Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sorry pippo dar are dreptate aum este o mantra de ex care nu poate fi catalogata ca rugaciune , sunt alte mantre pentru vindecare .... deci nu sunt rugaciuni .

 

RUGĂCI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Nu am zis ca aici, pe pamant, crestinul nu il experimenteaza pe Dumnezeu. Altfel, cum crezi ca ar rezista un crestin, daca nu ar experimenta pe Dumnezeu. Partea spirituale se ... poate explora. Cum altfel, vorba ta, ar putea trai un om, fara speranta sau siguranta ca este ascultat, ca este iertat.

2. E posibil. Crestinii traditionali, il vad pe Dumnezeu asa cum zici. Un mos cu barba. Cat depsre caracteristicile umane atribuite lui Dumnezeu, te contrazic. Pentru ca NOI am fost creati dupa El, nu El, dupa noi. Sau cel putin asa inteleg eu "creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu."

Ah, si gnosticii crestini, cum ii numesti tu, nu au nici in clin, nici in maneca [,] cu primii crestini.Demiurgi, surse spirituale, matrix, ce au astea a face cu Dumnezeu Bibliei? Iar Kaballah nu a fost o religie acceptat intre evrei, ci considerata, in multe cazuri o erezie.

Si de ce nu ne permitem noi sa gandim ?Sa ne bazam pe credinta nu pe logica... noa sa vad pe unde mai scoti camasa  :lol:

Cand am zis ca lumea este mai complexa decat putem noi gandi... ma refeream de fapt la a concepe, nu a gandi... logic. Adica, mintea noastra nu se poate urca la ce exista cu adevarat, nu poate concepe..ca altfel i-ar exploda capu' :crazy:

Dar tu, tot nu ai inteles ca eu MA BAZEZ pe credinta si nu pe logica? :o:

4.Deja astea sunt intrebari care au nevoie de prea multa explicatie din partea mea.

Cauta si tu pe Google si vezi, de ce are Dumnezeu un fiu. Cauta in descoperirile din Vechiul Testament, cauta in Evanghelia dupa Ioan.

Sau era doar o metafora folosita de predicatorii vremurilor alea pentru a incerca sa predea  repere spirituale si morale multimii - o metafora de genul Iisus fiul domnului ca si emanatie din Sursa , la fel cum am fi si noi fii domnului .;)

Sa stii ca nu le zici rau. Ceva adevar este in ce zici tu.

5. Scripturile vorbesc despre o speranta, despre o cursa la care suntem inscrisi si alergam, dar nu in zadar, ci ca sa ajungem la capat. Cu o motivatie, cu un scop.

1 Corinteni 9:24-26

Nu ştiţi că cei ce aleargă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Sa traiesti cu speranta si siguranta ca vei fi ascultat si iertat nu inseamna sa il experimentezi pe dumnezeu . O revelatie mistica ar insemna sa experimentezi divinitatea (ta personala)... o experienta de decorporalizare , de transcendere . Asta inseamna sa experimentezi spiritualul . Intelegi diferenta nu ? dintre credinta si experienta reala .

Amical desigur ! :)

2. Crestinii traditionali sunt 99.99 la suta , inclusiv tu . Deci tot crestinismul asa il intelege pe dumnezeu - un mos cu barba dintr-un nor . Iar asta inseamna doar ce ziceai tu , delimitari pentru a intelege ceva de neinteles . Dar nu inseamna ca e adevarul ! Ba chiar ar trebui sa fie evident ca e minciuna.... iar asta cu - dupa chipul si asemanarea noastra - cu adevarat desconspira ca dumnezeul slavit din biblie e doar un zeu ordinar cu insusiri si calitati umane , ori ca e chiar o minciuna metaforica .

Gnosticii erau si ei cu cultul unui mesia - salvator - cel ales - cel uns - christ - crestin , dupa cum erau muuulte din cultele antice . Kabbalah era considerata o erezie de catre evrei ? :o: A fost si este chiar varful intelegerii lor spirituale ! Informeaza-te .

