Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Va avantati in prea multi de "daca e sa o luam asa". Daca e sa o luam asa, pana la magie, alba, neagra, verde, roz-bombon, OMUL ucide. Liberul arbitru dat de DUMNEZEU, ucide, deci, implicit, Dumnezeu este indirect raspunzator de moartea a trei nenorociti, ucisi de un cretin, pe care i-am vazut azi la stiri.

Dumnezeu ca si energie este bun sau rau. Depinde, cum spunea cineva mai sus, de perceptia fiecaruia. Daca Dumnezeu ar fi bun, i-ar lua nebunului toporul din mana. Dar nu o face. Asta il face bun? Respecta libera alegere a psihopatului, ca de, asta e cel mai pretios dar pe care i l-a dat, dar o ignora complet pe cea a mizerabililor ajunsi la mila lui. Asta e dreptate? Asta e bunatate? fata de nebun e bun. Ii respecta libertatea. DAr fata de ceilalti?

 

Apoi, poti sa vindeci, da, cu ajutorul magiei negre. Poti sa faci orice cu ajutorul magiei negre. Absolut orice, daca esti dispus sa platesti pretul cerut. Nicio energie, buna, rea, Dumnezeu, Satan, nu face nimic fara sa ceara ceva in schimb. Asa ca, inainte de a intreba, cercetati. Curiozitatea este semn de inteligenta, dar pentru orice intrebare fara raspuns, asigura-te ca ai depus toate eforturile posibile pentru a-i afla raspunsul, inainte sa o lansezi in WWW. :good:

Pace. :good:

 

Dumnezeul crestin este deci, Dumnezeul nebunilor? D-zeu daca era bun ii lua toporul din mana nebunului. Iar daca era rau, il lasa acolo, si-i scotea oameni in fata lui ca sa-i macele. Punct ochit, punct lovit. "Dumnezeu ajuta" spuse nebunul toporind in voie la victimele sale ..

 

Doar creaturile egoiste, inferioare, sau materialiste pot ajuta cerand ceva in schimb. Exista destule exemple de persoane din lumea asta care pot ajuta din altruism fara a cere nimic in schimb. Dumnezeu si Satan pot cere la schimb, ca ei au pretentii de megalomani, si guru spirituali.

 

Curiozitatea poate fi si semn de slabiciune, ignoranta, lacomie, parsivitate, indecenta si rautate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeul crestin este deci, Dumnezeul nebunilor? D-zeu daca era bun ii lua toporul din mana nebunului. Iar daca era rau, il lasa acolo, si-i scotea oameni in fata lui ca sa-i macele. Punct ochit, punct lovit. "Dumnezeu ajuta" spuse nebunul toporind in voie la victimele sale ..

 

Doar creaturile egoiste, inferioare, sau materialiste pot ajuta cerand ceva in schimb. Exista destule exemple de persoane din lumea asta care pot ajuta din altruism fara a cere nimic in schimb. Dumnezeu si Satan pot cere la schimb, ca ei au pretentii de megalomani, si guru spirituali.

 

Curiozitatea poate fi si semn de slabiciune, ignoranta, lacomie, parsivitate, indecenta si rautate.

 

Ok, deci Dumnezeu este "egoist, inferior, materialist"? Da, exactly my point. Ma bucur ca ne-am inteles. :P

Fii serios/serioasa. NIMENI nu ajuta fara sa astepte ceva in schimb. Cei care nu cer, nu rostesc, asteapta un loc in Rai, in cel mai fericit caz.:)) Deci egoismul exista. :good: Inainte de toate, e propria persoana. E legea firii.

