Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Intotdeauna o sa avem liberul arbitru,intotdeauna putem sa luam o decizie ,sa ne facem o parere despre ceva,sa alegem ce ni se pare corect. Eu doar o data am intalnit un preot care sa ceara bani in schimbul a ceva. Acela dupa parerea mea nu trebuia sa fie preot, a venit beat la slujba de inmormantare, a cerut mai multi bani decat scria pe chitanta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este usor sa spunem ca intotdeauna va exista liberul arbitru, si libera formare de opinii, si alegerea deciziilor corecte. Dar cum puteam oare sa demonstram si ca este la fel de usor pe cat se spune?

 

Simplul fapt ca discutam de "liberul arbitru" nu inseamna ca suferim de libertate perfecta si vointa libera de proportii monumentale. Inseamna doar ca avem impresia de libertate autosuficienta. Cand altii au mult mai putin decat avem noi, si nici nu au cui sa se planga sau cine sa le pese de ei.

 

Biserica de ce nu ajuta toti oamenii fara locuinta din tara, sau copii orfani, sau alte persoane ce sufera financiar sau emotional sau social in tara asta?

 

Toata lumea sare la gatul politicienilor cu acuzatiile, in loc sa ceara ajutorul de la Biserica. Statul nu trebuie sa-i pese, e doar un organism legal, financiar. Biserica este de vina, niciodata statul, care este doar un complice mut.

 

Biserica, fiind templu vrajitoresc .. stie sa ceara .. dar unde stie sa si dea? Cum contribuie Biserica la binele lumii in traditia "crestineasca"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii care e problema ta? Cauti mereu dovezi ale fiecarui lucru,ceri dovezi ale existentei altor plantete si probabil dovada e sub nasul tau,ceri dovezi ca pamantul este rotund si totusi dovada e sub nasul tau,ceri dovezi ca biserica ajuta pe sarmani,dovada e sub nasul tau,trebuie doar sa cauti mai bine . :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sarmani exista peste tot, si Biserica nu se uita in directia lor.

 

Ai vazut tu legiuni de preoti sau calugarite sa cutreiere patria, in cautarea nevoiasilor, sa le dea ce le trebuie, sau sa-i ajute cu orice necaz posibil?

 

Eu am vazut oameni care se duceau din obicei "crux conformis" la biserica, si oameni care se duceau cu daruri si bani sa primeasca ajutor in schimb, gen moaste sfinte.

 

Adica exact opusul caritatii crestine. Templul vrajitoresc este ceea ce este .. se poarta ca atare. Ajuta contracost pe cei care platesc.

 

Asa "contribuie" religia societatii. Pe sistemul troc, negustorie magica.

 

Dovezile nu le cer din curiozitate, le cer din aroganta. Biserica consuma avere multa, ocupa zone naturale prin decrete statale, dar cu ce contribuie inapoi societatii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dovezile nu le cer din curiozitate, le cer din aroganta. Biserica consuma avere multa, ocupa zone naturale prin decrete statale, dar cu ce contribuie inapoi societatii?

 

40.000 de copii participa la taberele de creatie de la Durau si Sambata de Sus , in mod GRATUIT ?

 

Exista multe programe sociale, dar esti neinformat si plin de venin .

 

Nu, nu's aparatorul bisericii si stiu ca multi sunt lacomi, insa cunosc si preoti care merita tot respectul .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preotii n-ar fi doar niste amarati de discipoli ai lui Christos? Nu stii cum sunt vrajitorii, isi gasesc un cult, si se axeaza pe acesta. Cum sunt vrajitorii crestini mai diferiti?

 

Ah, faptul ca unii preoti au harem de calugarite cu ei, ii face mai sfinti decat Christos sau calugarii amarati .. da uitasem ..

 

Vrajitorii sunt vrajitori, preotii crestini asta sunt. De aceea se imbraca in fustite, si poarta palarii de magicieni pe cap. Si vantura din crucea magica in loc de bagheta si recita incantatii magice la lume in care-si invoca gurul, si predica la lume despre cat de "ai drenii" sunt ei.

 

Preotii chiar daca ar merita respect, nu au de ce sa-l primeasca. Ei sunt doar oameni care cred ca l-au gasit pe Christos care zica-se a murit deja. Deci un cult al mortii, ma mir ca nu au inceput sa-l venere pe vreun vampir antic, ce promite sa se scoale din mormant si sa-si faca toti discipolii vampiri nemuritori.

 

Genul asta de prostie exista in crestinism, credinta oarba in minciuni.

 

Curs de creativitate? Ce-i invata sa picteze icoane ca sa le vanda preotii la preturi exorbitante turistilor bogati? Tot respectu' .. banul e banul .. chiar si in Biserica .. mai ales in Biserica ..

 

Faptul ca tu poti sa respecti preotii sau Biserica, este pentru ca habar n-ai tu ce inseamna cultism sau religii adevarate. Ce face biserica acum este idolatrie, care merita acelasi respect si atentie precum desenele inventate de copilasi.

 

Taberele de creatie? Ce prostie auzi, ce or sa mai inventeze preotii aia sa stoarca lumea de bani .. deja din toate sarbatorile inventate ei fac milioane din vanzarea de lumanari, tamaie, icoane, calendare, morminte, slujbe si alte cultisme inventate pentru babilonieni.

 

Taberele acelea sunt GRATIS pentru a atrage forta de munca a copiilor sa devina cre(s)tini buni (de buzunar). Adica inrolare la doctrinele materialiste bisericesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu doar o data am fost dezamagit de preoti...mai bine zis de un preot... ma mai enerveaza ideea ca au stricat ditai vegetatia pentru a construi o biserica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sarmani exista peste tot, si Biserica nu se uita in directia lor.

 

Ai vazut tu legiuni de preoti sau calugarite sa cutreiere patria, in cautarea nevoiasilor, sa le dea ce le trebuie, sau sa-i ajute cu orice necaz posibil?

 

Eu am vazut oameni care se duceau din obicei "crux conformis" la biserica, si oameni care se duceau cu daruri si bani sa primeasca ajutor in schimb, gen moaste sfinte.

 

Adica exact opusul caritatii crestine. Templul vrajitoresc este ceea ce este .. se poarta ca atare. Ajuta contracost pe cei care platesc.

 

Asa "contribuie" religia societatii. Pe sistemul troc, negustorie magica.

 

Dovezile nu le cer din curiozitate, le cer din aroganta. Biserica consuma avere multa, ocupa zone naturale prin decrete statale, dar cu ce contribuie inapoi societatii?

 

 

Da, true. :think:) ai dreptate.

 

Apoi, 'preoti care merita tot respectul'... da, poti sa spui ca exista asa ceva. :) Credinta adevarata merita tot respectul, indiferent catre cine este indreptata. Inainte de orice, credinta vine din suflet. Tot respectul pentru cei care AU ALES sa creada, bazandu-se pe ce simt, nu pe ce au fost invatati. Asta apreciez si accept. Dar fatarnicia o detest. De asta nu sunt un bun crestin, de asta nu sunt credincioasa. Dar, cel putin din punctul de vedere al credintei pure, suntem de acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, credinta adevarata este o virtute ce poate fi simtita fara a adera la vreun cult sau idol.

 

Crestinismul promoveaza credinta oarba, ceea ce dauneaza grav sanatatii, si mai ales credintei pure ce vine din interior.

 

Fara cultul bisericilor sau preotilor sau biblia, ar mai crede cineva in christos sau dumnezeu? In fiinte pe care nu le vad, in loc sa creada in ei insisi sau persoanele apropiate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×