Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

pentru dianuta numai cuvinte de bine :flowers:

am observat ca lui bagherra i s+a raspuns la intrebari, dar cat de pregătit/ă a fost să le audă şi să le

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fii iubita baghera :flowers: ce-as mai putea spune.................nimic...................................

 

:crazy: :crazy: :doh:

 

Si orice ai spune e de prisos...

Te simt...iar vorbele, n-au nici un rost!

Sa fiti iubiti! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa si...? Aici se termia topicul cu Reiki? :good:

Informatii!!!!!!!!!! :stars:

Care e diferenta dintre cele patru grade si ce difera in viata practicantului Reiki in momentul in care trece la un grad superior? :P

Editat de Spyder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care e diferenta dintre cele patru grade si ce difera in viata practicantului Reiki in momentul in care trece la un grad superior? :stars:

 

La fiecare grad ti se predau anumite simboluri. Ele te ajuta sa intri in rezonanta cu energia reiki. Sa iti centrezi atentia. Simbolurile sunt instrumente. Eel nu trebuiesc ansolutizate. Asa cum semnul crucii te conecteaza imediat incosntiinta la divinitate, asa simbolurile (din orice scoala spirituala ar fi) te centreaz ain constiinta ta superioara. In acel moment te acordezi, sintonezi cu planurile unei superioare realitati. Aceea in care materia poate fi modelata. Vindecare este modelarea materiei, a unor efecte somatice.

Gradul I se refera la cunoasterea energiei reiki, identificarea ei. Prima initiere deschide chakrele palmelor si poti sa-ti faci autotratament. Autotratatmentul nu se refera doar la vindecare fizica ci si mentala si emotionala. Te linisteti, te simti, te asisti. Incepi sa sesizezi cauzele unro atitudini interioare, a unor actiuni. Incepi sa realizezi cand esti tu cu adevarat si cand nu. Te conectezi la o luciditate mai mare si din acel punct poti sa misti in tine si in realitatea inconjuratoare mai liber. Gradul I pune accentul pe autoobservare, autosimtire, constientizare. Nu poti face nimic din toate astea daca nu te abordezi cu iubire, detasat de perceptiile despre tine insuti. Daca nu incetezi cu autoblamarea. Inainte de a corecta ceva la tine (o boala sua meteahna) trebuei sa te accepti. Apoi sa vezi in ce masura esti autentic in ceea ce faci si esti. Cat esti tu si cat este un tipar atitudinal. Linistirea mintii, relaxarea te ajuta s ate detasezi de ceea ce credeai ca esti, de incorigibilitati si sa realizezi ca in spatele lor exista mai multa iubire si intelepciune. Acestea sunt instrumentele vindecarii.

La gradul I nu este suficient sa primesti initierea si sa fii acordat. Exercitiile si folosirea simbolurilor (didactic minim 21 de zile pentru a se forma anumite obisnuinte in autoobservare) fac toata treaba. Exercitiile pt. ca te focusezi pe tine. Simboluriel pentru ca te conecteaza la ideea de divinitate si la o "magazie" energetica. Dar nu te poate duce la rezultate decat atitudinea interioara. Sa explic. Sensul principal al gradului I este contactarea propriei fiinte. Fara iluzii, viziuni cosmice sau religioase. O conectare curata. SIgur ca mintea este receptiva la imagini arhetipale ale divinitatii. dar toti maestrii spun sa le reduci cat mai mult. Poti lucra cu imagini sau simboluri pentru ca ai ales asta.

Daca incepi reiki din dorinta unei salvari exterioare vei face din simbolistica reiki un instrument strain de tine asteptand de undeva o minune. Dac il abordezi fara sa te conectezi la propriul sine nu vei dezvoolta niciodata instrumentele interioare ale propriei evolutii. Gradul I este esential. El dicteaza masura deschiderii tale si maturitatea cu care te abordezi. Altfel ulterior poti fantasma pe marginea viziunilor avute (ele sunt in complesitoare cantitate rodul mintii care minte nu este realitate spirituala, abia linistirea ei poaet face din minte un eventual inssntrument al sondarii sinelui - in vindecare mintea are o contributie majora ea devine instrumentul sinelui in remodelarea materiei). In reiki divinitatea nu este personalizata. Nu este o figura mitica, pedepsitoare. Este mai curand o forta principiu care guverneaza lumea vazuta si simtita, pe mai multe nivele de perceptie, multe inca neaccesibile fiintei naostre. Dra noi nu functionam inca la toti parametrii. Minte ao folosim mai mult in sensul unei ratiuni liniare (relatii logice, ce decurg unele din altele), simtirea la fel. Cand mintea si simtirea se extind la capacitatile lor maxime (inca baiguim in intuirea posibilitatilor naostre) atunci accesarea nivelelor mai inalte de axpresie ale fiintei umane se va face mai usor, mai lucid, se vor stabiliza mai mult.

