Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Pai de vreme ce se ocupa cu treburile Sufletului, cand vrei sa se finiseze opera, nu la sfarsit? ^_^

2.Cam multi de "posibil" si de "poate" . Un lucru este singur. Cu "daca" si cu "parca" nu prea faci treaba.

Daca nu iti asezi niste principii pe baza carora sa traiesti si nu iti formezi o convingere despre viata, fara "poate ca" , fara "e posibil", nu prea ajungi nicaieri. Traiesti mereu cu iluzia ca poate viata nu e asa cum o vezi tu, si esuezi in a o trai , asa cum e ea.

Poate ca nu m-am facut inteleasa aici. :headspin:

3.Atunci, daca totul e asa simplu, cum zici ca este, poate imi explici si mie de ce trandafirul nu miroase ca o garoafa. 8)

4."Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe Singurul Lui Fiu , ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" Ioan 3.16

Ce vrei, mai clar de atat? Da' na...omul, de felul lui, e căpăţ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 DAca citesti totul mot a mot, bineinteles ca vei gasi motive sa spui ca sunt contradictii. Daca cauti sa vezi cum se completeaza versetele, unul pe altul, deja vezi cu alti ochi.

 

2 Da, am vazut cuvintele scoase de tine in relief.

Cei patru autori ai evangheliilor, nu s-au inteles sa scrie la fel. Luca era un medic grec,un om invatat, cu siguranta. Matei, vamesul si ucenicul Lui Isus, Marcu, despre care se stie (se crede) ca a fost partener in misiune cu Apostolul Pavel, iar Ioan, ucenicul pe care il iubea Isus, a scris aceasta evanghelie, inainte de exilul lui in Patmos. Nu au fost scrise in aceeasi perioada de timp, nu s-a inspirat unul de la celalalt. Mi se pare si corect, ca patru oameni diferiti sa povesteasca evenimentele din viata lui Isus, nu doar diferit, dar si din prisme diferite.

Incearca acum sa rogi patru persoane sa iti povesteasca cu amanunt un eveniment, pe care il au toti in comun, si vei vedea ca nu sunt asemanatoare .

 

Eh, de un' sa iau traducatori? Crezi ca se gasesc pe toate drumurile? :flowers: Eu personal, cred ca produsul finit a fost ingaduit De Dumnezeu, ca este Cuvantul Lui si e PERFECT, asa cum e. Nu are nevoie de modificari sau adaugari.

Si cum ziceai ca e cu inspiratia Duhului Sfant? -parca ai spus ca tot textul Bibliei e de fapt opera lui Dumnezeu -a Duhului Sfant care a inspirat pe toti "autorii" umani.

Oare Duhul Sfant se poate vreodata contrazice pe sine,sau poate sa spuna prostii,absurditati si chiar minciuni?

Tu pe cine pacalesti oare -ca pe mine nu.Singura te minti,ca textul ala e o opera divina.

Versurile nu se "completeaza" se contrazic,asta e problema.

Zici ca cuvantul lui Dumnezeu este perfect -cum oare sa fie perfect,cand Dumnezeul din Biblie nu a aflat ca pamantul nu are margini si spune ca sta sprijinit pe stalpi? -ca serpii pot sa vorbeasca,si ca mananca pamant...ca iepurii rumega,liliecii sunt pasari si insectele au patru picioare;ca pamantul intreg cu toate imparatiile lui e imposibil sa fie vazut de pe varful unui munte,pentru ca nu e plat...

E un topic aici pe forum desre contradictiile in Biblie.Am explicat mult mai pe larg -si eu si altii,diferite contradictii.Si noi doar am enumerat cateva,pentru ca sunt cu sutele...

Uite,gasesti aici mai multe: http://www.skepticsannotatedbible.com/contra/by_name.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si apropo de context, m-am uitat peste Isaia 53, in intregime.Capitolul vorbeste cu claritate, din punctul meu de vedere, despre Isus Cristos, despre lucrarea lui de a scoate poporul Israel ( si nu numai) de sub dominatia celui rau.

Spune ca Isus a venit in lume ca un om dispretuit, ca a indurat si a suferit in locul oamenilor si Ca Isus a facut acest lucru in ascultare. In contextul acesta, mi se pare ca versetul 12 este sugestiv. Este o trimitere de aici la Coloseni 2.15 : A dezbracat domniile si stapanirile si le-a facut de ocara inaintea lumii, dupa ce a iesit biruitor asupra lor, prin cruce."

