Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Povestea mea este destul de complicată. Sau, cel puțin, așa o văd eu. Am decis s-o scriu aici pentru că am nevoie să-mi descarc sufletul cuiva și ar fi bine-venite niște sfaturi. Promit că o să iau toate sfaturile în considerare.

 

Deci, povestea mea începe acum 2 ani, într-o cafenea, când am ieșit mai mulți colegi. Printre toți cei de acolo, unul din ei mi-a atras atenția în mod deosebit. Să spunem ca se numește F. Din fericire, a fost reciproc, iar în scurt timp, am devenit foarte buni prieteni, asta însemnând că vorbeam foarte mult, ne povesteam toate întâmplările și, astfel, am ajuns să ne placem. Problema era alta. Amândoi eram deja implicați într-o relație. La mine nu era atât de serioasă, dar la el era. Am decis de atunci că n-o să fac nimic să mă amestec. De fapt, eram fericită că îmi găsisem un prieten bun implicat într-o altă relație, pentru că eram sigură că așa n-o să "se dea la mine". Și așa, am decis să rămânem doar prieteni.

 

Totuși, F. mă zăpăcea din ce în ce mai mult. Am ajuns să nu-mi mai suport iubitul din cauza asta, iar acum un an, ne-am despărțit. Nu a fost pentru că vroiam să fiu liberă, ci pentru că îmi dădusem seama că de fapt iubirea înseamnă altceva. Am ajuns doar să-mi doresc să întâlnesc un bărbat la fel ca F.

 

Timpul a trecut. Noi am continuat să fim buni prieteni. Am început să vorbim despre faptul că ne dorim unul pe celălalt. Dar erau doar discuții, nimic mai mult. Eu respectam faptul că era cu altcineva și credeam că doar glumește. Nu pot realiza cum poți dori două persoane în același timp. Deci, nu-l luam în seamă, dar toate cuvintele lui frumoase mă făceau să mă simt ciudat.

 

Acum o lună, insă, nu am mai rezistat. Am făcut dragoste. Pentru mine, a fost prima dată. Iar el, chiar este prima mea iubire. Nu am vorbit niciodată despre iubire, nu știe ce simt pentru el. Crede că suntem doar prieteni care se simt bine împreună. Iar toată situația asta mă disperă. Nu știu ce ar trebui să fac. Dacă-i spun ce simt, ori l-aș pierde de tot, ori s-ar putea despărți de ea. Nu vreau nici una, nici cealaltă. Am ales să păstrez tăcerea. Dar sufletul meu e chinuit ori de câte ori îl simte aproape. Văd în viitorul meu un imens întunecat în care fiecare strop de fericire e condiționat de el. Nu mă simt îndeajuns de puternică să lupt să-l uit și să o iau de la capăt. Am încercat de câteva ori, dar mereu se întâmpla să ajungem iar împreună (lucrăm în același domeniu și avem proiecte comune destul de des). Am nevoie doar de un sfat, de o încurajare. Nu pot vorbi cu nimeni din cei din jurul meu, tocmai pentru că nu vreau să se afle de relația noastră. Știu că dacă o fac publică pe Internet e același lucru, dar măcar nu se știe despre cine este vorba.

 

Mulțumesc celor care au avut răbdarea să citească.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, mai bine tac și nu spun nimic despre sentimentele mele și sper să mă salveze vreun Făt-Frumos. Deși mereu am crezut că prima mea iubire va fi și ultima.

 

Nu vreau să-i fac rău fetei cu care este el acum. Sunt împreună de 4 ani, și cred că ar suferi mult mai mult decât mine acum. Iar el... el se simte foaaaarte bine așa, cu amândouă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot realiza cum poți dori două persoane în același timp.

 

Dacă-i spun ce simt, ori l-aș pierde de tot, ori s-ar putea despărți de ea. Nu vreau nici una, nici cealaltă. Am ales să păstrez tăcerea. Dar sufletul meu e chinuit ori de câte ori îl simte aproape.

