Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Nu exista viata după moarte

Postări Recomandate

Pentru mine materia e cea mai inalta forma a existentei, noi suntem materie, deci eternitatea fizica ar fi adevaratul miracol - nu eternitatea spirituala.

 

Pentru tine,ai zis bine.

 

Nu fac varza nimic, ci doar incerc sa va fac sa vedeti realitatea cum e ea - fara fabulatii... Baiatul ala nu a pierdut doar capacitatea de a se exprima material (dupa cum spunea Burel) ci a pierdut capacitatea de gandire. Daca constiinta lui a fost distrusa acum odata cu creierul, dupa moarte crezi ca va mai supravietui vreo ceva?! Daca noi suntem defapt spiritul si trupul e doar invelisul (ca sa ma exprim ca voi) cum se face ca acest baiat a pierdut capacitatea de gandire chiar inainte de moarte?! S-a stricat spiritul sau creierul e toata treaba defapt?!

 

De ce ma faci sa repet?!Nu a pierdut nici o constiinta,pentru ca respectiva constiinta este un atribut al spiritului,care nu este conditionat de functionarea creierului.Spiritul foloseste doar creierul ca pe un instrument de comunicare.Si-a pierdut cunostiinta baiatul ala ceea ce este altceva.

 

Eu neg divinitatea si o sa o neg pana in ultima clipa, dar asta nu inseamna ca am pacate grele. :)

 

Ca sa vezi?! Eu sustin existenta divinului pana in ultima clipa si sunt plin de pacate.Sper doar sa nu fie prea grele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa acceptam ideea unui programator si implicit a unui destin imuabil preprogramat de catre acesta, in dauna evolutiei naturale a Universului de la simplu catre complex, atunci in care Programator sa credem, in cel propus de evrei, adica YHWH, in cel propus de greci, adica Prometeu sau in alti Programatori propusi in mitologia altor popoare?

Programul după care funcţionează lumea, are la bază softuri evolutive. Aşa am fost programaţi să evoluăm. Există multe programe de calcul evolutiv, bazate pe algoritmi evolutivi, create chiar de oameni. Click aici. Asta arată că e posibil să facem parte dintr-un program evolutiv.

 

Cât despre credinţa într-un Programator sau altul, eu merg pe mâna...Celui Care Este. Acesta e numele programatorului evreu: "Eu sunt cel ce sunt".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tine, ai zis bine.

 

Desigur ca pentru mine. Eu sunt de partea vietii... Doar nu ai vrea eternitatea fizica sa fie acum si visul unor oameni care vor eternitate, dar nu aici unde e viata reala, ci in imparatia mortii...

 

De ce ma faci sa repet?! Nu a pierdut nici o constiinta, pentru ca respectiva constiinta este un atribut al spiritului, care nu este conditionat de functionarea creierului. Spiritul foloseste doar creierul ca pe un instrument de comunicare. Si-a pierdut cunostiinta baiatul ala ceea ce este altceva.

 

Nu ne intelegem! Nici mie nu imi place sa ma repet, dar repet si eu ca sa se inteleaga: omul a suferit un damage serios si irecuperabil la creier; acesta nu si-a pierdut doar cunostinta aka cunoasterea, ci si facultatea de gandire. E diferenta mare intre cele doua...

Pe bune?!... Daca dupa tine constiinta e un atribut al spiritului - atunci poate explici si de ce acel baiat nu mai gandeste cum trebuie sau aproape deloc... Practic lovitura la cap n-ar fi trebuit sa-i afecteze judecata deloc - daca aceasta ar fi apartinut spiritului si nu creierului (dupa cum sustineti voi).

 

Eu tot dau explicatii logice, dar vad ca sunt negat intr-o veselie pe forumul asta... Incep sa ma cam satur... Prea multe n-o sa va mai spun pentru ca e neplacut sa repeti la infinit aceleasi idei si sa nu te aprobe aproape nimeni - chiar daca ele sunt deductii logice si obiective. Daca va place sa traiti in minciuna - e fix alegerea voastra! ;) R.I.P. :)

 

Ca sa vezi?! Eu sustin existenta divinului pana in ultima clipa si sunt plin de pacate. Sper doar sa nu fie prea grele.

 

Halal credincios! :lol:

Editat de Sleeping Ashes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Black Velvet pune oarecum punctul pe i.

Ca exista sau nu vom afla cand ne lovim la randul nostru de ceea ce se numeste moarte!

Spre exemplu cei care studiaza dedublarea spun ca exista aceasta viata dupa moarte si o poti experimenta tin timpul vietii decorporalizandu-te.

Cu ce anume isi sustin ei teoria?... Cu anumite lucruri care ei le invata acolo si le explica aici! Daca ar fi sa privim din spectrul fizicii (mai exact metafizica) ei au dreptate! Forma imediat urmatoare ar fi una a patru dimensiuni ceea ce ochiul nostru nu poate percepe, iar ceea ce nu vezi nu iti poti imagina! Incercati sa va imaginati ceva ce nu exista si o sa observati ca indiferent ce elemente va fixati in minte sunt lucruri pe care vi le-ati inspirat dupa ceva cunoscut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ascultam mai demult o teorie, comform careia toata memoria unei fiinte (inclusiv caracteristicile sale fizice) sta stocata in ADN.

Era vorba si de informatia pe care fiinta o memoreaza constient, sau semiconstient (amintiri si reflexe capatate in timpul vietii).

Prin replicarea ADN-ului ( in timpul diviziunii diviziunii celulare) celula copiaza si aceasta secventa.