 

Slabiciune? Ignoranta? :)) niciodata. Sa intrebi nu te face slab. Sa intrebi nu te face ignorant. ( Sa intrebi fara ca mai intai sa cauti singur raspunsul. Despre asta vorbesc. :good: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi vorbiti desapre crestini, E foarte gresit sa vorbiti asa despre crestini, ortodoxi au mentalitate diferita de catolici si orice secta considerata crestina. Ortodoxi sunt cei care au pastrat toate obiceiurile de cand s-a infiintat biserica. Ziceai ca noi crestinii,incluyzand si ortodoxi, calcam in picioare notiunea de liber arbitru? Nu! Nu e adevarat, cine vrea sa fie ortodox sa fie ortodox,cine nu crede in Dumnezeu asta e, greseala lui. Dar noi in felul nostru vrem sa ii ajutam pe ceilalti,sa ii aducem pe calea cea buna,sau care noi o consideram dreapta.

Magia e clar lucrarea diavolului,prin magie se fac rele celorlalti oameni si celor carora li se face bine li se cere un pret mare in schimb , nu-i asa? Eu asa stiu.

Pe cand Dumnezeu spune "Cere si ti se va da" ,nu-i asa? Iti cere in schimb doar credinta in El. E adevarat ca nu te v-a ajuta mereu,dar asta pentru ca nu i-ai cerut cum trebuie. Si o observatie in legatura cu credinta mea,biserica ortodoxa spune sa faci fapte bune, mie mi se intampla asa mereu: cand fac fapte bune mi se intampla ceva bun,mi se implineste o dorinta ,o cerere; cand fac o fapta rea mi se intampla ceva rau,pierd ceva,nu imi iese ceva cum vreau eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana si ce este firesc, cum ar fi sexul, este de inspiratie malefica. Orice iese din tiparele unei normalitati discutabile si ale unei etici indoielnice, stabilite de o mana de oameni acum cateva mii de ani, este considerat de inspiratie malefica...

De acord cu restul, crestinismul este un cult ordinar de o nerusinare strigatoare la cer.

 

Dar sexul este chiar opus. Am fost si eu odata la un preot, sa ma exorcizeze (in mod inexplicabil a functionat cu ceva fenomene reale, cum o fi asta, inca n-am inteles sper ca este doar autosugestionare) .. si ce crezi ca m-a rugat? Sa ma insor repede, sa am copii multi (peste trei daca mi-aduc aminte bine), si eu cand ii spuneam ca nu cred in casatorie sau sex, si nu vreau niciodata asa ceva s-a uitat la mine ca la dracu. Desi eu aveam doar vreo 14 ani atunci.

 

Deci sexul este metoda de raspandire a infectiei crestine "fa multi plozi sa ne botezam armata domnului sa inflorim gradina lui dumnezeu".

 

Ideea ca sexul, casatoria si droaia de copii ce se dorea fortata asupra mea, in perfecta opozitie cu vointa mea, confirma ca preotul acela habar n-avea de "vointa libera". El stia doar "vointa Domnului". Sa vina D-zeu sau Christos la mine sa-mi spuna toate astea in fata, si o sa cred ca asta e vointa lor.

 

Mai era un caz la televizor, filmat cu camera ascunsa de o reporterita. Un preot facea la confesiuni vraji si legari de fertilitate si dragoste si copii, si spunea femeilor cum sa faca magie folosind secretiile lor sexuale. Lua si bani buni in sat pe asta, se pare.

 

Te referi cumva la crestinii care ponegresc sexul pe motive personale? Nu stiu de cazuri din acestea, plus ca nu am discutat niciodata de asta cu crestini, din cate imi aduc aminte.

 

Au cumva un capitol in biblie despre "vanilla sex"? Spune doar no guy on guy action (ca astfel nu li se mai nasc bebei de botezat si inrolat in legiunea sfanta) deci nu e interesul lor sa piarda populatia, no family sex (copii cu sindromul down ar reduce popularitatea si inteligenta crestinilor) si iarasi ar pierde din populatie cultul, si no goat sex (ca barbarii de prin desert nu erau in stare sa seduca femei, asa ca inventau cod de legi, sa-si forteze femeile in patul lor sa aiba si ei ceva mostenitori "crestini"). Astfel a ajuns dintr-un cult de nisip, o caracatita umflata crestinismul. Gay-ii romani au fost cotropiti de heterosexualii crestini, si a ajuns religie tolerata ce a capatat putere fata de alte culte.

