Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Mezeluri fine romanesti

Postări Recomandate

”Novacul afumat din Ţara Bârsei”

N-am auzit de aceasta delicatese pan-acum sau sa fi uitat???   Daca la Bucuresti nu s-a auzit de acest nume, nu aveam de unde sa stiu nici eu.   

Pentru ca nu sint prea des in cautarea pestelui preferat care va fi proaspat, cel mult congelat dar afumat doar file de salmon am mancat in jurul Sarbatorilor de Iarna cand si aici sint pline magazinele cu marfa Norvegiana si Suedeza.   Deja apar in ziar bunatatile ce pot fi pe masa festiva si gasesc inca necunoscute in lista lunga iar pozele nu te lasa sa intorci pagina cu usurinta.   Pe aici nu se va gasi asa ceva in acest secol dar e bine ca nu se uita cel putin cele mai bune dintre specialitasile locale care pun un zambet pe multe fete la masa.   Precum neamul meu n-a crescut cu pesti, vreau sa zic doar de familia mea, nu sint nici eu prea mult ca nu cunosc multe feluri si mai ales preparate aproape crud nu sint pe lista mea dar cine stie, poate daca-l gust imi place.   

Voiam sa stiu daca in Romania este un produs deja renumit pe langa ca a fost introdus pe lista specialitatilor cu acte si certificate si ce gust are pentru cunoscatori.

Ce este Novacul Afumat din Țara Bârsei, Brasov

Acesta este un file de pește afumat la cald, obținut din specia crap novac, care este crescut timp de trei ani în ferme piscicole situate în comunele din zona de centru-vest a României: Dumbrăvița, Feldioara, Halchiu, Bod și Hărman. În această regiune muntoasă, apa curgătoare din râuri este clară și oferă un habitat optim pentru novac.

Pentru crearea produsului, este necesară aplicarea unei tehnici de sărare și afumare la cald, specifică zonei, încă din cele mai vechi timpuri. Cea mai mare parte a etapelor de producție sunt încă efectuate manual și necesită un set de cunoștiințe și îndemânare specifice localnicilor. Aceste tehnici conduc către un produs finit caracterizat printr-un conținut scăzut de grăsimi și o piele aurie.

http://www.libertatea.ro/stiri/novacul-afumat-tara-barsei-certificat-uniunea-european-ca-produs-traditional-1799171

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum