Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Mentin cele spuse.De cativa ani urli pe topicele astea ca nu exista Dumnezeu si credinciosii ar fi niste naivi.Dar nu poti dovedi nici una , nici alta.

 

Probabil ca si "sufletele" bagate la cuptor sunt acum in stratosfera. :crazy:

 

Domnul/Doamna cu pozele, ati gresit topicul! Cel despre Hitler e in alta parte.

Editat de *elle
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tu esti culmea!

Sufletele au ajuns poate in stratosfera .... atunci cand oamenii s-au dus sa faca "dush" in camera de gazare!

 

Poza cu care ne rasfeti arata ca in cuptor sunt introduse niste cadavre fara suflet...deci in stratosfera va ajunge doar fumul acestora.

 

Eu sa fiu culmea?! Sunt cat se poate de realist... :)

 

Suflet intre ghilimelele de rigoare = persoana in cauza. Omul sau trupul omului = sufletul propriu zis. Asta era ideea... :)

 

Crezi ca persoanele alea incinerate au ajuns in cerurile crestine prin purificare cu foc?! Sau cum?! :crazy:

 

Domnul/Doamna cu pozele, ati gresit topicul! Cel despre Hitler e in alta parte.

 

Ei na! Acum te eschivezi de la realitate.

 

Spuneai ca nu ai nicio indoiala in ceea ce priveste credinta in divinitate, iar eu ti-am adus un contraargument concret.

 

Dumnezeu ne-a parasit pentru simplul motiv ca un personaj fabulos ca el nu exista, bineinteles, decat in basme... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca asta e parerea ta, ok. Dar nu mai spune ca mi-ai adus un contraargument concret, te rog! Da, eu cred in basmele astea, cum le spui tu. N-am voie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca asta e parerea ta, ok. Dar nu mai spune ca mi-ai adus un contraargument concret, te rog! Da, eu cred in basmele astea, cum le spui tu. N-am voie?

 

Da. Desigur! Ai voie sa crezi in ce vrei tu ca acum asa e modern, insa ticalosia intervine acolo unde vin niste barbosi cu sutane intunecate care iti cer taxe pentru a fi mantuit si pus la loc de cinste in catastif - sustinand ca asta e adevarul universal. :notworthy: :pope:

 

Daca nici imaginile astea dezolante nu va mai misca cu nimic, inseamna ca voi chiar traiti in Matrix. :)

Editat de Me and the Grave

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i topicul de mare bocet si jale?!?

Aici ne maltratam tastatura, ne spargem monitorul si intrebam de ce ne-a parasit Dzeu?

 

Intreb si eu , asa, ca sa stiu ce am de facut in continuare...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu ne-a parasit pentru simplul motiv ca un personaj fabulos ca el nu exista, bineinteles, decat in basme... :)

Pai daca declari ca Dumnezeu nu exista inseamna ca tu l-ai parasit pe Dumnezeu nu El pe tine, ceea ce se inscrie la topicul: "Nu exista niciun dumnezeu dar El e vinovat pentru toate".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca declari ca Dumnezeu nu exista inseamna ca tu l-ai parasit pe Dumnezeu nu El pe tine, ceea ce se inscrie la topicul: "Nu exista niciun dumnezeu dar El e vinovat pentru toate".

 

N-ai inteles aluzia. Defapt ce incercam sa spun e ca dumnezeu n-avea cum sa paraseasca pe nimeni pentru ca nimicul nu-ti poate raspunde decat cu nimic. Iisus cand a strigat cuvintele astea frapante probabil a constientizat situatia tragica in care se afla si pana si el si-a dat seama ce fraier a fost cand s-a lasat crucificat pentru niste dobitoci care au distrus creatia tatalui sau - adica planeta Pamant.

Editat de Me and the Grave

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mentin cele spuse.De cativa ani urli pe topicele astea ca nu exista Dumnezeu si credinciosii ar fi niste naivi.Dar nu poti dovedi nici una , nici alta.

 

Greseala de logica!

Dumnezeu nu exista nu ptr ca eu urlu ...ci pentru ca el nu exista in REALITATE si nici Stiinta care dispune de posibilitatile cele mai deosebite de cercetare ...nu a descoperit absolut nimic care sa te determine pe tine sa afirmi ca El exista!

 

In plus de asta eu ti-am aratat lucruri dovedite pe baza de probe istorice ca reliogia crestina s-a nascut la Conciliul Apostolilor in anii 49 - 50 e.n. Conciliu la care nu a participat niciun Dumnezeu care sa-si asume "lucrarea" !

Ce e atat de greu de inteles in afirmatia ca religia crestina nu se trage de la vre-un Dumnezeu ci de la niste oameni care s-au adunat intr-o sedinta?

 

Daca asta e parerea ta, ok. Dar nu mai spune ca mi-ai adus un contraargument concret, te rog! Da, eu cred in basmele astea, cum le spui tu. N-am voie?

Ba da!

Oricine este liber sa creada ce vrea!

Problema apare acolo unde incerci sa ii convingi si pe altii de pe un forum public (dar fara probe sau dovezi) ... ca El exista cu adevarat!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles aluzia.

N-ai inteles faptele petrecute. Intretimp ucenicii lui Hristos au intemeiat o Biserica in care 98% il recunosc pe Dumnezeu de 2000 de ani incoace.

 

In plus de asta eu ti-am aratat lucruri dovedite pe baza de probe istorice ca reliogia crestina s-a nascut la Conciliul Apostolilor in anii 49 - 50 e.n. Conciliu la care nu a participat niciun Dumnezeu care sa-si asume "lucrarea" !

Ce intelegi prin proba istorica? E vre-o inscriptie istorica care sa zica: de azi incepe crestinismul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles faptele petrecute. Intretimp ucenicii lui Hristos au intemeiat o Biserica in care 98% il recunosc pe Dumnezeu de 2000 de ani incoace.

 

Pai daca un berbec se arunca intr-o fantana si celelalte oi se iau dupa el - asta inseamna ca intreaga omenire trebuie sa faca la fel?! De obicei majoritatea e si subiectiva pentru ca se lasa condusa de lideri perfizi ca ea nu se poate conduce singura. Are nevoie de carmuitori cu putere de convingere. Dar asta nu inseamna acum ca liderii respectivi sunt si sfinti...

 

Daca Iisus v-a bagat in cap ideea cu viata din ceruri - asta inseamna ca omenirea trebuie sa astepte sa pice asteroizii pe ea in speranta vietii viitoare?!

 

Biserica lui Hristos a prins la public de cand a fost infiintata pentru ca le-a oferit oamenilor iluzia unei vieti eterne - adica ceea ce tocmai ei isi doreau, dar nu aveau...

 

Inca sunt pe Pamant triburi care n-au auzit de el, dar care traiesc in continuare in buna pace si fara invataturile lui...

 

Ce intelegi prin proba istorica? E vre-o inscriptie istorica care sa zica: de azi incepe crestinismul?

 

Desigur! Chiar tu ai zis: de 2000 de ani incoace. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×