 

Deci sexul dimpotriva, mi se pare foarte promovat si exploatat de crestini, si nu ostracizat. Cred ca 70% din barbatii crestini nu ar fi fost in stare sa gaseasca iubita, daca nu erau fetele presate inca din pruncie sa se marite "crestinesc".

 

Poate ma insel, sper, ar fi chiar culmea sa fie in halul asta de jalnic crestinismul .. nu? .... nuuu? .... nuuuuuuu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa-i ceri Dumnezeului tau sa te invete sa vorbesti corect, dar oricate fapte bune vei face, nu cred ca iti va indeplini cererea. Este doar o presupunere, dar hei, cine sunt eu sa te contrazic?:P)

BA DA! Biserica in general, nu conteaza, ortodoxa, catolica, Biserica lui Dumnezeu, incearca indoctrinarea in masa. Daca a frange voia cuiva, nu inseamna a calca in picioare liberul arbitru, atunci iti sugerez sa meditezi un pic mai mult asupra subiectului. Biserica ma blameaza pe mine pentru ca am o alta credinta. Ma blameaza pentru ca PRACTIC magie si ocultism. de ce? De ce crestinii incearca sa imi arate ca alegerea mea este gresita, din moment ce ar trebui sa respecte darul pe care Dumnezeul lor ni la dat, si mie si lor, in mod egal?

Magia este lucrarea diavolului? Ok. Nu te pot contrazice, nici nu am de ce. Asta este parerea ta si ti-o respect.

Cat despre partea cu sacrificiile, orice act realizat de om cere sacrificii. :) Magia nu este o exceptie. Daca vrei sa te feresti de ea, fereste-te. Nu iti va bate in poarta. Daca vrei sa o adopti, fii pregatit sa platesti. Nimic in lumea asta nu vine gratis. Nimic. Este o regula simpla. Nu inteleg de ce atatea dezbateri.

Iti cere in schimb doar credinta in El. Si ti se pare putin? De fapt, ce cere El este sclavia neconditionata. "Crede si nu cerceta". Ne-a dat ochi, dar nu vrea sa vedem. ne-a dat trupuri, dar nu vrea sa simtim. Ne-a dat inteligenta, dar nu vrea sa cercetam. Ce fel de conducator este acesta?

 

Corect ai spus. "Calea pe care noi o consideram dreapta". Te-ai gandit ca poate calea mea dreapta este alta? Poti sa ma contrazici cand spun ca drumul meu, cel al necredintei, este corect?

 

:) Ma refeream la desfranare. Dar cu tot ce ai spus, da, sunt de acord. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Orice act intentionat este un act magic" - spunea odata Aleister Crowley. In sensul sau cel mai exact, cuvantul "magie" desemneaza o serie de actiuni destinate sa exploateze puterile naturale, mentale si psihice ale unei persoane pentru indeplinirea unui scop anume.

 

A nu se confunda magia cu vrajitoria!!! Deoarece magia este o stiinta pe care o dobandesti dupa ce studiezi toate disciplinele ezoterice timp de 10-15 ani, pe cand vrajitoria este o practica a magiei inferioare, care se preteaza la orice in numele banului si a speculatiilor de orice natura.

Magia reprezinta fortele in miscare ale universului, care se resping sau se atrag si de aici rezultatele uimitoare. Magia inseamna studierea temeinica a astrologiei, numerologiei, alchimiei, hipnozei, telepatiei, telechineziei, radiesteziei, bioenergiei, Tarotului etc.

Vrajitoria inseamna sacrificarea de animale, folosirea unor elixiruri din plante, componente de la persoane decedate, sange, efectuarea de "papusi" pentru a face rau unei persoane, farmece de orice natura, legarea cununiilor sau a unei persoane impotriva vointei si a firii, superstitii, excrocherii s.a.

 

Magia isi propune sa ofere omului o stare mai buna, nu una mai rea.

