Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta vrei tu sa crezi...citeste Biblia,si vezi altceva -citez:

Luca 14.26. Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iluminatul asta era sfant crestin?

Eh, exista iluminati si africani care traiesc in colibe. Crestinismul este o cale, poate cea mai buna pentru mase, o evolutie globala. La nivelul profund de intelegere, nu se face distinctie intre religii mai mult decat cantitatea de adevar pe care o transmite fiecare. Iluminatul asta e chiar autorul cartii din linkul de mai sus. Si este se pare in viata (poate, nu stiu exact).

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh, exista iluminati si africani care traiesc in colibe. Crestinismul este o cale, poate cea mai buna pentru mase, o evolutie globala. La nivelul profund de intelegere, nu se face distinctie intre religii mai mult decat cantitatea de adevar pe care o transmite fiecare. Iluminatul asta e chiar autorul cartii din linkul de mai sus. Si este se pare in viata.

Da, dar il cunosc ei pe Mantuitorul crestinilor ca sa poata vorbi adevarat si iluminat de El?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ura aici e cu sens de renuntare la sinele tau, pentru alt scop mai inalt. Si daca te iubesti cu pasiune, nu poti renunta la tine.

De ce rastalmacesti cuvintele,intelesurile? -chiar crezi ca Isus nu ar fi stiut sa isi transmita mesajul in mod adecvat,fara sa dea de inteles exact contrariul a ce spune?

Cu ura fata de familie,cum ramane?

Cine invata oamenii sa se urasca pe ei insisi si pe ceilalti,nu e Dumnezeu cu siguranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In afara de Pippo, care a dat explicatia cea mai plauzibila, desi nesustinuta de ceva clar, o traducere autorizata, nu am citit niciun post cu un raspuns logic la afirmatia topicului. Iisus ba a avut pacate, ba n-a avut, ba a intrat in starea de constienta, ba a fost despartit de Dumnezeu. Divinitatea nu cred ca se poate divide.

 

Nu stii de ce e in stare : s-a impartit in trei :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si atunci care scopul??? Ideea nu era ca totul sa fie cat mai real?

Corpul (inclusiv partea mintii ce tine de corp) sufera foarte real, dar nu suntem noi acestea. Astea sunt invelisuri ale esentei (constiintei) noastre. Cum unghiile sunt parte din noi, si nu ne doare cand le taiem, tot asa pentru constiinta iluminata corpul nu doare cand e taiat.

 

Dar intelegerea fiind pe mai multe nivele... pentru a identifica interpretarea corecta trebuie inteles faptul ca toate interpretarile corecte se completeaza, pe toate nivelele, nefiind in contradictie.

 

 

Da, dar il cunosc ei pe Mantuitorul crestinilor ca sa poata vorbi adevarat si iluminat de El?

La nivelul ala, se pare ca se cunoaste toata lumea cu toata lumea :(

 

Sau cel putin lucrurile capata o alta semnificatie.

 

Tu sa vorbesti despre iluminare,cand ai s-o experimentezi.Pana atunci,macar TACI decat sa insiri bazaconii pe toate topicele.

Hai sictir nerusinatule!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:(

ma refeream la faptul ca nu se poate imparti in tabere adverse

Pai da,e o observatie foarte buna.Cum atunci ar putea sa se "supere" pe el insusi,sa se lepede de el insusi,sa se abandoneze pe el insusi? (in ipostaza sa de Isus)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce rastalmacesti cuvintele,intelesurile? -chiar crezi ca Isus nu ar fi stiut sa isi transmita mesajul in mod adecvat,fara sa dea de inteles exact contrariul a ce spune?

Cu ura fata de familie,cum ramane?

Cine invata oamenii sa se urasca pe ei insisi si pe ceilalti,nu e Dumnezeu cu siguranta.

Uite cine vorbeste de rastalmacire. Nu esti in stare sa intelegi 2 fraze corect. Decat sa pui sute de intrebari cu mainile in san, ai face bine sa cauti raspunsuri. Deoarece exista raspunsuri foarte exacte pentru toate intrebarile astea. Eu le stiu pt ca studiez, tu nu le stii deoarece astepti cu mainile in san tot cersind raspunsuri si judecand pe altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×