Sari la conținut
Forum Roportal
Gabystelistu95

Un coleg isi bate joc de mine zilnic

Postări Recomandate

Chiar nu sesiseaza nici un moderator ca posteaza individul asta in liniste tot felul de peiorative...indian,colorat,rahat de tigan,magrebian... si toata lumea se face ca ploua,discutia decurge firesc la vale.

E trist cand nici pe alti useri nu-i deranjeaza acesti termeni.Spune mult.

 

Cineva sarbatoreste aici,ca sa mai deschis inca un topic unde pe langa subiectul principal a gasit oportunitatea de a expune refulari si mizilicuri rasiale.

Tu de fapt ce vrei?

Tiganii chiar sint indieni si colorati, asta e adevarul, iar tiganul in cauza chiar este un rahat de tigan.

Maghrebian e un locuitor din fostele colonii arabe franceze, tu ca semi-irakiana nu vad de ce te ataci, ca Irakul a fost colonie britanica.

Mi se rupe de political correctness, prefer sa spun lucrurilor pe nume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu sesiseaza nici un moderator ca posteaza individul asta in liniste tot felul de peiorative...indian,colorat,rahat de tigan,magrebian... si toata lumea se face ca ploua,discutia decurge firesc la vale.

E trist cand nici pe alti useri nu-i deranjeaza acesti termeni.Spune mult.

 

Cineva sarbatoreste aici,ca sa mai deschis inca un topic unde pe langa subiectul principal a gasit oportunitatea de a expune refulari si mizilicuri rasiale.

 

 

Parerea asta o avea si varamea pana cand doi tigani i-au invinetit ochii ptr ca nu a vrut sa le dea nr de telefon

 

In fine , e ok din partea lor ca ne bat copii , ne fura, ne umilesc prietenele , ca doar sunt si ei oameni cu drepturi pana la urma nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu de fapt ce vrei?

Tiganii chiar sint indieni si colorati, asta e adevarul, iar tiganul in cauza chiar este un rahat de tigan.

Mi se rupe de political correctness, prefer sa spun lucrurilor pe nume.

 

Si de ce colorat si indian trebuie folositi ca termeni de jignire? Pentru ca este evident ca acesta este scopul cand cineva se incapataneaza sa aduca in discutie culoarea pielii.Deci nu se discuta despre un om ci despre un om inchis la culoare.Am ajuns sa delimitam astfel?

1.Faptul ca rromul respectiv este inchis la culoare il face violent? Dar rromi cu pielea alba nu exista?

2.Faptul ca e rrom il face violent? Rromi de treaba nu exista?

3.Romani violenti si copii romani care fac aceleasi lucruri nu sunt?

 

De ce trebuie neaparat spus "rahat de tigan" in loc de "rahat de copil" ? Trebuie subliniat faptul ca e tigan?

Eu daca imi duc copilul la scoala aici si mi-l bate vreunul,ma delimitez la ce nationalitate sau culoare are ala care la batut ? Ar trebui sa fiu precisa in exprimare...."rahat de canadian" sau "rahat de vietnamez galbui" de exemplu ?

 

Parerea asta o avea si varamea pana cand doi tigani i-au invinetit ochii ptr ca nu a vrut sa le dea nr de telefon

In fine , e ok din partea lor ca ne bat copii , ne fura, ne umilesc prietenele , ca doar sunt si ei oameni cu drepturi pana la urma nu ?

Si varului mei is sa spart toata dantura la varsta de 13 ani,de catre doi huligani din cartier ca sa-i fure banii de paine.Erau tigani? Nu.

Aaa..numai tiganii fac din astea? Pai asa spune ca sa stiu si sa nu mai bolborosesc aici vrute si nevrute.

 

Aporopo poate stii moda aia de candva din Romania unde luau smecherii fete din discoteci cu japca si le faceau posta prin padure? Le saltau chiar de la masa unde stateau cu prietenul si daca cumva comenta ala....mai bine tacea.Cine crezi ca erau infractorii? Tigani? Nu draga....baieti romani cunoscuti in oras,unii sportivi,halterofili,culturisti...so fi umflat testasteronul in ei de la atata tras de fiare.Avea cineva curajul sa se puna cu ei?