Cred ca, asemeni celor care au mers la batalie si au iesit invingatori in lupta , luand ca prada(sau sub stapanire) ce apartinea vrasmasului, tot asa, Isus este sugestiv considerat victorios asupra celor tari (adica aspura lui satan, care avea putere asupra omului care traia in pacat si era despartit de Dumnezeu) prin faptul ca a ascultat de Dumnezeu pana la moartea Lui pe cruce. Asta i-a dat dreptul sa fie mai presus de cei mari, mai puternic decat cei puternici (macar ca nu mai exista un Altul mai mare, sau mai puternic).

 

Totul e sugestiv. Sau, cel putin asa mi se pare mie.

Sper ca m-am facut inteleasa... e cam tarziu . :flowers:

Te-ai uitat peste Isaia 53,numai dupa ce deja ai fost indoctrinata deja de parinti sau de altii din jur,ca acest capitol vorbeste cu claritate despre Isus.

Si asa cum spui,totul e sugestiv.Am sa ti dau doar citeva puncte din Isaia 53 care-l scot pe Isus din context.Totul insa depinde si de ointa de-a cunoste adevarul,sau vrei sa ramaii neaparat la vechile convingeri.

Eu nu caut nici sa ti distrug credinta,si nici sa te abat de la o cale oarecare.Eu vreau doar sa te fac sa intelegi scriptura.

Nici nu vin sa spun ca nu e adevarat ce scrie in scripturi(si cind zic scripturi ,eu zic VTestament).

Traducerea insa e facuta sugestiv,ca sa folosesc termenul tau.

Contextulintreg al cap 53 incepe cu 3 versete mai sus,adica la Isaia 52;13.

Acesta ar trebui sa fie versetul 1 al cap 53.

Te-ai intrebat vreodata ,cine este Robul Domnului,in toata scrierea lui Isaia?

Asta ca sa poti intelege despre ce vorbeste contextul?

I-ti dasu putin ajutor.

Isaia 44;1.Asculta acum Iacove robul meu Israele pe care te-am ales.

Vers 21.Tine minte aceste lucruri Iacove,si tu,Israele,caci esti robul meu.Eu te-am facut tu esti robul Meu Israele,nu ma uita.

Cap 45;4;Din dragoste pentru robul meuIacov,si pentru Israel alesul meu.

Cap 41;8,9.Dar tu Israele,robul Meu,Iacovepe care te-am ales. Tu esti robul Meu,te aleg si nu te lepad.

Ti-am dat doar citeva versete ca sa intelegi cine este robul Domnului.

Acum dac te uiti peste Isai 53 cu aceasta viziune a robului,vei intelege exact altceva.

Si ca sa nu lungesc prea mult sinici sa fiuoff topic.Iti dau versetul 9 din Isaia 53 asa cum este scris in original si te intreb;Cine a tradus versetul acesta cu susul in jos si ce interes a avut?

Vers 9 in romaneste :Groapa lui a fost pusa intre cei rai si mormintul lui la un loc cu cel bogat.

Vers 9 in ivrit:Vaiten et resaim kivro,veet asir bemotav-Tradus.Ii va da(arunca )pe cei rai in groapa lor si pe cel bogat in moartea sa (sau moartea care i se cuvine).

Si putin despre vers 12 :De aceea ii voi da partea lui la un loc cu cei mari(cei mari adica mai mari decitt robul)si va imparti prada cu cei puternici(si cei puternici sint mai puternici decit robul).Dar ca recompensa ,Domnul va face aceste lucruri.

Ti-am dat foarte pe scurt,citeva puncte sa vezi ca nu te-ai uitat peste Isaia 53 ci ai fost convinsa de altii ca e asa.

Cu stima din Ierusalaym.

Editat de Enki
refacut citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Sa se finiseze Aici si Acum... cand existi si esti constient de existenta ta . Nu ?

2.Posibilii si poateii aia erau pentru a nu se intelege ca vreau sa imi impun punctul de vedere . Erau pentru o abordare mai lejera a subiectului . Pentru a putea impersona fiecare de capul sau ideea si a se intreba singur . Eu personal is convins... si deci nu ma intrebam pe mine , ci pe tine . :flowers:

3. Pentru ca nu e garoafa si e trandafir ! Ce zici... e chiar atat de simplu sau nu ? :yes:

4. Pe langa cele 7 miliarde de alte fraze care le gasesti in biblie cu caracter de adevar absolut... asta e chiar frectie la picior de lemn :huggles: . In schimb dupa obisnuita viziune a interpretarii spuselor biblice ca sa reiasa adevarul nostru - crestinilor , fraza asta poate fi interpretata in orice directie cardinala bate vantul de moment .

