niciodata tot asa cum nimeni nu se poate despartii de al insusi!

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×