 

3. Pai cum ar putea vreodata mintea noastra sa prinda in concepte ce exista cu adevarat daca se vrea a fi tinuta permanent in formolul credintei ? Nu e evident ? Neincercand sa intelegem nici nu o sa intelegem - e logic . Credem ce vor altii... asta e nelogic ! Am inteles ca te bazezi pe credinta si in plus faptul ca esti femeie iti vine mai greu lucrezi cu concepte mentale prea complicate :) ... dar deocamdata esti pe forum si metoda noastra a oamenilor de comunicare este logica si nu abstracta . Cand argumentezi ceva o faci logic si nu abstract prin credinta... si atunci cum iti demonstrezi punctul de vedere ? In plus universul asta e construit logic , matematic si nu pe credinta... deci presupun ca arhitectul sau ar vrea ca si noi sa dam dovada de logica in loc de credinta :o: .

4. Pai un fiu pe pamant facut cu fecioara Maria blablabla . Dar se sustine ca fiul sau doar s-a intrupat om si nu s-a nascut pentru intia oara pe pamant . Deci in cer cu cine si-a facut dumnezeu pe fiul sau ? Fiu e o parte din trinitatea :beach: : Tata - Mama - Fiu . Unde-i Mama lui Iisus , daca in biblie tot e scris adevarul motamo si neinterpretabil ?

5. Vezi ce am zis la punctul unu . Alea 7 mii de miliarde de fraze biblice nu rezolva nimic . Sunt doar pretexte ce le putea inventa si scrie oricine . Si chiar asta s-a si facut si chiar si peste tot in lume in toate traditiile si religiile . Cand un om mai intelept a inteles cate ceva... sau cand un manipulator a vrut sa conduca multimea , a mai scris cate doua randuri de indicatii asa zis datatoare de sensuri . Dar ala nu e adevarul ci doar un punct subiectiv de vedere !

 

6. Ai inteles perfect ca asa vreau sa zic si adica : o entitate suprema ce supravegheaza si coreleaza totul luand apararea binelui gen Dumnezeu nu exista ! E doar o inventie comoda sau o greseala de interpretare . Exista doar entitati creatoare bune si rele... mai complexe sau mai rudimentare in functie de gradul lor de evolutie si experienta . Entitati ce ne inconjoara si ne indruma sau manipuleaza... dar prin insasi faptul ca religia are ca si baza instinctul animalic de supravietuire - adica frica de judecata , pedeapsa si iad - cred ca e destul de clar cine influenteaza lucrurile acolo .

Entitatile evoluate si benevole ar face apel la luciditate si la cresterea calitatilor superioare ale omului ! La intuitie , imaginatie , curiozitate , logica , contemplatie , etc . O religie nu inchizitorie ce ar avea nevoie de misionarism fortat ar reiesi de pe mana lor ci una libera , degajata care chiar ar atrage oamenii . O religia ce nu ar mai avea nevoie de dogme si doctrine pentru ca ar explica lucrurile punct cu punct sa inteleaga pana si un copil de gradinita . Ei , asa ceva nu exista in crestinism , decat credinta oarba ce nu e departe de manipulare . Decantarea mi se pare destul de simpla . Obiedienta in loc de cunoastere... pe sistemul nu minte libera ci sclav al instinctului de supravietuire . Hmm nope . Nu e dumnezeul ala idealizat la conducere aici ;) .

 

Nu e nimic rasuflat din moment ce toate inca mai exista ! Si tantarii doar nu au evoluat ?! din fructivori in carnivori asa de dragul scarbei de dulce si fructoza . Din simple albinute in bestii insetate de sange . Ei au fost creati dinadins asa vampiri - daca vrei sa mergi pe teoria creatiei ! Foametea, razboiul , boala sunt exact ale noastre dar asta dovedeste unde suntem si cine ne inspira :o: .