Si ca sa intelegi la ce ma refer te intreb doar cu cine a facut dumnezeu pe fiul sau (?)... si apoi te las pe tine sa interpretezi mai departe ! :huggles:

5. Eu ma refer ca universul e constructie logica cum nu se poate mai logica ! Matematica si geometrie peste tot . Proportii si masuri exacte... logica la secunda . Deci daca exista o entitate-singur arhitect al acestei realitati si acea entitate ar fi vrut sa transmita vre-un mesaj oamenilor atunci mesajul sau era scurt si la obiect . Concis , direct... neinterpretabil si chiar repetabil ! Nu e eeevident ? :huggles:

6. Pentru ca oamenii au caracter manipulator si pe langa oameni mai sunt si alte entitati din invizibil care ii inspira in sensul asta , iar acolo unde lucrurile scartie in mod vizibil sau se lasa loc de interpretari , mi-e destul de clar cine si cum trage sforile . In nici un caz vre-un arhitect al realitatii asteaia ! Vreo mega entitate atotputernica si alte aforisme gen Dumnezeu .

 

Acuma nu vreau sa te jicnesc :) dar mi se pare ca tu - si restul crestinilor care sustin ca scriirile biblice sunt cuvintele si indicatiile arhitectului realitatii asteia - nu puteti calcula in perspectiva ! :huggles: Cat de complexa ar fi o fiinta capabila sa construiasca o realitatea de genul matrixului nostru ? Iti poti imagina... diferenta de nivel dintre ea si oameni , si diferenta de comunicare intre ? Ca si cum un om ce construieste o casa ar putea sa comunice cu o furnica ce si-a facut musuroi in peretii sai . E deja absurd ! Credinta e doar wishfull thinking ce in final blocheaza chiar adevarul la care se face ca aspira... E o copertina ce nu te lasa sa vezi mai departe din cauza comfortului psihologic pe care il ofera - comfort ce trezeste la viata instinctul animalic de supravietuire din om... si care inhiba gandirea si restul de calitati ce tin de partea sa superioara , gen intuitia... imaginatia... curiozitatea !

 

1. Dar de unde stii tu, ca dupa ce vei inceta sa mai traiesti in acest trup de carne, nu vei ramane viu, cu un trup duhovnicesc si o constiinta ? :D

2. Hi. Nu-i bai. Si eu is destul de convinsa.

Dar sunt de acord cu tine. Cred cam noi, ca oameni, il delimitam pe Dumnezeu, il punem intr-o cutie, pe El si lucrarea Lui.;cand de fapt, ar trebui vazut, inteles si acceptat ca fiind inafara timpului si al spatiului. Un Dumnezeu atemporal si un univers (desi, cred ca a fost creat la un moment dat) infinit .

3.E simplu, e simplu. DAr totodata, admite, este muuult mai complex decat ne permitem noi sa gandim . :huggles:

4. Ah, deci cunosti ca mai sunt si alte 7 miliarde de versete, care vorbesc clar, deslusit, mesajul Lui Dumnezeu pentru omenire. Si nu, nu inteleg unde vrei sa ajungi cu [,] "cu cine a facut Dumnezeu pe fiul lui" . Lumineaza-ma :tease:

5.Bun, inteleg. Si daca eu iti spun ca mesajul Bibliei de mantuire al omenirii e simplu, clar, concis, de ce ti se pare ca nu vorbesc serios? Eu chiar cred ca Dumnezeu s-a descoperit oamenilor, intai prin poporul evreu, tinandu-l aproape, descoperindu-se personal lor, invatandu-i cum sa traiasca, si mai apoi, prin Isus Crisots, sa revelat intregii lumi, ca Mantuitor al nostru. Pentru mine, mesajul asta e cat se poate de simplu si clar. Si un copil de 6 ani, ar intelege. No ofense :huggles:

6. La ce te referi cand spui "entitati din invizibil" ?

 

Nu iti fa griji, nu ma las usor jignita :huggles: Insa chiar tu spuneai ca "poate" noi limitam universul si lucrurile care ne inconjoara ca sa le putem noi intelege mai usor.

Tocmai, ca mintea noastra nu poate concepe un Dumnezeu asa de complex.

Uita-te in jur, si spune-mi daca lumea, cum o vezi, nu este complexa, diversa, interesanta, minunata. Cand ziceam ca un trandafir nu miroase ca o garoafa, tocmai la asta ma refeream. La faptul ca sunt atat de multe si complexe lucruri care au luat nastere, ca e imposibil (pentru mintea mea) sa concep ca un big bang , un proces intamplator al sortii a adus la lumina atatea lucruri, atat de diverse si atat de unice. Ca si cum, acel big bang, a fost facut "cu cap" de catre cineva cu mult mai capabil decat pot eui gandi.