 

Magia nu poate fi alba sau neagra (gri etc.). Ea este doar MAGIE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ousor,

Te contrazici de la o postare la alta...sper ca e rodul reconsiderarii asupra temei,nu incapacitatea de a vedea incompatibilitatea a ce spui acum,cu ce spuneai mai devreme. :P

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Curiozitatea este semn de inteligenta, dar pentru orice intrebare fara raspuns, asigura-te ca ai depus toate eforturile posibile pentru a-i afla raspunsul, inainte sa o lansezi in WWW. :P

Poti sa detaliezi partea bolduita ? Lansarea in panza a intrebarii nu face parte din acele eforturi ?

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ultima postare nu este nimic scris de mine dar sunt de acord cu tot... eu in celalte postari trebuia de fapt sa spun in loc de magie vrajiotorie :P

Nu am nimic impotriva magiei asa cum este descrisa in ultima mea postare :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, deci Dumnezeu este "egoist, inferior, materialist"? Da, exactly my point. Ma bucur ca ne-am inteles. :)

Fii serios/serioasa. NIMENI nu ajuta fara sa astepte ceva in schimb. Cei care nu cer, nu rostesc, asteapta un loc in Rai, in cel mai fericit caz.:o:) Deci egoismul exista. :) Inainte de toate, e propria persoana. E legea firii.

 

Slabiciune? Ignoranta? :o:) niciodata. Sa intrebi nu te face slab. Sa intrebi nu te face ignorant. ( Sa intrebi fara ca mai intai sa cauti singur raspunsul. Despre asta vorbesc. :) )

 

Eu am ajutat de zeci de ori fara sa astept nimic la schimb. Stiu si cateva persoane care au facut la fel. Poate uneori acele persoane altruiste mai cer la schimb ceva, daca nu pot intotdeauna sa nu ceara nimic. Dar altruism exista, chiar daca nu perfect-idealist.

 

Locul in Rai lol, eu o faceam mai mult din comoditate, ca nu-mi place ideea de materialism si cand am ceva ce altul doreste, daruiam cu placere pentru ca preferam sa se bucure altcineva de asta, cum pe mine nu ma ajuta cu absolut nimic.

 

Sunt de acord cu egoismul ca legea firii. Nu este ceva rau, este in principal ceva sanatos, individual. Sunt de acord si eu cu legea schimbului egal, dar aceasta nu are intotdeauna avantajele dorite, si atunci pot fi folosite si alte legi pentru a forta soarta.

 

Sa intrebi te face inchizitiv, dar in situatii periculoase sau de razboi, a intreba ceva te poate face extrem de vulnerabila, doar in contextul in care altii iti vor raul clar. Deci slabiciune in sensul de vulnerabilitate, expunerea la atacuri, atentie nedorita, exista si asta din nefericire.

 

Ignoranta ar insemna sa crezi ceva fara sa intrebi macar, poate, dar exista persoane care desi nu accepta raspunsurile primite, intreaba in mod pisalog de la altii intrebari doar de dragul de a le batjocori (Zen Legend-exemplu perfect). Deci intrebarile ignorante, adresate din dusmanie cu scopul de a epuiza mintea altora exista, din pacate. Dar ele nu sunt neaparat din curiozitate, ce-i drept.

 

Personal mi-am distrus curiozitatea de ani buni, dar tot am ajuns mult mai multe decat doream vreodata astfel. Adica lipsa curiozitatii mi-a satisfacut o si mai mare pofta de cunoastere pe care nici nu o aveam. Cred ca aici deja intervine norocul personal, care in cazul meu a ignorat tendintele mele personale, si a urmat o cale total diferita de ce intentionam eu.

 

Dar in cazul meu, curiozitatea mi-a fost de regula invocata pentru a justifica intrebari la care nu eram in stare sa raspund. Adica eu nu reuseam sa compar logica mea proprie, cu izvorul nesecat si atotputernic al curiozitatii altora.

