Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Nu exista viata după moarte

Postări Recomandate

Si eu astept sa se descopere ca Zana Maseluta exista. Dar pana atunci...

 

Ma refeream doar la teoriile despre suflet, viata et co. ... si eram doar ironica :)

 

Sa rastoarne, adica sa schimbe punctul de analiza. De exemplu, s-a trecut de la ideea in care se credea ca soarele se invarte in jurul pamantului la teoria heliocentrista. Desi acum avem tehnologie si principii mai bine definite si intelese, inca e loc de o schimbare de viziune.

 

In rest, perfect de acord cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream doar la teoriile despre suflet, viata et co. ... si eram doar ironica :)

 

Sa rastoarne, adica sa schimbe punctul de analiza. De exemplu, s-a trecut de la ideea in care se credea ca soarele se invarte in jurul pamantului la teoria heliocentrista. Desi acum avem tehnologie si principii mai bine definite si intelese, inca e loc de o schimbare de viziune.

 

In rest, perfect de acord cu tine.

 

De viziune, da, se poate, si e sigura treaba. Dar in rest, nu prea vor renunta la ceea ce a furnizat rezultate atata timp.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, credinta actioneaza doar asupra a ceea ce vrem sa accesam din realitate. Realitatea e imuabila. nu depinde de ce credem sau nu noi. Indiferent de ce credem noi, o calamitate tot vine. Si tot trebuie sa luam masuri sa o evitam. Cam asa e cu credinta....oarba.

Viata dupa moarte este dovedita STIINTIFIC. Din relatarile muribunzilor reveniti. Sint enorm de multi. Unul sau 2 sceptici din domeniul stiintei, nu pot inlocui relatarile, practic ale tuturor. Sint si care nu stiu nimic. dar e un fel de autostergere ptr protectie al creierului.

Stiinta nu inseamna sa ignori unele date, si sa le inlocuiesti cu ce-ti convine tie, om de stiinta. Trebuie sa tii cont de TOATE datele din ecuatie.

 

 

Sa-i spui unei persoane muribunde, ce intra in soc anafilactic, ca mai are vreo credinta. I se duce orice urma de vointa si credinta.

Si dispare si mare parte din constiinta. Si apare altceva, ce nu a mai avut niciodata. Starea respectiva.

...din moment ce existam aici s-ar putea sa nu fie nici prima si nici ultima data cand ne trezim la constienta. Secretul care as vrea sa-l aflu este motivul pentru care apare iluzia de constienta individuala. Posibil una din cauze sa fie nici mai mult nici mai putin decat conjunctura spatiu/timp/perceptie, care contrar aparentelor sunt mult mai aproape de fiinta noastra (determinate de ea) decat din afara. Vreau sa spun ca multe realitati noi nu le percepem. Ca un exemplu: presupunem ca o r

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

universul inseamna ordine perfecta , iar acesta este in continua miscare .

daca plecam de la asa ceva nu poate fi posibil sa nu existe continuitate , iar viata inseamna continuitate .

nu poate exista moarte , doar trecerea in alta existenta sub diferite forme .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca va luati dupa doctori....veti fi vesnic bolnavi si dependenti de anumite substante...care nu au rolul sa va vindece...

Si totusi cum ramane cu marturiile multor pacienti aflati in moarte clinica sau anesteziati pe masa de operatie...care dupa revenirea la viata fizica au descris tot ceea ce s-a intamplat in sala de operatie...inclusiv dialogurile...

Doctorii ca si preotii habar nu au pe ce lume traiesc...iar in cazul in care au o vaga idee ...nu o impartasesc maselor..care trebuie sa orbecaie pe intuneric...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moartea mi se pare un subiect fascinant si, trebuie sa recunosc, de ani de zile incerc sa inteleg: ce se intampla dupa moartea fizica; daca exista suflet; de ce visam si ce importanta au visele si alte subiecte asemenea. Si aseara, cum stateam si ma gandeam la subiectul moarte si viata de dupa, am ajuns la concluzia ca dupa moarte poate ramane ceva din mine: niste informatie. Acum nu ma prea pricep sa explic si sa argumentez pe marginea unui subiect, o deficienta pe care mi-o asum si care ma impiedica sa ma exprim in public (real sau virtual) dar ma gandeam asa: dupa moarte dispar trairile, emotiile, senzatiile, toate fiind doar descarcari chimice in creier, dispar gandurile, memoria si constiinta (senzatia aia de a exista pe care o are fiinta umana, pentru ca toate senzatiile se nasc in creier dupa cum spuneam mai sus) doar ca noi, ca fiinte de pe acest pamant plin de viata suntem mari consumatoari de energie si informatie si la randul nostru producem energie si informatie, asa ca, dupa moarte ma gandesc ca tot ce ramane in urma (sau in campul energetic din jurul nostru) este exact acea ultima energie si informatie transmisa cu ultima suflare.

Acum, ramane de vazut ce se intampla cu aceasta informatie. Poate ea fi captata de o alta fiinta in formare si atunci putem aduce in discutie reincarnarea sau va fi folosita de o alta fiinta deja constienta si atunci va fi alterata iremediabil sau exista un camp informational in care aceasta ultima informatie se varsa si putem specula ce se intampla mai departe.

Ca fapt divers, acum mai bine de douazeci de ani, dupa cea am citit multe carti, dupa cateva experiente interesante, dupa ce m-am hotarat sa ma concentrez pe semnificatiile viselor pe care le aveam, mi-am format o imagine a unui camp energetic-informational care semana izbitor cu o ameoba - fara forma fixa, care putea forma apendice pe carte se putea cristaliza materia (forma de energie condensata) si care se putea retrage din globulele formate reamestecand totul pentru ca apoi sa ercristalizeze materie la capatul unor apendice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×