Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba da, este cat se poate de normal pentru un om, m-ai vazut pe mine sustinand altceva? Daca Isus ar fi fost vreo divinitate, lucrurile ar fi stat diferit, o divinitate moarta in cuie, ar fi chiar jenant pentru ratiune...

 

Traind pe pamant a trebuit sa isi urmeze destinul sau de om. Eu am impresia ca tu confunzi textul Bibliei cu Legendele Olimpului.

Chestia cu "daca ar fi fost...etc", ti-am explicat ce rol are. Pe langa ca nici tu nu stii exact daca crezi sau nu, incerci sa-i duci in eroare si pe altii. Daca asa vorbim la nivelul de "divinitate moarta in cuie", "barbosul din cer" etc, sunt convinsa ca si peste n ani, tot asa vei scrie, tot la nivelul asta vei ramane, tot citind(culmea!) si citand Biblia.

 

Lumina de Pasti, sa inteleg ca e trimisa de Diavol, ca dumnezeu nu face scamatorii...

 

Dumnezeu nu face scamatorii. Nu are nevoie de asta. Daca ai alta parere, ok.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am impresia ca tu confunzi textul Bibliei cu Legendele Olimpului.

 

Nu de confuzie este vorba aici, ci de copierea in biblie a legendelor apartinand altor popoare ;)

 

Dumnezeu nu face scamatorii.

 

Dumnezeu, saracul, nu face nimic, ca nu-i decat un personaj dintr-o carte veche, in schimb fac oamenii scamatorii in numele lui!

post-281627-0-77555700-1352225006_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu, saracul, nu face nimic, ca nu-i decat un personaj dintr-o carte veche, in schimb fac oamenii scamatorii in numele lui!

 

:lol: un personaj care te fascineaza, nu trece o zi fara sa-I pomenesti numele!

 

 

Unii oameni fac scamatorii. Cei pe care i-a gasit cel care se ocupa cu iluziile. Una dintre ele este cea ca nu ai nevoie de credinta , ca Dumnezeu nu face nimic, te lasa sa suferi, nu iti indeplineste dorintele, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mamifere sunt numai ateii.

 

Teoria lui Darwin care te catalogheaza ca faci parte din regnul animal e jignire?

.

 

Apartenenta omului conform teoriei lui Darwin la regnul animal nu este o jignire. Eu imi asum aceasta apartenenta si nu ma consider deloc jignit.

Jignire este afirmatia ca numai ateii sunt mamifere.

Tin sa te anunt ca vrei nu vrei si tu intri in aceasta categorie :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre ele este cea ca nu ai nevoie de credinta ,

Asta ne-o arata chiar realitatea in care vedem clar ca niciunde nu ai nevoie de credinta pentru ca esti apreciat numai dupa cat stii si nu dupa cat crezi!

Si ca asa stau lucrurile vedem clar pina si la examenele de admitere in institutele de teologie in care esti admis numai dupa cat STII .... si nu conteaza de loc cat sau ceea ce crezi!

 

ca Dumnezeu nu face nimic, te lasa sa suferi, nu iti indeplineste dorintele, etc.

Poi daca asta este adevarul dovedit de realitate ce ai vrea sa se afirme?

 

Vrei sa se spuna adevarul si anume acela ca biserica si religia crestina nu au niciun Dumnezeu, pentru ca este o religie care NU pleaca de la nicio divinitate ci de la o banda de sarlatani care s-au strans la primul Conciliu al Apostolilor adica la o sedinta la care daca nu a participat niciun Dumnezeu ...in schimb a participat Diavolul in persoana UCIGASULUI de nazariteni care este falsul apostol Pavel precum si acei ucenici ai lui Isus carora Isus le-a dat puterea si stapanirea sa lucreze cu Demonii (vezi Luca 9:1)

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta ne-o arata chiar realitatea in care vedem clar ca niciunde nu ai nevoie de credinta pentru ca esti apreciat numai dupa cat stii si nu dupa cat crezi!

Si ca asa stau lucrurile vedem clar pina si la examenele de admitere in institutele de teologie in care esti admis numai dupa cat STII .... si nu conteaza de loc cat sau ceea ce crezi!

 

 

Cunosc genul acesta de explicatie. Am mai spus-o. Daca tu nu ai avut sau nu ai nevoie de credinta, asta e. Se poate trai si asa. Nici de iubire nu avem nevoie ca esti apreciat numai dupa cat stii, nu? La ce mai foloseste iubirea?

 

 

Poi daca asta este adevarul dovedit de realitate ce ai vrea sa se afirme?

 

Adevarul tau. Mie realitatea mi-a dovedit ca exista Dumnezeu. Indiferent ce ai spune tu sau altii, nu am nici un fel de indoiala in ce priveste credinta.

Editat de *elle

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cunosc genul acesta de explicatie. Am mai spus-o. Daca tu nu ai avut sau nu ai nevoie de credinta, asta e. Se poate trai si asa. Nici de iubire nu avem nevoie ca esti apreciat numai dupa cat stii, nu? La ce mai foloseste iubirea?

Poate asta e valabil pentru tine ca si credincios crestin care crede ca iubirea inseamna sa saruti icoane si moaste si sa ii calci in picioare pe altii care ti-o iau inainte cand e vorba de acest gen de activitate ortodoxa!

Eu ca si om normal care nu am nevoie de credinta ci de cat mai multe cunostinte folositoare in viata ... am nevoie la fel de mare si de iubire ... dar de credinta nu ... pentru ca nu foloseste la nimic!

 

 

Adevarul tau. Mie realitatea mi-a dovedit ca exista Dumnezeu. Indiferent ce ai spune tu sau altii, nu am nici un fel de indoiala in ce priveste credinta.

Nu este adevarul meu ci adevarul pe care-l dovedeste Realitatea Istorica care ne arata clar cum a aparut crestinismul (adica in niciun caz de la Dumnezeu) ...si chiar STIINTA care de 2000 de ani cauta dovezi prin sute de mii de savanti care sa ne arate marturii ale existentei lui Dumnezeu si nu a gasit deocamdata NIMIC!

In plus de asta tu nu ai nicio doavada palpabila sav te convingi singura sau si pe noi ... ca cel care ti-a dovedit tie ca exista, ar fi Dumnezeu si nu Diavolul care este denumit si "Dumnezeul veacurilor de acum"!

 

In plus de asta daca ai fi iubitoare de Dumnezeu ai fi si iubitoare de ADEVARURI si astfel ai fi muuuult mai apropiata de adevarurile aduse si dovedite de STIINTA(cum ar fi cele despre creatia prin Big Bang si Evolutie ... si astfel te-ai lepada de Diavol lepadandu-te de minciunile religiei !

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul tau. Mie realitatea mi-a dovedit ca exista Dumnezeu. Indiferent ce ai spune tu sau altii, nu am nici un fel de indoiala in ce priveste credinta.

 

Probabil ca si "sufletele" bagate la cuptor sunt acum in stratosfera. :crazy:

 

Survivors%20of%20the%20Dachau%20concentration%20camp%20demonstrate%20the%20operation%20of%20the%20crematorium%20by%20pushing%20a%20corpse%20into%20one%20of%20the%20ovens.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca si "sufletele" bagate la cuptor sunt acum in stratosfera. :crazy:

 

Ma tu esti culmea!

Sufletele au ajuns poate in stratosfera .... atunci cand oamenii s-au dus sa faca "dush" in camera de gazare!

 

Poza cu care ne rasfeti arata ca in cuptor sunt introduse niste cadavre fara suflet...deci in stratosfera va ajunge doar fumul acestora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×