 

Realitatea asta e un No man's land . Un teritoriu al nimanui ! Nu e evident ? O rascruce din care putem pleca in orice directie si faptul ca religia nu sustine dezvoltarea calitatilor superioare ale omului gen intelect si intuitie spune multe despre intentiile sale si a celor care o sustin la baza . E ca un sigiliu , ca o cenzura ce nu te lasa sa urci in sus ci te tine in domeniu controlului si fricii prin inducerea de vina si frica . In domeniul instinctelor , in domeniul inferioritatii .

 

Nimic nu s-a schimbat in sute de ani si nici nu o sa se schimbe atata timp cat crestinismul va mima in continuare spiritualitatea - transcendenta si cunoasterea spirituala ! :doh:

1. Mda.

Cred ca este cel putin un topic pe roportal care vorbeste despre “revelatiile lui Dumnezeu” Si degeaba, ca oricum toti se grabesc sa sara cu gura ca nu e adevarat.

Da, L-am experimentat pe Dumnezeu. L-am simtit. L-am vazut la lucru, am vazut oameni care erau pe moarte si au fost vindecati. Am vazut oameni rai, rai, rai, care s-au schimbat, nu pentru ca ei au avut puterea, ci din cauza lui Dumnezeu care locuia in ei.

 

 

2.Daca tu consideri ca 99,99 la suta din crestini is traditionali, nu stiu…s-ar putea sa te inseli. Pentru ca toti “crestinii” cu numele, inclusiv aia care zic “Cristos a inviat/Adevarat a inviat” la Paste, doar ca asa se zice sau care isi petrec sarbatorile de Craciun

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi mai uşor de citit şi de rulat pagina dacă nu aţi cita mesaje

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ne-a parasit Dumnezeu? De ce nu se arata? Ce este, ce reprezinta Dumnezeu? Exista oare? Si daca exista, de ce suferim, nu ne iubeste? Nu suntem copiii Lui? Si, oare, noi nu ne iubim copiii nostri, cu bune si cu rele?

 

Atunci, care este cauza tuturor acestor suferinte, catastrofe, crize?

 

Pana la Dumnezeu, pana la perceptia Lui, cu adevarat, poate ar trebui mai intai sa ne uitam la noi. Sa intelegem ce inseamna bine si ce inseamna rau. Si dupa aceea sa ne uitam la ceilalti, la semenii nostri. Si sa incercam sa vedem ce simtim fata de ei. Fata de toti. Sa incercam sa intelegem ce inseamna cu adevarat Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti.

Si cand vom reusii sa intelegem, sa incepem sa percepem ca de fapt toti suntem conectati intr-un singur corp cu o singura inima, intr-un singur suflet, abia atunci il vom descoperii pe Dumnezeu. Nu exista nimeni in afara de El. Doar Dumnezeu si noi, creatia Lui.

Iar raul este numai egoismul nostru, care ne impiedica sa vedem adevarata realitate. Chiar asa, egoismul este bariera care ne impiedica sa vedem Lumina. Egoismul este cel care nu ne lasa sa vedem legaturile dintre noi, sufletul comun din care facem parte si Lumina care este in el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki , ce-mi zici tu despre dumnezeu sunt metafore si interpretari nicidecum experimentare face to face . In plus pentru un crestin daca are cumva o experienta de decorporalizare si vede vre-o fiinta luminoasa automat s-a intalnit cu dumnezeu , cand defapt realitatea e mult mult mai vasta . O multitudine de fiinte si realitati . Nu e ca automat dupa moarte dai ori de dumnezeu ori de satanel... lucrurile sunt mai diverse...

 

Doar unde crezi ca am trait daca nu printre crestini ? Cum sa nu cunoasc fenomenul ? Traditionali in sensul ca ei il vad pe dumnezeu ca si fiinta cu barba care se plimba printre nori si calculeaza soarta fiecaruia . Pe care crestin vezi tu sa se refere la dumnezeu ca si Sursa ce emana scantei de constiinta in existenta ? Scantei care se dezvolta / evolueaza si isi creaza propriile realitati si modele - devin demiurgi .