 

Deci dupa logica aceea, din lipsa mea de curiozitate auto impusa si curiozitatea altora, ma simteam ca un miel sacrificat pe rugul Inchizitiei, sau la procesul vietii mele. Deci curiozitatea poate capata si forme agresive pe plan psihologic, chiar daca persoanele care sa numeau curioase nu erau agresive sau doreau sa ma atace, dar eu simteam efectul pentru ca aveam un grad mult mai mic de comunicare sociala a elementelor personale.

 

Spre exemplu, doua fetite discuta in metrou despre tampoane, si una dintre ele spune unei domnisoare de pe partea opusa ei, "vad ca ai fusta scurta si chiloteii proaspeti, azi ti-ai pus tampon dupa ce ai facut dus, sau inca nu ai ajuns la pubertate? vezi sa nu-ti curga sange pe jos ..". Cam asa ma simteam si eu in vizorul unor intrebari "curioase", ceva care pentru cineva este normal, pentru altii poate fi socant sau nediscutat pana atunci.

 

Deci in cazul meu curiozitatea altora mi-a impiedicat abilitatea de a-i intelege, pentru ca ei ajungeau sa se concentreze predominant pe raspunsul cautat si nu pe faptul ca existam si eu pe acolo. Deci ajungeam la mulsul verbal, si ma simteam ca nuca-n perete. :o:

 

Poate in alte contexte mai generale, cum le descrii tu, curiozitatea poate fi un semn foarte bun da.

 

:) Ma refeream la desfranare. Dar cu tot ce ai spus, da, sunt de acord. :)

Desfranarea pare a fi un mit inventat de barbatii gelosi, ca nu erau in stare sa-ti impresioneze nevestele. Femeile au corpul lor sa faca ce doresc cu el, asta inseamna libertate si vointa libera. Nu sa fie orice ingamfat posesiv sa le interzica dragostea. Fidelitatea casatoriei crestine iarasi este o incercare nerusinata de a impiedica femeile sa traiasca asa cum vor ele.

 

Alegerea femeilor de a se iubi este personal fiecareia. Materialismul barbatilor gelosi si lacomi si posesivi, este atat de periculos incat ajunge sa inventeze acuzatii de "desfranare" oricarei femei care face doar ce doreste cu adevarat.

 

Cum ar fi sa foloseasca si femeile eticheta de "violator" pentru orice barbat care se uita o data, sau macar se gandeste mai mult de 2 secunde la mai mult de o singura femeie? Si apoi acei violatori sa fie castrati in piata publica, transformati in eunuci destinati sa care cumparaturile, gentile si sa conduca masinile femeilor .. iar daca ar indrazni sa tipe cand sunt castrati sau sa protesteze vreodata la ordinele unei femei, sa li se taie si limba sau corzile vocale? Ce'ar mai plange D-zeu si popii, si ce-ar mai rade calugaritele de la manastire ..

 

"Desfranarea" putea fi si inventata de femeile ale caror barbati erau afemeiati si umblau dupa alte femei. Din rusine crestineasca fata de sotul lor, in loc sa-si numeasca sotii cum erau, au preferat sa condamne bietele fete care cu siguranta nu i-au violat pe acei barbati impotriva vointei lor ..

 

Dar desfranarea este urata de cultul crestin pentru ca apare riscul de copil in afara casatoriei crestine. Astfel orice copil nascut "din flori" sau in cadrul altor culte, nu mai poate fi botezat la cultul crestin. Deci o incercare de a limita si manipula abilitatea de a da viata a femeilor, doar pentru a le folosi scopurilor meschine crestinesti.

 

in ultima postare nu este nimic scris de mine dar sunt de acord cu tot... eu in celalte postari trebuia de fapt sa spun in loc de magie vrajiotorie :P

Nu am nimic impotriva magiei asa cum este descrisa in ultima mea postare :)

Magia si vrajitoria sunt una si aceeasi. Daca separi niste discipline dupa idei si teorii, nu inseamna ca ele sunt mai diferite intre ele. Tot ritualuri sunt, tot semnificatii si intrebuintari oculte prezinta.

 

In parerea mea si magia si vrajitoria sunt discipline puternice, pentru cei care le inteleg. Doar ca in lumea asta, foarte putini chiar le inteleg.

