Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Nu exista viata după moarte

Postări Recomandate

Este suficient sa vezi o singura data o fantoma, pentru a intelege ca existenta nu inceteaza odata cu moartea. Viata, cel putin in conformitate cu definitia ei, inceteaza dupa decesul corpului si este impropriu sa vorbim despre ea dupa moarte...

 

"VIÁȚĂ, vieți, s. f. 1. Sinteză a proceselor biologice, fizice, chimice, mecanice care caracterizează organismele."

 

Eu ii inteleg si pe cei care nu cred in existenta fara corp, deoarece este dificil de conceput notiunea de existenta a informatiei si de prelucrare a acesteia, in absenta suportului material...

 

Ba e simplu de tot.Putina fizica elementara (unde, electromagnetism, forte...) si s-a rezolvat Informatia fara suport material...

Dar pana si fantomele de care zici , cica ar avea ceva material in componenta: plasma.

Gresesc?smile.gif

-----------------

Black velvet, multumesc pt. link.

Super interesant, mai ales ca e cam ceea ce ne spunea si Abc in topicul : "ce suntem cu adevarat"...De fapt e cam identic:

Practic, toată materia existentă este structurată (compusă) din particule elementare. De aici rezultă că toată materia, indiferent de forma pe care o îmbracă (gaz, lichid, solid, mineral, plantă, animal, om, planetă, etc.) are spirit (îi este asociat un spirit) iar acesta se găsește într-un spațiu numit plan spiritual. Modul de structurare al spiritelor primare este asemănător cu modul de structurare al materiei.
yes.gif Editat de InPing
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba e simplu de tot.Putina fizica elementara (unde, electromagnetism, forte...) si s-a rezolvat Informatia fara suport material...

Dar pana si fantomele de care zici , cica ar avea ceva material in componenta: plasma.

Gresesc?smile.gif

 

Nu, nu gresesti deloc. Chiar si campul electromagnetic are suport material, iar efectul de ionizare, numit Corona si care este asociat plasmei, tot materia o are ca baza. Cand m-am referit la informatie si la prelucrarea ei fara un suport material, m-am gandit la un suport format din materie organizata intr-un mod complex, de tipul creierului. Este vina mea ca nu am exprimat intr-un mod clar ceea ce vroiam sa spun. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista viata dupa moarte,inseamna ca n-ai murit cum trebuie. In ziua de azi, totul se face de mantuiala.

 

Adica daca mori...sa mori cu simt de raspundere nu asa...de mantuiala. Ai putea sa pantetezi si o metoda?

Ceva de genul: "Omoratorul perfect".

Prototip testat. Versiunea beta. Incercati 24h si daca nu sunteti multumiti, va returnam banii...trei la pret de 2,1/2.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred prea mult ca exista viata de dupa moarte; cel putin nu asa cum e stiuta viata. Despre reincarnare.. prefer sa nu ma pronunt si sa nu aprofundez fenomenul ca sa nu ma pierd in.. lumi paralele :stars:

Dar vreau sa cred ca toata informatia si ''informatia'' si energia stransa de un om pe parcursul vietii, merge sau se transforma in ... ceva util pt continuitatea Universului, lumilor, sau a ce vreti voi. Ca toate astea sa se piarda odata cu existenta fizica, pt mine nu are sens. De fapt nasterea si tot parcursul vietii nu are sens, daca se pierde totul odata cu moartea. Nici in stafii nu cred ca ne transformam.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista viata dupa moarte,inseamna ca n-ai murit cum trebuie. In ziua de azi, totul se face de mantuiala.

 

 

si cum se moare cum trebuie? este vre-o tehnica speciala? :jester: poate daca ajungi avatar....iti tai singur firul care te leaga de corpul fizic si traiesti constient...in naiba stie ce lume astrala/univers paralel.... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine argumentat Ciprian! :good: Intradevar! Sufletul e chimie. Nu exista viata dupa moarte. Tocmai de asta trebuie sa facem ceva concret pentru viata aceasta sa o imbunatatim si si sa o salvam de la disparitie - pentru ca e singura viata pe care o avem si alta nu va mai fi niciodata... Drumul acesta cu "viata de apoi" pe care l-ati luat voi credinciosii - e total gresit! Nu va duceti nicaieri in alta parte decat in cimitir. Ingrasamant pentru pamant - un adevarat festin pentru viermi si bacterii. Daca vreti sa traiti intr-o lume mai buna incetati cumva sa mai visati la nemurirea sufletului, cautati pe cat posibil sa va treziti din somnul halucinogen in care v-ati adancit facand ceva concret pentru viata de acum, si nu in ultimul rand puneti-va mai multe sperante in cercetatorii rationali pentru ca ei sunt adevaratii sfinti si nu barbosii din biserici sau zeii din cartile mitologice...

 

Bon! Acum puteti sa aruncati cu noroi! Go ahead! :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar vreau sa cred ca toata informatia si ''informatia'' si energia stransa de un om pe parcursul vietii, merge sau se transforma in ... ceva util pt continuitatea Universului, lumilor, sau a ce vreti voi. Ca toate astea sa se piarda odata cu existenta fizica, pt mine nu are sens. De fapt nasterea si tot parcursul vietii nu are sens, daca se pierde totul odata cu moartea. Nici in stafii nu cred ca ne transformam.

Ce informatie ? Sunt doar substante chimice in creier. Care dupa moarte, se transforma in alte substante, negeneratoare de constiinta. Si nu, nu trebuie sa aiba sens viata. Pur si simplu, datorita logicii pe baza careia functioneaza existenta, la un moment dat a aparut si viata, doar pentru a respecta acea logica. Suntem parte din acea logica. E interesant ca e atata diversitate in Lume. Si totul doar de la sine...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci....nu exista viata dupa moarte este doar o iluzie :tease:

 

:good: Bineinteles!

 

Nici multe stele de pe cer nu mai exista azi, poate s-au stins cu milioane de ani in urma, dar noi le vedem, deoarece informatia (spiritul) lor exista si este nemuritor.

 

Chimismul omului moare, dar componenta sa electromagnetica (spiritul) ramane.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×