Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce rastalmacesti cuvintele,intelesurile? -chiar crezi ca Isus nu ar fi stiut sa isi transmita mesajul in mod adecvat,fara sa dea de inteles exact contrariul a ce spune?

Cu ura fata de familie,cum ramane?

Cine invata oamenii sa se urasca pe ei insisi si pe ceilalti,nu e Dumnezeu cu siguranta.

Fiecare intelege ce poate. Tu intelegi ura, altii inteleg iubirea.

Ma indoiesc ca oamenii isi vor uri familiile si pe ei insisi, asa, pur si simplu... poate numai aceia cu abateri de la ceea ce e firesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare intelege ce poate. Tu intelegi ura, altii inteleg iubirea.

Ma indoiesc ca oamenii isi vor uri familiile si pe ei insisi, asa, pur si simplu... poate numai aceia cu abateri de la ceea ce e firesc.

Si e ceva in neregula cu mine care citesc "ura" si inteleg "ura",sau cu cei care citesc "ura" si inteleg "iubire"? -tu ce crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred nimic, doar simt.

Dar poti tu sa vorbesti in numele a ceea ce este in regula si ce nu este?

Eu nu discut ce SIMTI tu.Eu discut ce scrie in Biblie -vezi diferenta? -topicul e despre un text din Biblie,nu despre ce simti tu,sau altcineva,oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si e ceva in neregula cu mine care citesc "ura" si inteleg "ura",sau cu cei care citesc "ura" si inteleg "iubire"? -tu ce crezi?

Eu nu cred nimic, doar simt.

Dar poti tu sa vorbesti in numele a ceea ce este in regula si ce nu este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

simt că deja nu mai sunteţi la subiect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus pe cruce a luat păcatele lumii

Dumnezeu nu suportă păcatul

ca urmare, Tatăl s-a separat de Fiul, devenit păcătos,

prima dată c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:(

ma refeream la faptul ca nu se poate imparti in tabere adverse

 

Pai sa vedem :

-conform crestinismului avem un Isus , fiu divin , trimis de tatal sau la fel de divin, ca prin moartea Lui pe cruce sa rascumpere greselile muritorilor si sa le (re)deschida drumul spre rai.

-conform unor pareri de pe acest topic avem un Isus de care Dumnezeu s-a lepadat ca de Satana fiindca s-a "impurificat " uitind ca de fapt acesta , Isus , era in misiune trimis de insasi cel care nu a vrut sa se impurifice.

-mai avem un Isus care ,dupa cum remarca un user , cerea celor care vor sa acceada la nemurire prin iubirea Lui, sa nu-si mai iubeasca parintii si fratii/surorile.

 

S-ar putea continua cu divizarea lui Isus intre diverse tabere mai mult sau mai putin adverse...... In Biblie gasim orice Isus de care avem nevoie. Intrebarea este : este vre-unul adevarat ?

 

PS.Dece trebuia sa se vaite crucificatul de abandonarea sa de catre cel care L-a trimis atita timp cit conform cutumei crestine erau aceeasi persoana (de aceeasi fiinta)?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Le-a contrabalansat, cu ce, daca pot sa intreb?

Cu Noul Testament pe care il ai astazi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:(

 

Tu nu poti concepe, eu nu pot concepe... Ce conteaza ce putem noi concepe si ce nu. Important este ca sunt puzderie de versete care spun ca Isus a purtat pacatele noastre in trupul sau.

 

Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi. Isaia 53:5

 

De aceea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×