Si daca este vorba ca lumea a fost creata de Dumnezeu, daca Dumnezeu a facut lumea pentru noi, atunci, cum sa nu ni se descopere, si sa ne lase in voia sortii, fara sa stim ca El a facut toate astea pentru noi?

 

 

 

 

 

 

 

 

.............

Am sa revin cu un raspuns :huggles:

 

:lol:

Tu de ce razi, ca nu am inteles? :huggles:

 

1.Te-ai uitat peste Isaia 53,numai dupa ce deja ai fost indoctrinata deja de parinti sau de altii din jur,ca acest capitol vorbeste cu claritate despre Isus.

2.

Te-ai intrebat vreodata ,cine este Robul Domnului,in toata scrierea lui Isaia?

Asta ca sa poti intelege despre ce vorbeste contextul?

I-ti dasu putin ajutor.

Isaia 44;1.Asculta acum Iacove robul meu Israele pe care te-am ales.

Vers 21.Tine minte aceste lucruri Iacove,si tu,Israele,caci esti robul meu.Eu te-am facut tu esti robul Meu Israele,nu ma uita.

Cap 45;4;Din dragoste pentru robul meuIacov,si pentru Israel alesul meu.

Cap 41;8,9.Dar tu Israele,robul Meu,Iacovepe care te-am ales. Tu esti robul Meu,te aleg si nu te lepad.

Ti-am dat doar citeva versete ca sa intelegi cine este robul Domnului.

Acum dac te uiti peste Isai 53 cu aceasta viziune a robului,vei intelege exact altceva.

3.Si ca sa nu lungesc prea mult sinici sa fiuoff topic.Iti dau versetul 9 din Isaia 53 asa cum este scris in original si te intreb;Cine a tradus versetul acesta cu susul in jos si ce interes a avut?

Vers 9 in romaneste :Groapa lui a fost pusa intre cei rai si mormintul lui la un loc cu cel bogat.

Vers 9 in ivrit:Vaiten et resaim kivro,veet asir bemotav-Tradus.Ii va da(arunca )pe cei rai in groapa lor si pe cel bogat in moartea sa (sau moartea care i se cuvine).

Si putin despre vers 12 :De aceea ii voi da partea lui la un loc cu cei mari(cei mari adica mai mari decitt robul)si va imparti prada cu cei puternici(si cei puternici sint mai puternici decit robul).Dar ca recompensa ,Domnul va face aceste lucruri.

4.Ti-am dat foarte pe scurt,citeva puncte sa vezi ca nu te-ai uitat peste Isaia 53 ci ai fost convinsa de altii ca e asa.

Cu stima din Ierusalaym.

1.Pe mine nu m-a indoctrinat nimeni, din pacate. Am un cap pe umeri si o Biblie pe care stiu sa o citesc si singura.

Daca cineva imi spune ceva care trece peste ce e scris, nu are nici o valoare.

2. Nu prea cred. Pentru ca, in primul rand, termenul de rob apare de 1049 de ori in Biblie (si eu cand zic Biblie, zic Vechiul si Noul Testament :huggles: ).

Iar in al doi-lea rand, daca am considera ca Robul Domnului din Isaia este Iacov, atunci ar trebui totodata sa ii atribuim actiuni care nu au fost ale lui:

 

Dispreţuit şi părăsit de oameni, om al durerii şi obicinuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit că

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Dar de unde stii tu, ca dupa ce vei inceta sa mai traiesti in acest trup de carne, nu vei ramane viu, cu un trup duhovnicesc si o constiinta ? :flowers:

Ma scuzati , ce'i ala "trup duhovnicesc" ? :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma scuzati , ce'i ala "trup duhovnicesc" ? :flowers:

probabil "spirit".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil "spirit".

La fel de probabil inseamna si " hai noroc" , nu ?! :flowers:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La fel de probabil inseamna si " hai noroc" , nu ?! :flowers:

nu

 

Se face referire la un concept. Unii il inteleg in anumiti termeni (de exemplu crestinii), alte religii sau curente spirituale inteleg acelasi concept in alti termeni. De exemplu, "rugaciunea" si "mantra" sunt acelasi lucru in esenta, acelasi concept dar cu nume diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma scuzati , ce'i ala "trup duhovnicesc" ? :flowers:

 

Pippo a ghicit. Am vrut sa zic trup spiritual. Ma scuzati, sunt prea obisnuita cu unii termeni si am impresia ca toata lumea ii intelege :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×