Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Nu exista viata după moarte

Postări Recomandate

:good: Bineinteles!

 

Nici multe stele de pe cer nu mai exista azi, poate s-au stins cu milioane de ani in urma, dar noi le vedem, deoarece informatia (spiritul) lor exista si este nemuritor.

 

Chimismul omului moare, dar componenta sa electromagnetica (spiritul) ramane.

 

O idee frumoasa, dar magica (sa ma exprim ca "Def"). Nu e vorba de niciun spirit! Explicatia reala ar fi aceea ca lumina stelelor parcurge o distanta uriasa de la stele pana pe Pamant si de aceea noi o percepem intarziat. Cu parere de rau ca te dezamagesc, dar nu e nimic mistic sau supranatural in acest fenomen. Explicatia e rationala si simpla. O stia si Eminescu:

 

"La steaua care-a rasarit

E-o cale-atat de lunga,

Ca mii de ani i-au trebuit

Luminii sa ne-ajunga..."

 

Stiu ca va doriti ceva mai mult, dar dupa cum spuneam si in mesajul de mai sus: decat sa visati la nemurirea sufletului - mai bine ati incerca sa faceti ceva concret pentru viata de acum pentru ca la urma urmei asta e tot ce avem si asta e tot ce conteaza... :good:

Editat de Sleeping Ashes
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e vorba de niciun spirit!

 

Pai tocmai despre spirit este vorba, doar ca nu in sens mistic ci in sens stiintific.

 

Explicatia reala ar fi aceea ca lumina stelelor parcurge o distanta uriasa de la stele pana pe Pamant si de aceea noi o percepem intarziat.

 

Evident ca asta-i explicatia, dar nu-i vorba doar despre ceea ce vedem atunci cand ne uitam noaptea in sus... ci despre toata informatia provenita de la respectiva stea. Lumina, chiar si cea provenita de la opait, este formata din fotoni, iar acestia sunt constituiti dintr-un corpuscul si o unda asociata, purtatoare de informatie. In sens stiintific, unda asociata corpusculului si care poarta informatia acestuia, se numeste spiritul respectivului. Uite AICI teoria spiritului, expusa pe scurt, problema este ca trebuie sa cunosti putina fizica relativista si cuantica pentru a putea intelege...

 

Stiu ca va doriti ceva mai mult, dar dupa cum spuneam si in mesajul de mai sus: decat sa visati la nemurirea sufletului - mai bine ati incerca sa faceti ceva concret pentru viata de acum pentru ca la urma urmei asta e tot ce avem si asta e tot ce conteaza... :good:

 

Privesti gresit lucrurile. A cunoaste mai mult nu inseamna deloc a visa, iar cunoasterea te ajuta sa faci mult mai multe, atat pentru tine cat si pentru ceilalti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai despre spirit este vorba, doar ca nu in sens mistic ci in sens stiintific...

 

Ok! Sa zicem ca ai dreptate! Acele stele care s-au stins cu milioane de ani in urma - noi le percepem azi pe cerul nostru in acest univers in care au existat si ele in trecut si stim ca au existat... Atunci oamenii primitivi care au murit cu zeci de mii de ani in urma de ce nu mai sunt perceputi de cei ce traiesc in prezent?! Crezi in fantome?!

 

Privesti gresit lucrurile. A cunoaste mai mult nu inseamna deloc a visa, iar cunoasterea te ajuta sa faci mult mai multe, atat pentru tine cat si pentru ceilalti.

 

Stiu asta, dar nu m-am referit la cunoastere, ci m-am referit la dorinta voastra de a exista dupa moarte... Eu unul nu pot crede in eternitatea spirituala - daca eternitatea fizica nu exista...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci oamenii primitivi care au murit cu zeci de mii de ani in urma de ce nu mai sunt perceputi de cei ce traiesc in prezent?!

 

Din acelasi motiv pentru care oamenii nu pot percepe nici undele electromagnetice. Dupa cum iti spuneam, spiritul are caracter de oscilatie (vibratie) electromagnetica. Cazul stelelor, pe care l-am dat ca exemplu, este unul particular in care undei electromagnetice ii este asociat si fenomenul luminos, pe care oamenii il pot sesiza. Edison, dupa cate se pare, a inteles caracterul electromagnetic al spiritului si multi ani a incercat sa realizeze un aparat, de tip radio, cu care sa poata receptiona

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba despre dorinta, ci despre cunoastere. Daca incerc sa aflu mai multe despre ceva, nu inseamna neaparat ca imi si doresc acel ceva.

 

Nu iti doresti sa fii nemuritor?!

 

Nici steaua privita ca astru ceresc nu exista etern, dar informatia despre ea este nemuritoare.

 

Sa clarificam putin! In opinia ta ramane dupa moartea fizica unda purtatoare de informatie. Vreau sa stiu daca la om pe langa aceasta informatie - ramane ceva mai mult - adica daca mintea omului supravietuieste dupa moartea fizica si cum probezi asta d.p.d.v. stiintific daca esti de acord cu aceasta idee...

 

Din acelasi motiv pentru care oamenii nu pot percepe nici undele electromagnetice...

