Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

De fapt, nici tunsoarea la piele a condamnatilor la detentie (ocna) nu avea exclusiv ratiuni de higiena, ci servea la recunoasterea detinutilor, limitindu-le, totodata, si puterea.

Asta mi-a placut intens.

Pe de o parte le limita puterea prin scaderea energiei absorbite prin par.

Pe de alta parte le usura la nevoie evadarea, parul lung se putea incurca in sirma ghimpata, maracini si alte alea.

In fine, ii apara de atacul acelor vampiri energetici din astral care veneau sa le fure energia spirituala captata prin par. Am numit aici paduchii.

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept pareri de la cei care au avut si parul lung dar si tuns scurt.Sa spuna ei daca au remarcat o diferenta in ce priveste starea fizica si psihica.

Restul,sa faca pe desteptii in continuare...cine e intresat de subiect poate gaseste ceva folositor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astept pareri de la cei care au avut si parul lung dar si tuns scurt.Sa spuna ei daca au remarcat o diferenta in ce priveste starea fizica si psihica.

Restul,sa faca pe desteptii in continuare...cine e intresat de subiect poate gaseste ceva folositor.

dom sef...eu am ppus o intrebare cat se poate de pertinenta

chelul genetic cum sta in ecuatie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba-l pe chel! -de unde sa stiu eu? -eu stiu doar ce am trait eu.In rest,am spus ca doar am citit despre asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intreaba-l pe chel! -de unde sa stiu eu? -eu stiu doar ce am trait eu.In rest,am spus ca doar am citit despre asta.

pai eu am purtat chelie cativa ani buni!...am avut si parul mare!

cand is cu parul mare am senzatia ca-s poet;cand is ras nu-i nici una...doar de curatenie

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa...si?? -ai simtit o diferenta? -te simteai mai bine fizic si psihic cu parul mare?

Si eu ma simt mai creativ cu parul mare...si mai...bogat. :D -nu stiu de ce,am un sentiment de abundenta...

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa...si?? -ai simtit o diferenta? -te simteai mai bine fizic si psihic cu parul mare?

nu stiu ce sa zic...era si acu vreo 20 de ani aproape(era si el mai des )!normal ca eram zmeu;l-am taiat dupa o incaierare in care am fost prins de par,pe care-l aveam legat la spate!

dar mi s-a parut a fi mai viril in perioada cheala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astept pareri de la cei care au avut si parul lung dar si tuns scurt.Sa spuna ei daca au remarcat o diferenta in ce priveste starea fizica si psihica.

Restul,sa faca pe desteptii in continuare...cine e intresat de subiect poate gaseste ceva folositor.

 

 

de la paru lung de aproape un metru, la 5-6 cm e o diferenta de gramaj, de banii cheltuiti pe cosmetice si de somn mult mai placut.

 

Arc, daca ar fi s-o iau dupa energii, eu as zice ca-i exact pe dos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.mrsikhnet.com/index.php/2007/09...with-long-hair/

Am primit si eu link-ul asta de la o prietena care a citit topicul si l-a descoperit pe net.Mi s-a parut foarte interesant si convingator.

E despre cunostintele yoghinilor in legatura cu parul,insa e destul de lung,asa ca am sa extrag doar cateva idei de acolo,pentru cei care nu inteleg engleza:

1.corpul fiecaruia e proiectat intr-un mod inteligent,corpul fiecaruia stie care e lungimea potrivita a parului pentru el si se opreste din crestere atunci cand atinge acea lungime.

2.atunci cand taiem parul,corpul va face eforturi pentru ca parul sa atinga acea lungime...in felul asta cheltuie multe minerale si energie

3.a taia parul inseamna a da peste cap ordinea naturala din corpul nostru

4.prin par este absorbita si modulata energia solara si lunara,lobii frontali ai creierului si ceakrele superioare,mai ales ceakra crestetului sunt sustinute energetic prin par -daca il taiem ne lipsim de resurse foarte importante pentru corpul nostru si pentru meditatie(aprob pe deplin,cu parul lung meditatia imi era deosebit de profunda si starile pe care le-am atins atunci,nu le-am putut atinge ulterior,fara sa inteleg de ce

5.conteaza forma in care pastram parul -in timpul zilei e preferabil sa-l strangem in crestet,ridicat,pentru a absorbi mai bine energiile solare si a concentra energia pe ceakra crestetului,iar noaptea parul trebuie lasat liber,pentru a absorbi energiile lunare (ati observat si voi statuetele cu Buddha? -Buddha are parul strans intr-un conci,un coc chiar in crestet -mereu m-am mirat de moda asta si nu intelegeam de ce,acum inteleg) -in plus,ridicand parul asa,intindem pielea scalpului spre crestet si chiar "asezam" oasele craniului(si in privinta asta am observat ca e adevarat,ajuta mult la meditatie ridicarea asta a parului,sau chiar a muschilor cranieni -energia se ridica si ea,ori se concentreaza in crestet -o simt,asta stiu)

Mai sunt multe chestii interesante acolo,inclusiv in comentarii -sper sa va placa la fel de mult ca si mie,pe mine m-a convins,pentru ca am si experienta care mi-a confirmat ca e adevarat.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×