 

Eu cat am fost la scoala in Romania vedeam meru batai si abuzuri din astea intre copii si in scoala noastra nu erau rromi.Ba dimpotriva copii de romani si sashi. La sedintele cu parintii erau exasperati si profesorii si parintii de la atatea reclamatii si scandaluri.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea asta o avea si varamea pana cand doi tigani i-au invinetit ochii ptr ca nu a vrut sa le dea nr de telefon

 

In fine , e ok din partea lor ca ne bat copii , ne fura, ne umilesc prietenele , ca doar sunt si ei oameni cu drepturi pana la urma nu ?

Da normal ca i se pare normal avand in vedere faptul ca tiganii sunt izgoniti de mai peste tot. Care sa fie motivul? Nu culoare ii face violent ci intelectul lor, care refuza integrarea,de aceea chair marele lor rege,Cioaba,si-a facut tribunal propiu ca sfidare a autoritatii romanesti. Si-au schimbat pana si numele de rusine, le este rusine de faptul ca sunt tigani. Tigani de treaba exista,dar in categorii foarte MICI, numarul fiind nesimnificativ . La fel ca si Romani, exista si romani teribilisti, dar numaru fiind foarte mic. Deobicei sunt romani care n-au personalitate si se integreaza in grupuri de tigani pentru a nu manca bataie.

 

http://www.youtube.com/watch?v=TEGAm0WxtSA

 

 

 

Atat timp cat exista locuri speciale prin licee pentru TIGANI, mi se pare normal sa i te adresezi cu acest apelativ.Daca ma intelegi

 

 

Da sa nu disperam... De unii se ocupa Wilders, de altii jobbik(inclusiv de noi) samd! :cheer:

 

 

Sa-i spuna una ca intifada Parintelui lu' Marian Cozma ca tiganii e baieti buni, ca o atarna ala in primu copac!

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa devin adult am fost batut , scuipat , jefuit de haine de mai multe ori si de fiecare data de tigani.Dupa ce mi-a fost insultata demnitatea in asa hal cred ca la nervi macar atata drept am si eu , sa ii fac tigani , tigani borati , ciori nespalate ( nu am nici o treaba cu culoarea pielii , la nervi nu mai tii cont de ce spui )

 

Faptul ca nu imi plac tiganii (corectez: nu imi place comportamentul tiganilor) si ca ma simt in nesiguranta in preajma lor nu ma face rasist.

 

Sa-i spuna una ca intifada Parintelui lu' Marian Cozma ca tiganii e baieti buni, ca o atarna ala in primu copac!

 

Ea crede ca dispretul meu fata de tigani are legatura cu culoarea pielii si cred ca de asta se simte deranjata.

Si da, chiar sunt multi tigani carora le e rusine de faptul ca sunt tigani , mai ales atunci cand ies in lume.

Editat de LongDistanceRunner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ea crede ca dispretul meu fata de tigani are legatura cu culoarea pielii si cred ca de asta se simte deranjata.

Si da, chiar sunt multi tigani carora le e rusine de faptul ca sunt tigani , mai ales atunci cand ies in lume.

Nu ma simt deranjata ci ma deranjeaza in general afirmatiile peiorative pe care unii oameni le fac in legatura cu culoarea pielii a altora.Deranjamentul asta al meu nu este o chestie personala deoarece eu sunt alba.Este insa o chestie de bun simt.

 

Oameni carora le este rusine de ceea cesunt gasesti peste tot.Multor romani le este rusine ca sunt romani.But let me guess...si asta tot de la tigani se trage ? :cheer:

 

Am mai spus eu candva ca avem si noi "tigani" in Iraq dar nu sunt infierati,dispretuiti si marginalizati de catre cetatenii arabi.

Ori pentru ca nu exista motive spre a o face ori pentru ca o fi arabul altfel din fire.Nu stiu.

Eu fac mereu comparatie intre statutul,integrarea,comportamentul si tratarea "tiganilor" din alte tari si a celor din Romania.In contextul asta comparativ situatia in Romania mi se pare un fenomen greu de inteles.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alba cu tata irakian si musulmanca si maritata cu un arab. Doamne :cheer: Asta intra in categoria : Irakul nu-i in Asia :haha:

 

 

Adica,de parca culoare pielii ar conta, e vorba de ADN, cum spunea doctorul Paulescu (cel cu insulina) si geneticianul J.D WATSON,premiat cu nobel.

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×