 

Ok! Am inteles... :) Totusi am o nedumerire: in topicul despre suflet de la religie si spiritualitate am exemplificat un caz... Daca tu o sa-mi explici acest caz - eu o sa fiu de acord cu teoria ta!

 

Citez:"un fiu de bogatan a fost batut mar pentru ca se dadea smecher prin oras cu masina. Majoritatea loviturilor le-a incasat la cap. A scapat totusi cu viata, dar cu consecinte grave: abia daca mai putea articula cuvintele si abia daca se mai putea intelege cu tatal sau."

 

 

Deci baiatul acesta dintr-un om normal a devenit retard dupa o cauza fizica cu tot cu componenta sa electromagnetica pe care ai exemplificat-o tu in mesajele anterioare... Sunt interesat sa stiu daca dupa moarte mai supravietuieste constiinta... dar din moment ce baiatului acesta i-a fost distrusa constiinta in viata curenta dupa o afectiune cerebrala nu vad ce constiinta ar mai putea exista dupa moartea fizica... Daca pana la urma constiinta noastra e creierul - ma doare in pix de ea unda electromagnetica - pentru ca practic n-o sa mai exist eu, ci doar o umbra a mea. Dar sa vedem ce explicatie ai... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu iti doresti sa fii nemuritor?!

 

In acelasi corp, ar fi plictisitor... in spirit, toata lumea este nemuritoare, deci, n-am de ce sa-mi doresc ceea ce am!

 

adica daca mintea omului supravietuieste dupa moartea fizica si cum probezi asta d.p.d.v. stiintific daca esti de acord cu aceasta idee...

 

Nu simt nevoia sa probez sau sa demonstrez ceva, dar daca tot am inteles cum stau lucrurile, iti voi explica si tie. Existenta, gandire, constiinta, etc. nu reprezinta altceva decat informatie si algoritmi personalizati de procesare a informatiei. Daca stii asta si faptul ca in spiritul nostru sunt inscrise (modulate, in termeni tehnici) toate acestea, poti deduce usor multe aspecte referitoare la existenta de dupa moartea corpului.

 

Dar sa vedem ce explicatie ai... :)

 

E simplu! Daca nu faci varza amestecand ceea ce este specific vietii in corp, cu ceea ce este specific spiritului, poti sa-ti explici si singur toate cazurile acestea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altfel spus,constiinta de sine,aia morala si orice alt fel de constiinta, nu are treaba cu creierul si in general nu are treaba cu nimic material.Are treaba cu spiritul ceea ce este altceva.Aici avem dilema clasica :Este spiritul un atribut al materiei sau materia este doar un invelis purtator pentru spirit?

Nu stiu care-i adevarul,de demonstrat nici atat, dar indiferent ce cred, este dreptul meu si problema mea.Daca ma intrebati ,ceea ce ramane dupa moarte este strict imaterial.Tot ce este material se intoarce in marele material adica in pamant si devine practic pamant.Daca consideram viata ca fiind un atribut exclusiv material ,ai murit la revedere,sa fi uitat repede,pentru ca de obicei cu uitarea te alegi.Daca viata este exclusiv spirituala, atunci avem toate sansele sa fim nemuritori.Daca spiritul si materia stau impreuna la baza a ceea ce numim viata si sunt intr-o relatie de dependenta,atunci e complicat rau.

In ceea ce priveste un creier distrus, este simplu.Nu constiinta a pierdut-o ci cunostiinta.Spiritul este indestructibil pe cale materiala,a pierdut doar capacitatea de a se exprima material.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca spiritul si materia stau impreuna la baza a ceea ce numim viata si sunt intr-o relatie de dependenta,atunci e complicat rau.

 

Este. In tot Universul, tot ceea ce exista este complex si de multe ori complicat, dar format prin structurarea elementelor simple.

 

In ceea ce priveste un creier distrus, este simplu.Nu constiinta a pierdut-o ci cunostiinta.Spiritul este indestructibil pe cale materiala,a pierdut doar capacitatea de a se exprima material.

 

Asa este, deoarece creierul indeplineste toate functiile necesare existentei noastre in planul fizic, nu si in cel spiritual, iar spiritul nu poate suplini functiile distruse ale unui creier, nu are

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca spiritul este nemuritor, atunci cum ia el fiinta? Prin nasterea clasica a unui nou copil / pui? Adica numarul spiritelor este egal cu nr. tuturor fiintelor care au trait (si traiesc) vreodata...sau se reintrupeaza periodic, stand undeva in asteptare?

 

Si chiar asa, in asteptare fiind cum s-a nascut?

Ce constiinta poarta spiritul...una cumulativa (a tuturor vietilor), sau doar a ultimei vieti (cea in desfasurare,daca-i materializat)?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca spiritul este nemuritor, atunci cum ia el fiinta?

 

In principiu, odata cu structurarea materiei se structureaza si spiritul, deci spiritul unui copil incepe sa se structureze odata cu primele sale celule, dar este posibila si reincarnarea unui spirit existent, in conditiile in care exista compatibilitate. Asa cum spunea si Burel001, lucrurile nu sunt deloc simple sau foarte usor de explicat...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×