 

Iti spun din nou , mai informeaza-te despre Kabbalah si ce parere au evreii despre ea... ca doar nu musca . ;)

 

Eram sigur ca o sa intepretezi in felul asta ce am zis despre ca esti femeie . Pai nu e nici o discriminare din partea mea ci doar realitatea ! Femeile gandesc mai mult emotional :D iar barbatii simt mai mult intelectual :o: , mai incisivi in logica si concepte . E polaritatea si complementaritatea : masculin-feminin , soare-luna , logic-emotional , yang-yin :D .

 

Arhitectul ala... Da sa ceara logica pentru a ajunge in final sa il intelegem daca exista . Nu-i normal ? Pai cred ca isi da palme in continuu :D - pfff cate as avea sa le spun la astia da uite ca n-am cu cine vorbi de jmii de ani ca s-au prostit de atata credinta . Si-au murat intelectul si nu mai sunt in stare sa priceapa nimic... cred ca o sa-i si abandonez ca prea sunt o cauza pierduta . :D

 

Daca nu e Mama-Tata-Fiu... atunci Fiu e o metafora , o figura de stil in genul Sursa a emanat ceva deci e fiul sau ! Altfel cum adica doar Tata si Fiu ? Si cum ramane cu dupa chipul si asemanarea noastra ? La noi e mama tata fiu... si daca suntem facuti dupa chipul si asemanarea dumnezeilor (ca e noastra) atunci si la ei exista mama ! Care-i Mama lui Iisus in cer ? :D

 

----------

 

Eu sustin cunoasterea in locul credintei pentru ca poate duce spiritul uman pe adevarate culmi ale perfectiunii si existentei , in loc sa il tina blazat in cusca instinctului de supravietuire . Insa asta intr-o societate a viitorului pentru ca odata ce personalitatea e formata devine chiar imposibil sa mai schimbi un punct de vedere . Cum am auzit recent pe undeva - Paradigmele se schimba odata cu mormintele - Deci cu persoanele adulte nu prea mai ai ce vorbi in sensul asta , odata ce si-au cimentat punctul de vedere .

 

Oricum o dam in popsoi cu discutia asta si nici nu e ontopic nici nu serveste nimanui .

Continuand as putea sa iti fac rau si nu vreau sa agresez o lady =] .

 

Suntem pe planuri diferite de idei si nici nu are rost sa iti mai explic punctul meu de vedere din moment ce te-ai format cu o anumita conceptie , pentru ca te poti dezechilibra si ar fi pacat . Chiar ieri am cunoscut o tipa foarte-extra religioasa si foarte misto ca si caracter si personalitate pe care nici n-am avut curaj sa o disturb cu conceptiile mele , din moment ce a crescut de mica asa - ca poate iesi mai mult rau decat bine . Deci noa... ma opresc si aici .

 

 

Bafta . :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
............

1.DUMNEZEU NU SE UITA LA FATA OMULUI .

 

2.UITATI - VA LA INIMA LUI DUMNEZEU !!!

 

.....................

 

1. De parca s-ar uita vreo-data la ceva ce tine de om.......

2. N-are asa ceva ! Dovezi : copii morti la varste la care nu puteau sa greseasca, , cancer , malformatii congenitate, etc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SEMNIFICATIA ESTE :

- CU CE AM GRESIT , CU CE AM GRESIT , PENTRU CA AM URMAT PLANUL TAU ??????

Asta e semnificatia daca vrei sa iei cuvintele alea si sa le spui mai pentru cei cu probleme de intelegere...aici era vorba de semnificatia profunda.

Si mesajul tau e plin de subliminale...

Si te rog nu mai scrie cu litere mari, iti doresc ca pacea sa te lumineze...

Editat de Biotika

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×