Astfel, prin transplantare de celule, cel care primeste se incarca si cu aceasta informatie, dar nu are acces la ea.Creierul nu are si codecul pt. a o interpreta.

Teoretic, daca s-ar gasi acest decodor al informatiei, ne putem renaste in alt corp, doar trimitand o celula (absolut oricare, nu doar STEM).Astfel, moartea biologica ar putea fi pacalita.

Evident, e doar o teorie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Practic lovitura la cap n-ar fi trebuit sa-i afecteze judecata deloc - daca aceasta ar fi apartinut spiritului si nu creierului (dupa cum sustineti voi).

 

Se pare ca ai inteles taman pe dos... Omul gandeste cu creierul, ca de asta il are sau cel putin pentru asta ar trebui sa-l aiba... Daca creierul i-a fost afectat, normal ca acel om si-a pierdut si facultatea de gandire! Spiritul are si el capacitate de gandire, dar adecvata planului spiritual, unde modul de gandire al creierului nu i-ar mai folosi la nimic. In planul spiritual timpul este dilatat la infinit, iar spatiul contractat catre zero, la ce ar mai putea folosi acolo algoritmii de gandire ai creierului, care sunt personalizati pentru valori finite ale spatiului si curgere temporala liniara?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca ai inteles taman pe dos... Omul gandeste cu creierul, ca de asta il are sau cel putin pentru asta ar trebui sa-l aiba... Daca creierul i-a fost afectat, normal ca acel om si-a pierdut si facultatea de gandire! Spiritul are si el capacitate de gandire, dar adecvata planului spiritual, unde modul de gandire al creierului nu i-ar mai folosi la nimic. In planul spiritual timpul este dilatat la infinit, iar spatiul contractat catre zero, la ce ar mai putea folosi acolo algoritmii de gandire ai creierului, care sunt personalizati pentru valori finite ale spatiului si curgere temporala liniara?

 

Parca pana acum trupul era doar invelisul si creierul doar un instrument de comunicare. Acum o dati pe invers si spuneti ca si creierul gandeste... Parca pana acum in conceptiile religioase noi eram defapt spiritul - si trupul doar templul. Va contraziceti... Realitatea e ca o sa sfarsim in cimitir cu tot cu "spirit". O sa ramanem doar poze intr-un album - daca nu vom descoperi eternitatea fizica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura concluzie este ca nu pricepi si basta.

Gandirea nu este atributul spiritului.Ce are sula cu prefectura cum s-ar zice.Gandirea tine de creier si este un atribut al materiei. Spiritul este cu totul altceva,imaterial,fara legatura cu "Ana are mere" si cu exercitiul de gandire al creierului.Nici nu i-as spune gandire spirituala precum Black Velvet, ca sa nu te zapacesti din nou si sa intrebi de ce nu mai gandeste ala? Pai pentru ca are creierul terci, de aia nu mai gandeste.Asta nu inseamna ca nu ar avea spiritul intact.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura concluzie este ca nu pricepi si basta.

Gandirea nu este atributul spiritului. Ce are sula cu prefectura cum s-ar zice. Gandirea tine de creier si este un atribut al materiei. Spiritul este cu totul altceva, imaterial, fara legatura cu "Ana are mere" si cu exercitiul de gandire al creierului. Nici nu i-as spune gandire spirituala precum Black Velvet, ca sa nu te zapacesti din nou si sa intrebi de ce nu mai gandeste ala? Pai pentru ca are creierul terci, de aia nu mai gandeste. Asta nu inseamna ca nu ar avea spiritul intact.

 

Praf!!! :lol: Citat din domnul moderator Burel:"Nu a pierdut nici o constiinta, pentru ca respectiva constiinta este un atribut al spiritului, care nu este conditionat de functionarea creierului." Iar apoi vii si zici:"gandirea tine de creier si este un atribut al materiei". Contradictie pura!

 

 

Daca spiritul n-are constiinta (ca asta se deduce din mesajul tau in care tu insuti spui ca gandirea tine de creier) si sunteti de acord cu mine ca gandirea e un atribut al materiei - atunci (dupa cum spuneam si cu cateva mesaje in urma) mie mi se rupe de el "spirit" sau de ea "unda electromagnetica" (sa ma exprim ca "Velvet") pentru ca n-o sa mai exist eu, ci doar o umbra a mea. Ce rost mai are spiritul - daca tu nu mai constientizezi nimic?!

 

Black Velvet sustinea ca si spiritul are constiinta. Tu sustii acum ca aceasta e un atribut al materiei. Nu stiti cum sa mai faceti ca sa iesiti cu basmaua curata... Din ce zice Velvet s-ar deduce ca un om cu creierul lezat nu mai gandeste acum, dar o sa gandeasca dupa moarte... Baliverne sfruntate de amagit naivii...

 

 

So... cine ziceai ca nu pricepe?! :crazy:

Editat de Sleeping Ashes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a ne intreba daca exista viata dupa moarte ce ar fi sa ne intrebam cum ar trebui noi sa traim acum! Fiind aici inseamna ca avem un scop, o utilitate... Daca observati natura nu pastreaza nimic inutil ci prelucreaza! Au fost cazuri in care s-a dus efectiv la extinctia unui tip de floare, iar odata cu ea a disparut si un anumit tip de insecta care era singura ce poleniza acea floare, in schimb se si hranea cu nectarul ei aparte.

 

Viata este legata de utilitate, iar moarte este precum nasterea. Un inceput ptr. ceva nou!

Editat de Elias Artistul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×