In reiki nu exista grad in care sa nu se vorbeasca d eiubire. Nu ins ens de sentiemnt ci de stare, de atitudine. De deschidere si acceptare. Inainte de a schimba ceva trebuei sa accepti acel lucru,sa nu te mai lupti cu el. Nici cu boala. O intelegi, intelegi cauzele, lucrezi cu ele - unde e conflictul? Dac abordezi reiki de pe pozitia unui conflict - interior sau cu relaitateatea inconjurataore - vei [percepe informatia reiki pe fondul unor nelinisti care iti vor distorsiona energiiel chair daca iti faci constiincios exercitiile. De fapt orice grad reiki ar fi bine sa inceapa cu o pre-pregatire in care fiinta ta se deschide, se imputerniceste prina ceasta accetare in car eorice conflict inceteaza. Altfel nu facem decat sa aduce in interiorul nostru o cunaostere si o energie ce se grefeaza pe un fond isntabil, fracturat. E noral sa-ti ratacesti mintile si sa-ti alterezi sufletul. De aceea multi maestrii intreaba - de ce vrei sa faci reiki. Pentru a identifica fondul. Una e sa spui - pt autocunaostere, pt vindecare si alta din curiozitate, sau pt. ca mi-a spus o vecina si vreau sa vad si eu cee cu energiilea astea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce simpatic esti!!! :stars:

Daca te referi la sistemul Reiki Traditional Usui, acesta in general este impartit in trei grade, plus unul de maestru.Voi insera mai jos o descriere a acestor grade:

 

"Gradul I: după iniţiere, practicantul poate face tratament prin punerea m?ilor, fie pentru el ?uşi, ca autotratament, fie pentru alţii. Poziţiile de punere a m?ilor sunt simple şi intuitive, se merge pe principiul de sus ?jos, urmărindu-se chakrele, pe faţa şi pe spatele trupului. De asemenea se aplică m?ile ?locurile dureroase.

 

Gradul al II-lea: după iniţiere, practicantul primeşte primele simboluri Reiki, cu ajutorul cărora ?351;i poate activa palmele pentru o mai mare eficienţă şi poate face tratament şi prin realizarea şi vizualizarea simbolurilor ?anumite puncte bine precizate. De asemenea, simbolurile permit curăţarea ?ăperilor de energii negative, dăunătoare, curăţarea şi energizarea m?ării, dar şi trimiterea luminii la distanţă, crearea c?urilor de protecţie.

 

Gradul al III-lea: după iniţiere, practicantul primeşte noi simboluri şi ?aţă tehnici suplimentare.

 

Gradul al IV- lea: pentru a atinge gradul de maestru practicantul trebuie sa cunoasca foarte bine tehnicile gradelor anterioare, sa simta si sa foloseasca toate simbolurile pe care a fost initiat si sa doreasca initierea pe gradul de maestru Reiki. Selectia pentru gradul de maestru se face pe cale naturala, vor atinge acest grad dor cei care sunt pregatiti si carora le va permite Dumnezeu acest lucru.

La gradul de maestru: după iniţiere, noul maestru poate la r?ul lui să facă altora iniţieri/acordaje.

 

După fiecare iniţiere, urmează o perioadă de criză de vindecare, de purificare, cu o durată de 21 de zile, ?care practicantul trebuie să-şi facă autotratament zilnic şi să practice un regim de viaţă c?mai echilibrat şi cu un meniu lacto-vegetarian."

 

Este doar o expunere sumara, exista mult mai multe lucruri minunate pe care le poti face prin intermediul energiei Reiki.Pe masura ce avansezi in grad, canalele se maresc si energia primita sporeste.Gradul de maestru, pot afirma ca se obtine foarte greu.Maestrii Reiki au marea datoria de a face voia Lumini si de a trai in spiritul Luminii. Acesta este modul de a "urca": a face binele tau si mai ales al celorlalti.

La fiecare grad cel initiat, dar si maestrul primesc cativa ingerasi/ghizi reiki care ne insotesc spre lumina, pe carare evolutiei spirituale.

 

As vrea sa mai subliniez un lucru important si anume faptul ca nu se efectueaza tratamente Reiki in caz de infectii, deoarece acestea sub influenta luminii se pot dezvolta mai bine.Se pot efectua tratamente si pe infectii dar cu conditia ca terapeutul sa aiba o vibratie mare. Microorganismele rezista pana la un anumit prag al vibratiei, odata depasit acest prag de catre terapeut se poate aplica terapie reiki si pe infectii.

