Sari la conținut
Forum Roportal
*ella

Implicarea tatalui in viata copilului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ohohoooo...ba daaa

si inca cum..

Tu stiai ca muzica compusa de Mozart este benefica pentru dezvoltarea creierului copilului?

Efectul Mozart.

Gnadaste-te ca in primii 2 ani de viata, mama este cae care sta mai mult cu copilul acasa..

Practic sta non stop..

Si un copil nu poate fi inzestrat cu un IQ..

IQ-ul se dezvolta incepand cu primii ani de viata si in functie de acesta se continua dezvoltarea IQ-ului la varsta adulta.

IQ-urile difera de la copil la adult.

Aha. Totosi ma intreb, muzica compusa de Nicolae Guta ori soundtrack-urile telenovelelor nu sunt si ele benefice pentru dezvoltarea copilului ? Jesus .

Concluzia ta este ca dezvoltarea IQ-ului unui copil este in mare parte influentata de primii ani de viata si nu de perioada in care apar "De ce-urile" care trebuie abordate de parintele mai inteligent pentru a-i forma copilului gandirea logica ?

:roll:

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha. Totosi ma intreb, muzica compusa de Nicolae Guta ori soundtrack-urile telenovelelor nu sunt si ele benefice pentru dezvoltarea copilului ? Jesus .

Concluzia ta este ca dezvoltarea IQ-ului unui copil este in mare parte influentata de primii ani de viata si nu de perioada in care apar "De ce-urile" care trebuie abordate de parintele mai inteligent pentru a-i oferi forma copilului gandirea logica ?

:roll:

nu...nu am spus asta..

citeste niste postari anterioare si ai sa vezi ca nu am spus asta..

 

si acum scriu cu majuscule:

 

EXISTA O MARE DIFERENTA INTRE TATA SI MAMA IN CEEA CE PRIVESTE AMPRENTA IN CRESTEREA ASUPRA COPILULUI.

NU CONTEAZA CARE ESTE MAI INTELIGENT SI CARE NU.

DIFERENTA ESTE DATA DE FAPTUL CA UNUL ESTE "MAMA" SI CELALALT ESTE "TATA".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Judeci aspru . Rudy

 

ai mei nu au fost profesori si sunt foarte inteligenti . deci pls

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
EXISTA O MARE DIFERENTA INTRE TATA SI MAMA IN CEEA CE PRIVESTE AMPRENTA IN CRESTEREA ASUPRA COPILULUI.

NU CONTEAZA CARE ESTE MAI INTELIGENT SI CARE NU.

DIFERENTA ESTE DATA DE FAPTUL CA UNUL ESTE "MAMA" SI CELALALT ESTE "TATA".

Dau un exemplu : Mama e casnica, nu i-a placut scoala si toata invatamintele pe care le are is cele ramase de la mamica si taticu , tatal este profesor de matematica, are o gandire logica si o oarecare experienta de lucru cu receptivitatea copiilor de la orele de curs .

Concluziile tale duc la faptul ca, indiferent de cine-i va da raspunde copilului la "de ce-uri", el tot asa va evolua pentru ca fiecare parinte are rolul lui din care nu trebuie sa iasa .

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dau un exemplu : Mama e casnica, nu i-a placut scoala si toata invatamintele pe care le are is cele ramase de la mamica si taticu , tatal este profesor de matematica, are o gandire logica si o oarecare experienta de lucru cu receptivitatea copiilor de la orele de curs .

Concluziile tale duc la faptul ca, indiferent de cine-i va da raspunde copilului la "de ce-uri", el tot asa va evolua pentru ca fiecare parinte are rolul lui din care nu trebuie sa iasa .

La de ce-uri raspund ambii parinti deopotriva..

la de ce-urile fetitelor raspun cu preponderenta mamicile si la baietei raspund taticii,,

insa, dupa primii 2 se incepe practic educatia propriuzisa....adica acei 7 ani de acasa.

in acesti 7 ani rolul si implicarea parintilor sunt decisive pentru copil...

dar. a ramane prea mult si prea profund legat de mama.....a trai in simbioza cu mama poate deveni periculos pentru eul copilului care are nevoie sa se dezvolte....sa se defineasca ca fiinta separata, de sine statatoare, unica.

 

in timp ce in trecut rolul tatalui era neglijat...ca deh, vremurile erau altele, mai un camp, mai o coasa sau ingrijitul animalelor.. femeile stateau acasa cu copiii si se ocupau de cresterea si educarea lor, astazi taticii au un rol important si indiscutabil.

 

tatal este cel care ajuta psihicul individual al copilului (inca de la 6 luni) sa iasa din simbioza cu mama si sa isi dezvolte o identitate separata, distincta de cea a mamei. ....copiii lipsiti de tata (din cauza divortului, separarii sau mortii), dezvolta ... “foame paternala” .( am citit eu ope undeva pe net )..si pot avea mai tarziu probleme in rolul de parinte, in relatiile fiului cu alte femei de exemplu, probleme de agresivitate si afirmare personala.

un tata prezent fizic in familie.... dar care nu se implica deloc in relatia cu copiii sai poate trezi aceeasi “foame paternala” si aceleasi viitoare probleme ca si cele enumerate mai sus...e voila...

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Judeci aspru . Rudy

 

ai mei nu au fost profesori si sunt foarte inteligenti . deci pls

Autoritatea de a educa un copil trebuie judecata aspru . De ce societatea produce tot mai multi retetari ai 'succesului' parvenit ? Simplu, pentru ca parintii atunci cand isi educa copii, o fac aruncand zarurile orbeste. Vedem ce s-o alege de capul lui, lasa-l ba ca mere asa .

 

N-am pledat pentru izolarea copilului de un parinte pe criteriul inteligentei . Doar am afirmat indiscutabilitatea necesitatii monopolului parintelui mai in masura sa raspunda 'de ce-urilor' in formarea logicii acestuia . Tu duci discutia intr-o directie gresita ,pe topicul acesta ar trebui sa fie un studiu de caz doar asupra masurilor parentale care duc la formarea unui IQ superior copilului.

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am pledat pentru izolarea copilului de un parinte pe criteriul inteligentei . Doar am afirmat indiscutabilitatea necesitatii monopolului parintelui mai in masura sa raspunda 'de ce-urilor' in formarea logicii acestuia . Tu duci discutia intr-o directie gresita ,pe topicul acesta ar trebui sa fie un studiu de caz doar asupra masurilor parentale care duc la formarea unui IQ superior copilului.

se stie foarte bine ca implicarea parintilor nu este egala..

si se mai stie ca implicarea mamei o depaseste pe cea a tatalui---in 99% din cazurile familiilor complete ( mama+tata+copii)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se stie foarte bine ca implicarea parintilor nu este egala..

si se mai stie ca implicarea mamei o depaseste pe cea a tatalui---in 99% din cazurile familiilor complete ( mama+tata+copii)

Ne bazam si pe ceva cifre oficiale cand facem afirmatii de tipul acesta ? Oricum, ce legatura are asta cu ratiunea complementaritatii inter-parentale care ar indreptati un membru sa se ocupe mai mult si celalat mai putin de formarea gandirii logice a copilului ?

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×