Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Clerul in involutie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am inspirat in alegerea titlului din Biserica in involutie a lui Victor Kernbach, dar subiectul topicului difera de cel al autorului mentionat.

Am studiat activitatea politica si ecleziastica a clerului, in perioada 1850-1918, atat a clerului de rand cat si a elitelor bisericesti. Analiza mea s-a axat pe zona Transilvaniei , dar din cate am citit, cam aceeasi era situatia si in Regat.

Am ramas foarte impresioana de gradul ridicat de cultura a clerului din perioada mai sus mentionata, de implicarea lor activa in lupta pentru emanciparea politica a romanilor transilvaneni. Au existat personalitati ca Andrei Saguna(mitr.ortodox), Alexandru Sterca Sulutiu (primul mitropolit unit), Ioan Vancea(mitr. greco-catolic), Vasile Lucaciu, etc.

Au fost personalitati carora chiar le-a pasat de oamenii de rand facand foarte multe donatii in vederea sustinerii invatamantului romanesc.

Trecand la clerul de astazi, analizand atat clerul de rand, cat si cel inalt , ajungi la concluzia ca exista o diferenta cat de la cer la pamant . Bineinteles ca exista si exceptii, dar majoritatea preotilor de azi sunt interesati sa aiba o vila cat mai luxoasa, cat mai multe masini, burta cat mai mare ...si cam atat. Iar daca ii analizam din punctul de vedere al gradului de cultura, ajungem la aceeasi concluzie, clerul din epoca moderna era mult mai educat, desi accesul la invatamant era mult mai redus in acea perioada, in special in Transilvania.(Ma refer la romani, desigur)

Bun. Intrebarea ar fi, care sunt factorii care au adus la aceasta dramatica schimbare intr-un timp relativ scurt?

Eu am cateva ipoteze, dar nu prea multumitoare, asadar mi-ar face mare placere sa aud si parerile dumneavoastra. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as incerca sa port o discutie cu tine pe tema asta...imi place...

dar, sincer, ma depaseste ....

doar o intrebare...

 

ce poti sa-mi spui despre Econom Didicescu.?..( undeva prin arborele meu genealogic este si asta atarnat ) :unknwn:

am o fotografie de-a lui facuta pe la inceputul lui 1900...

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne gandim doar la clerul autointitulat ortocredincios, atunci putem spune ca el este in involutie de la originile sale.

Un mic dialog surprins de autor intre un reprezentant al clerului ortocredincios si un enorias flamand, din "Descult" de Zaharia Stancu:

Cu precizarea ca in acel timp de foamete cumplita "Caii popii mananca colaci de grau...".

Enoriasa flamanda catre reprezentantul clerului:"Popo, da-mi niste colaci!..."

Reprezentantul clerului catre enoriasa flamanda:"N-am fa!N-am!...".

Nu numai ca e rau la suflet, dar si mincinos.

Tabloul acesta este prezent si astazi, cand lumea sta sa moara de foame, iar ei construiesc "Catedrala mantuirii neamului...". :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as incerca sa port o discutie cu tine pe tema asta...imi place...

dar, sincer, ma depaseste ....

doar o intrebare...

 

ce poti sa-mi spui despre Econom Didicescu.?..( undeva prin arborele meu genealogic este si asta atarnat ) :unknwn:

am o fotografie de-a lui facuta pe la inceputul lui 1900...

Din pacate nu pot sa-ti spun nimic..

Dupa nume imi dau seama ca isi are originile in sudul tarii, si cam atat

Daca mi-ai da cateva detalii poate as putea afla ceva ..dar consultand niste arhive cu siguranta ai putea sa "dezlegi misterul"

 

 

 

 

Daca ne gandim doar la clerul autointitulat ortocredincios, atunci putem spune ca el este in involutie de la originile sale.

Un mic dialog surprins de autor intre un reprezentant al clerului ortocredincios si un enorias flamand, din "Descult" de Zaharia Stancu:

Cu precizarea ca in acel timp de foamete cumplita "Caii popii mananca colaci de grau...".

Enoriasa flamanda catre reprezentantul clerului:"Popo, da-mi niste colaci!..."

Reprezentantul clerului catre enoriasa flamanda:"N-am fa!N-am!...".

Nu numai ca e rau la suflet, dar si mincinos.

Tabloul acesta este prezent si astazi, cand lumea sta sa moara de foame, iar ei construiesc "Catedrala mantuirii neamului...". :roll:

Totusi , in perioada moderna, au existat personalitati ca cele pe care le-am amintit mai sus, plus multi altii, ca Tit Bud, Victor Mihaly, Miron Romanu, nu cred ca are rost sa-i insir pe toti. Pe cand, astazi nu stiu daca as putea sa numesc un membru al clerului care sa ma fi impresionat cu ceva.

Au existat si atunci uscaturi, dar acuma exista exclusiv uscaturi (am exagerat un pic, dar numai un pic)

 

Descult a fost publicat in 1948

Editat de s_s_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinismul s-a grefat pe paganism , biserica crestina inlaturand cu cruzime tot ce tinea de cultura "pagana"( "la culture paienne"), adica "tsaraneasca", din popor, cu datinile, obiceiurile ei, la toate popoarele vestice. "Paien", pagan, vine de la subst. francez "pays", tara, tinut. Tarile Nordice au conservat insa toate credintele stravechi, de la alfabetul runic pe care il folosesc si azipana la cultul vechilor zei, pe care si azi ii invoca Legendele si traditiile romanilor de Craciun si de Anul Nou au o sorginte pagana, pe care s-au grefat miturile crestine, aratul, semanatul tinand cont de o realitate agricola perpetuata din mosi stramosi,iar pruncul cel sfant, nou-nascutul Isus putand fi asimilat si cu Noul An, cu reinnoirea naturii, cu regenerarea speciei.Eminescu nu era nebun cand scria : "Religia? O fraza de dansii inventata/Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug"...

 

Cred ca despre asta e vorba,nu?

Editat de Auckland

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul s-a grefat pe paganism , biserica crestina inlaturand cu cruzime tot ce tinea de cultura "pagana"( "la culture paienne"), adica "tsaraneasca", din popor, cu datinile, obiceiurile ei, la toate popoarele vestice. "Paien", pagan, vine de la subst. francez "pays", tara, tinut. Tarile Nordice au conservat insa toate credintele stravechi, de la alfabetul runic pe care il folosesc si azipana la cultul vechilor zei, pe care si azi ii invoca Legendele si traditiile romanilor de Craciun si de Anul Nou au o sorginte pagana, pe care s-au grefat miturile crestine, aratul, semanatul tinand cont de o realitate agricola perpetuata din mosi stramosi,iar pruncul cel sfant, nou-nascutul Isus putand fi asimilat si cu Noul An, cu reinnoirea naturii, cu regenerarea speciei.Eminescu nu era nebun cand scria : "Religia? O fraza de dansii inventata/Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug"...

 

Cred ca despre asta e vorba,nu?

Nu.

Excludem discutiile din punct de vedere dogmatic, excludem istoria religiilor, excludem inchizitia si ne referim strict la comparatia mentionata la descrierea topicului, la evolutia clerului din epoca moderna pana in cea contemporana si la factorii care au contribuit la aceasta schimbare ..dupa cum am specificat in prima postare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe cand, astazi nu stiu daca as putea sa numesc un membru al clerului care sa ma fi impresionat cu ceva.

Pe mine m-a impresionat in mod deosebit activitatea unui mare reprezentant al clerului. I se spunea "Apostol". :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×