 

NAMASTE :good:

Editat de dianuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa mai subliniez un lucru important si anume faptul ca nu se efectueaza tratamente Reiki in caz de infectii, deoarece acestea sub influenta luminii se pot dezvolta mai bine.Se pot efectua tratamente si pe infectii dar cu conditia ca terapeutul sa aiba o vibratie mare. Microorganismele rezista pana la un anumit prag al vibratiei, odata depasit acest prag de catre terapeut se poate aplica terapie reiki si pe infectii.

 

NAMASTE :cheer:

Nu s-ar putea face mai intai o "extragere" de lumina din acele microorganisme pentru ca ele sa nu se mai dezvolte si sa moara, iar apoi sa vindeci zona cu lumina? :cheer:

Editat de Spyder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer as vrea sa stiu cum se procedeaza, eu nu stapanesc aceasta tehnica, mai am de invatat.Daca ma poate indruma cineva, i-as fi profund recunoscatoare. :cheer:

 

Qusay, cuvintele tale mi-au mers la inima, foarte frumos ai dezvoltat subiectul. :cheer:

Namaste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer as vrea sa stiu cum se procedeaza, eu nu stapanesc aceasta tehnica, mai am de invatat.Daca ma poate indruma cineva, i-as fi profund recunoscatoare. :cheer:

 

Qusay, cuvintele tale mi-au mers la inima, foarte frumos ai dezvoltat subiectul. :cheer:

Namaste

Da...scuzele mele! Am uitat sa ii multumesc lui Quasay - foarte frumos ceea ce a spus! Multumim! :yes: :ok: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu s-ar putea face mai intai o "extragere" de lumina din acele microorganisme pentru ca ele sa nu se mai dezvolte si sa moara, iar apoi sa vindeci zona cu lumina? :cheer:

extragerea de lumina inseramna extraegre de viata. Orice fiinta are dreptul la viata. Reiki lucreaza cu iubire si acceptare a oricarei forme de viata. Dac vrei ca ceva sa nu te agreseze nu recurgi la crima. Folosesti energia luminii fiintei care te paraziteaza pentru a-i da o alta directie. O intorci la lumina in care ea poate exista fara ajutorul tau. Accepti drepotul ei la lumina si afirmi dpretul tau la viata care nu conflictualizeaza dreptul altei fiinte la viata. Pur si simplu delimitezi spatiusi trupul tau dand posibilitatea altor fiinet sa-si delimietze prorpiul spatiu, in armonie cu al tau. Parazitarea este o forma de agresiune permisa de atitudinea naostra nearmonioasa. Se stei ca imunitatea scade pe fondul nelinistirolor, anxietatilor, nesomnului, furiilro, etc.

Am vazut odata un documentar despre un tip din Noua Zeelanda parca. Aplica principiile antropozofice in cultivarea pamantului. Nu folosea ierbicide. Inhiba cresterea buruienilor facand un foc simbolic in care arunca resturi de buruieni - mature, cu semninte. Astfel informa pamantul ca in zona cultivata de el plantele de cultura au intaietate. Buruieniel nu s-au mai inmultit de la sine. Puteti spune ca este un act magic. Dra noi stim ca samanii vorbeau cu fortele naturii si aduceau ploaia sau indepartau molimele ori pradatorii. In cartea Viata Maestrilor de Baird T. Spalding se vorbeste despre aceste capacitati care nu sunt atat de uluitoare daca le intelegi principiul - pe langa alte multe lucruri uluitoare, de neinteles.

Cand invoci fiinta cu care vrei sa intri in armonie nu o ucizi indepartand-o din campul tau pentru ca ea are libertatea de a alege alte spatii de manifestare, respectandu-l pe al tau. Numai daca tu nu iti onorezi propriul spatiu cu iubire si putere interioara poti fi invadat de fiinte care abia atunci devin agresori. Practic victima creaza calaul. Deci prima fiinta pe care o ucidem suntem noi insine, inainte de a ne ataca ceva din afara. Spatiul il pregatim singuri in interiorul nostru. Dar reiki e iubire si el se adreseaza noua insine. Iar asta nu e egoism. Pt ca o iubire autentica lasa spatiu altei iubiri, nu o ucide. Iubindu-te, te imputernicesti si atunci nu simti nevoia sa-ti mai deovedesti puterea, pentru ca stii si simti ca o ai. Esti regal de generos si firesc.