Deci...nu vrei sa-l pierzi, nu vrei sa se desparta de iubita lui. Ok, inseamna ca vrei sa fie cu amandoua, caz in care admiti ca el poate dori doua persoane in acelasi timp.

E complicat, intr-adevar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca F. Tine mult la partenera lui incat tu vezi ca-i imposibil s-o lase vreodata, cred ca n-ai nicio sansa.

Imi pare rau ca ti-o zic.

Crezi in metoda " cui pe cui se scoate"?.

Naspa de tot situatia ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, m-am gândit că ea ar putea afla, și știu că fetele au un al șaselea simț când e vorba de ce e al lor, dar sper ca acest lucru să se întâmple târziu de tot, poate niciodată

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El se simte bine asa, cu amandoua, ce-ti spune asta despre el, nu se aprinde niciun beculet? Ok, iti faci griji pentru ca s-ar desparti de fata si ea ar suferi. Iti faci si griji pentru suferinta ei in caz de ar afla despre voi? smile.png

 

Daca F. Tine mult la partenera lui incat tu vezi ca-i imposibil s-o lase vreodata, cred ca n-ai nicio sansa.

Imi pare rau ca ti-o zic.

Crezi in metoda " cui pe cui se scoate"?.

Naspa de tot situatia ta.

 

Deci...nu vrei sa-l pierzi, nu vrei sa se desparta de iubita lui. Ok, inseamna ca vrei sa fie cu amandoua, caz in care admiti ca el poate dori doua persoane in acelasi timp.

E complicat, intr-adevar!

 

Acum văd totul mai clar. Cred că cel mai bine pentru toți 3 ar fi ca eu să renunț și să mă depărtez de el. Astfel, pe el poate l-ar ajuta să se decidă cu care din noi ar vrea să rămână, pe ea aș scuti-o de o suferință în cazul în care ar afla, iar pe mine... eu aș avea șansa să-mi vindec rănile. Am nevoie de multă determinare să fac asta. Nu prea mă pot obișnui fără el, fără să vorbim zilnic. Dacă mi se întâmplă ceva, frumos sau urât, lui îi spun primul, iar el mereu are un sfat, un gând bun pentru mine. El e singurul din lume care mă încurajează mereu. Dar nah, trebuie să învăț să rezist. Faza-i că dacă renunț la el, nu-mi pierd doar iubirea, ci și cel mai bun prieten pe care-l poate avea cineva vreodată. De asta sunt așa contrazisă în sentimente: nu vreau să-l pierd, nu vreau să-l împart, nu vreau să-l despart... Doar că mă simt singură :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și dacă-i spun, ce rezolv? Dacă-i spun și alege să se îndepărteze el de mine, m-ar durea și mai tare. Dintre noi două, sigur ar alege-o pe ea. Pentru că pe mine mă crede doar cea mai bună prietenă, în preajma căreia se simte cel mai bine. Dar când spune cuvântul "acasă", se gândește la ea.


A facut sex cu tine in timp ce e cu alta ? Catamai circul.

 

E chiar așa grav? Eram fericită pe atunci. Credeam că dacă a făcut asta, sigur are sentimente pentru mine, dar, totuși, a rămas la fel relația noastră.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un prieten care imi este cel mai bun prieten, dar nu am facut niciodata sex cu el. Vezi unde bat? smile.png

 

Situatia e nasoala, nu zic nu, dar tocmai pentru faptul ca iti este prieten inainte de toate, eu i-as spune. Iar asta nu are nimic de-a face cu alesul uneia sau alteia.

 

Ai și tu dreptate. Poate că după ce i-aș spune, vom discuta despre asta și m-aș lămuri ce simte el, și ce simt eu. Dar este posibil ca pe urmă să rămânem la fel de prieteni? Nu vreau să înceapă să se comporte altfel față de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×