Sari la conținut
Forum Roportal
Gabystelistu95

Un coleg isi bate joc de mine zilnic

Postări Recomandate

iti zic eu ce sa faci,fati prieteni :o: eu unu am, si chiar si tigani...sunt in stare de asa ceva,dar stii ceva? si ei sunt oameni,si ei se tem de ani pierduti in inchisoare... nu o sa injunghie pe nimeni! poate doar o sa taie un pic o bucatica de carnita de pe fatza...dar asta este alta parte :lol:"

 

Mutate! Schimba scoala! Taiel tu! :good: Fati prieteni rockari...aia 100% se baga pentru tine daca aud ca ai probleme cu tiganii :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parinti tai stiu? Du`te cu tatal tau la diriginta si spune`i ce se intampla.

Este imposibil sa nu existe o solutie.

De multe ori, astia cu gura mare, se sperie usor.

Trebuie sa iei atitudine si sa nu mai accepti asa ceva.

tocmai am explicat mai sus ca am facut asta acum un an si tot acelasi lucru :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai am explicat mai sus ca am facut asta acum un an si tot acelasi lucru :good:

Dupa cum vezi, singura solutie este cea propusa de mine! Degeaba de muti din scoala deoarece fiecare scoala din Romania are cate vreun tigan smecher inconjurat de cocalari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la scoala, un coleg de la mine din clasa care este rrom, nu ma lasa niciodata in pace, isi bate joc de mine, ma impinge, mi-a tras pantalonii jos in timp ce nu il vedeam chiar in hol si toti au ras de mine, da in mine iar eu daca incerc sa dau si eu in el atunci el vrea sa ne batem, iar mie nu imi place sa ma iau la harta cu el, mi-a pus piedica cand coboram scarile, imi da mereu pumni in umar, mai mult in zona ficatului :good: desi vroiam sa ii spun dirigintei despre asta dar daca ii spun, isi aduce tiganii chiar langa blocul meu si ma bat rau de tot atunci cand ies afara, ce sa fac? raspundeti cat mai repede va rog :lol: din clasa a 5-a incepea sa isi bata joc de mine :o:

 

 

Bine ar fi sa incerci sa nu ajungi bataia de joc a tuturor. A vazut ca isi permite cu tine, e cam greu sa inceteze cred. Totul tzine de tine, ce se intampla in ziua de azi cu rromii este intr-adevar o problema. Ai fost la politie? Ar trebui sa faci ceva, nu sa continui sa induri. Stiu cum este sa te agaseze un coleg, am patit-o si eu in scoala generala. Eu fiind fata. Individul era tot de etnie rroma si de parca nu era de ajuns locuia in aceeasi zona. Nu i-am suportat chiar atatea, eu ma enervez mult mai usor. Imi amintesc ca intr-o pauza cand coboram pe scari, l-am vazut intinzand piciorul pregatit sa-mi arda un sut. M-am ferit, el a mai incercat o data si am reusit (nici acum nu stiu cum) sa-l apuc de glezna. L-am tarat pe toate treptele pana jos si acolo am dat cat am putut, cu sete. Sigur, nu e o solutie asta si nici nu iti recomand asa ceva. La mine norocul a fost ca nu ne-a vazut vreun profesor ca probabil zburam amandoi din scoala. Dupa acest incident in loc sa se potoleasca a devenit si mai inversunat, deci nu inseamna ca daca ii vei aplica o corectie se va linisti. In cazul meu, daca am vazut ca nu se opreste cu amenintarile (renuntase la imbranceli) am vorbit cu tata. Care evident, s-a dus peste el si l-a luat de gat ( cand ii sare mustaru' e cam grav...) Dupa toate astea nu am mai avut treaba cu el, incepuse chiar sa se fereasca de mine. Nu functioneaza asta mereu insa.

Cred ca cel mai bun lucru pe care l-ai putea face ar fi sa mergi la politie. Lasa teama, altfel mereu vei avea probleme. Scapi de asta, dai de altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fnf, daca va proceda asa cum zici tu, toataviata va fi un las si va pati din astea mereu.