Exista obiceiul in unele culturi ca inainte de a-ti face o casa sa iti trasezi locul ales cu un bat, in form aunui cerc, informand fiintele - acesta este spatiul ep care eu il sfintesc cu fiinta mea. Si astfel aduceai har si iubire, traind in armonie cu fiintele din jur. Exista o vorba care spune ca insectele invadeaza doar acele locuri care nu au energie buna. Le paraziteaza. Si probabil asa este din moment ce in Asia sau in Africa traiesc milioane de oameni acomodati cu fiintele din jur, in armonie cu ele desi casele lor sunt mai mult locuinte deschise. Lumea civilizata traieste intr-un cult al izolarii adoptand o atitudine defensiva fata de mediul natural. Tocmai de aceea exemplul lui Steve Irwin a fost atat de uluitor si graitor. Dar ne indepartam.

Reiki nu este decat o stiinta care te reconecteaza cu tine insuti si mediul inc are traieste, prin iubire, acceptare, putere si pace. Simboluriel sunt instrumente, ca si exercitiile. La un moment dat nu mai este nevoie de ele cand, ca practicant, devii simbolul, devii iubirea, devii pacea. Ca atunci cand nu mai simti nevoia sa te rogi pt. ca esti insasi rugaciunea. Spunea cineva ca Omul este cel mai mare simbol. Pt. ca le contine pe toate.

Daca insa reiki ramane ceva exterior, daca iubirea ramane mereu un deziderat si niciodata taramul de locuit si trait spontan si permanent atunci reiki ne va dezamagi. Si alte practici spirituale probabil ca ne vor dezamagi. Pana cand inima si constiinta noastra se vor deschide. Mintea exersata este mai apta sa accepte informatei dar inima, traita in cultura defensivitatii, se lasa deschisa mai greu. Sub dominatia ideii ca fiind deschis esti vulnerabil. Numai ca deshiderea inimii iti deshide poarta fortelor tale launtrice prin care iti accesezi puterea. O putere blanda, pacificatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate mesajele voastre si unele sunt foarte interesante. Imi pare rau ca inca nu am gasit un maestru care sa ma initieze in reiki, dar mai am timp pentru ca oricum in momentul asta nu sunt pregatita pentru asta. Dianuta, nu am mai intrat pe sectiunea reiki dupa ce am postat niste pareri personale, dar acum ca sunt aici pot sa raspund la ceea ce am scris, ca reiki eu cred ca este o modalitate de autocunoastere, si nu isi propune sa te vindece. Cred ca exprimarea mea a fost putin lacunara: ma refeream la vindecare in sensul de vindecare miraculoasa de genul ai o boala (chiar din cele mai grave) si gasesti vreun expert in bioenergie sau nu stiu ce altceva care iti spune clar ca in X sedinte te vindeca si de ce nu ai. Si vindecare in reiki se bazeaza tot pe autocunoastere. Eu, cel putin asta am simtit (si sunt un "client" reiki, nu practicant). Pentru mine a insemnat redescoperirea unor resurse interioare pe care le-am ignorat, am invatat sa ma abordez altfel pe mine, dar si pe cei din jur. Insa, am si o nelamurire: am citit pe un site despre reiki ca nu conteaza daca crezi sau nu in aceasta practica, pentru ca reiki functioneaza oricum. Sincer, eu nu cred asta. Asa cum am simtit ca s-a intamplat cu mine, cred ca e foarte important sa crezi ca te poate ajuta si e foarte important sa intelegi ce inseamna reiki. Altfel, e ca si cum i-ai vorbi surdului.

O alta chestiune ar fi cea legata de maestrii reiki. Eu chiar povesteam ca am gasit pe cineva (destul de celebru se pare) care ma initia intr-o zi contra 4 milioane de lei vechi :cheer: ). Cand i-am spus ca intai vreau sa ini termin eu tratamentul pe care il fac, sa fiu pregatita si dupa aceea sa merg sa ma initiez, au inceput insistentele de a merge la el pentru tratament. Sincer, mi s-a facut greata. Practic incerca sa fure clientul altcuiva cu tot dinadinsul. Ca sa nu mai spun ca nici macar nu s-a obosit sa vada cate lucruri stiu eu despre reiki, de ce vreau sa fac asta. Normal era sa imi ofere mai multe informatii, sa se asigure ca sunt pregatita pentru ce vreau sa fac si spoi sa treaca la initieri. Dar .......importanti erau cei 4 milioane. Mare pacat, dar exista si personaje de genul asta, insa ce te faci daca le cazi in plasa??

In rest......vad multi practicanti reiki, dar ar fi interesante si alte marturii ale celor care sunt pacienti. Ca practicantii cred ca au tot interesul sa zica numai de bine :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×