 

zau? ia zi mi tu mie cum vindeci cu fortele raului?

Vampirismul fortei vitale de la o persoana sanatoasa, este furat de catre persoana bolnava prin magie neagra. Astfel vindecarea poate fi folosita cu pretul sanatatii altuia.

Deci furt spiritual, care poate fi folosit si pentru evolutie fortata, nu doar vindecare nemeritata. Adica magie neagra, si chiar foarte periculoasa.

 

A nu se confunda magia cu vrajitoria!!! Deoarece magia este o stiinta pe care o dobandesti dupa ce studiezi toate disciplinele ezoterice timp de 10-15 ani, pe cand vrajitoria este o practica a magiei inferioare, care se preteaza la orice in numele banului si a speculatiilor de orice natura.

Vrajitoria inseamna sacrificarea de animale, folosirea unor elixiruri din plante, componente de la persoane decedate, sange, efectuarea de "papusi" pentru a face rau unei persoane, farmece de orice natura, legarea cununiilor sau a unei persoane impotriva vointei si a firii, superstitii, excrocherii s.a.

Biserica crestina, inclusiv cea ortodoxa practica toate ritualurile numite mai sus, daca nu ma insel.

 

Biserica cere donatii contra servicii si alte trocuri, bisericile din provincie au animale pe care le exploateaza pentru resurse, sau daca nu, le iau de la stana, tot pe sangele animalelor respective. Iar ca ocultism, mielul este sursa sacrificiului si a sangelui, chiar Iisus spunea intr-un pasaj apocrif cred, "beti din sangele meu si veti fi de acum inainte fii tunetului" apoi stralucea in halouri aurii si alte intamplari de pe alte lumi. Iar la Cina cea de taina, cand spunea "beti vinul acesta, este asemenea sangelui meu" si "mancati din painea aceasta este asemenea corpului meu" deja gluma capata tendinte sadice spre dezgustatoare.

 

Elixiruri de plante? Vinul si tamaia ce crezi ca sunt .. animale? Iar mortii nu sunt doar sacrificati cimitirelor, pentru a fi uzitati de biserica pentru ritualuri necromantice. Dar ei devin un adevarat cult de adorare si invocare si comunicare cu mortii aceia. Care zica-se sunt inca vii in Walhalla-Regatul lu' Cristoshelu' sau adormiti in pamantul mortilor - relicva sacra a vampirilor de fapt.

 

Crucea, inelele de logodna, ritualurile de cununie si legamintele de fidelitate cultisto-fanatice nu sunt vrajitoresti? Mai sa fie .. termenul de vointa persoanei nici nu exista in crestinism. Exista doar "vointa domnului" "vointa sfintilor" sau "vointa preotilor". Adica venerarea super masculilor morti care se cred superman, in stilul Twilight. Cu ce este diferita simpatizarea cultului vampirilor fata de cultele crestine?

 

Superstitii goale si excrocherii sunt la ordinea zilei in Biserica. Sau tu n-ai fost niciodata la alte biserici prin tara? Eu da, la foarte multe, si coruptia cu siguranta nu lipseste sau este pedepsita sau macar recunoscuta.

 

Iti cere in schimb doar credinta in El. Si ti se pare putin? De fapt, ce cere El este sclavia neconditionata. "Crede si nu cerceta". Ne-a dat ochi, dar nu vrea sa vedem. ne-a dat trupuri, dar nu vrea sa simtim. Ne-a dat inteligenta, dar nu vrea sa cercetam. Ce fel de conducator este acesta?

 

Corect ai spus. "Calea pe care noi o consideram dreapta". Te-ai gandit ca poate calea mea dreapta este alta? Poti sa ma contrazici cand spun ca drumul meu, cel al necredintei, este corect?

 

Este un conducator tiranic, barbar. Ce pedepseste "rebelii" la chinuri groaznice, asa cum vine usor pentru mentalitatea primitiva despotica ce sta la originea crestinismului.

 

La crestini, libertatea nu este un lux, este un vis desart.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×