Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Paltin

 

(Acer pseudoplatanus)

 

 

 

Paltinul (Acer pseudoplatanus) este un arbore din familia aceraceelor cu frunze groase, palmate, cu fructele disamare şi cu lemnul alb, foarte rezistent, elastic şi fin, folosit la fabricarea mobilei şi a instrumentelor muzicale.

 

 

sycamore-tree.jpg

 

250px-Acer_pseudoplatanusAA.jpg

 

2556290246_dc686ffff7.jpg

 

Acer+pseudoplatanus+leaves.JPG

 

DETA-2.jpg

 

3890526057_5d0ccb857e.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gorun

 

(Quercus petraea)

 

 

 

Gorunul (Quercus petraea) este un arbore indigen care poate atinge 45 m inaltime si este răsp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tei

 

(Tilia)

 

 

 

Teiul (Tilia) este un arbore nativ zonelor temperate a emisferei nordice, care ajunge la 20 la 40 metri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ulm

 

(Ulmus)

 

 

 

Ulmul (Ulmus) este un gen de arbori sau arbuşti din familia Ulmaceae, cu scoarţa netedă, cu coroana stufoasă, cu frunze alterne, asimetrice şi dinţate, albicioase, şi cu peri moi pe partea inferioară, cu fructul o monosamară aripată, cu lemnul tare, folosit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Glădiţa

 

(Gleditsia triacanthos L.)

 

normal_gleditsia-triacanthos1660.jpg

 

In Dobrogea acest arbore e numit roscov. Pe trunchi si pe crengi are niste tepi uriasi (care ating si 10 cm lungime) si foarte duri. Pastaia aia pe care o vedeti in poza atinge lungimi de 20 - 25 cm si pana in decembrie acumuleaza in partea de jos un lichid galbui, dulce-acrisor. Bunica mea mi-a aratat cum sa culeg roscovele si cum sa sparg cu dintii teaca pastaii ca sa sug sucul dinauntru. :yam:

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Dobrogea acest arbore e numit roscov. Pe trunchi si pe crengi are niste tepi uriasi (care ating si 10 cm lungime) si foarte duri. Pastaia aia pe care o vedeti in poza atinge lungimi de 20 - 25 cm si pana in decembrie acumuleaza in partea de jos un lichid galbui, dulce-acrisor. Bunica mea mi-a aratat cum sa culeg roscovele si cum sa sparg cu dintii teaca pastaii ca sa sug sucul dinauntru. :yam:

 

Asa de asemanator este si arborele asta, numai ca n-are spini...Totusi nu cred sa fie roscov. Stie cineva ce este ?

post-308267-0-65215500-1313599240_thumb.jpg

post-308267-0-80438200-1313599248_thumb.jpg

post-308267-0-74792500-1313599257_thumb.jpg

post-308267-0-10651500-1313599267_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pin

 

(Pinus L.)

 

 

 

Pinul (Pinus L.) este un gen de plante orginar din emisfera nordică şi cuprinde peste 80 specii de arbori, (mai rar arbuşti), răşinoşi, av

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×