 

Gaby, ai incercat cam ce ai stiut ca-i mai comod.

 

ce te costa sa-ti iei juma de ora, sa scrii ce ai patit, scoti la imprimanta si duci hartiile la director si la politie. chiar nu esti curios ce-ar putea iesi?

 

mai rau in nici un caz, mai bine....cu siguranta.

 

 

Fenefeule, nu stiu cati ani ai, dar vorbesti exact ca un copilandru de 10 ani. really.

Editat de DidaJames

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

părinţii sunt primii la care trebuie să apelezi

poate anul trecut au considerat un incident minor şi singular

dar dacă le spui că situaţia se repetă şi e chiar mai rău, sigur vor lua măsuri la şcoală, eventual la poliţie

 

cel care te agresează, o face pt că eşti singur şi neajutorat

dar dacă vede că ai un sprijin adult puternic, va bate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune parintilor ce se intampla .Fetita mea avea un element problema in clasa care nu era tigan ( deci sa nu ne focusam pe asta ) .Fetita mea riposta dar de multe ori castiga el .Am vorbit cu diriginta , directoarea , parintii lui (care nu puteau sa creada ) - trecea ceva vreme si iar incepeau .L-a oprit sotul meu in afara scolii si cand a strigat de doua ori la el a facut pe el .De atunci s-au linistit lucrurile .Nu sunt de acord cu violenta nici macar verbala dar nu am avut de ales in cazul asta , disperasem cu acest copil .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fnf, daca va proceda asa cum zici tu, toataviata va fi un las si va pati din astea mereu.

Ba nu... El este in inferioritate numerica,orice ar incerca,va manca bataie. Sunt sigur ca tu,Gaby,l-ai face pe tigan intr-o bataie 1vs1 ,dar ce te faci cu prietenii lui? Iar eu iti recomand din tot sufletul sa nu te duci la politie. Probabil ala a mai trecut de cateva ori pe acolo si il cunoasc mai toti sticletii din sectie... deobicei se imprietenesc... da da, se imprietenesc politistii cu infractorii.Tu te duci la politie,ala nu pateste nimic si o sa te bata si mai tare,o sa te umileasca in fata prietenilor. Altceva e cand esti fata,dar e foarte umilitor pentru un baiat sa te tot bata ala. Singura solutie este cea propusa de mine. Ii cunosc pe aia din galeria Stelei si mai mult ca sigur o sa te ajute. Ii chemi, il prind pe tigan, il caftesc si ala te lasa in pace. Mie imi e sa nu faci cine stie ce prostie. Au fost cazuri cand s-au sinucis copii deoarece numai suportau abuzurilor altor colegi. Acum esti mic,dar peste 2-3 ani cand o sa ai prietena,se va lega si de ea,o sa va prinda pe strada si o sa te umileasca in fata iubitei,ii va puna pe fund in fata ta samd. Rezolva problema cat mai repede!

 

 

Tu esti facut bine sau esti mai plapand? Fugi la cea mai apropiata sala de judo,ju jitsu etc, invata sa te aperi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gabone stiu cum e sa ai probleme din astea... stiu ca tu nu vezi o solutie la problema ta dar crede-ma cand iti spun ca totul depinde numai de tine. ai luat cativa pumni si ai vazut ca nu esti facut din sticla si deci trebuie sa iti iei inima in dinti si data urmatoare cand mai vine la tine cu figuri din alea ii zici frumos sa te lase in pace, iar daca nu accepta poti sa incepi sa-l iei la pumni. in primul rand nu o sa se astepte la asa ceva, o sa fie socat, iar o data ce i-ai dat una nu te opri... te duci pe el si ii dai cu capu, cu cotu, cu genunchii pana cand te roaga sa te opresti. iar idea e ca sfarsitul luptei trebuie sa se termine cu tine deasupra cu pumnul indreptat spre el si sa ii zici ca data urmatoare cand mai face figuri la tine o sa fie si mai rau.

 

deasemenea iti recomand sa ai un mobil la tine ca sa poti sa suni pe cineva in caz ca isi cheama tiganii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×