Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Despre putina putere de salvare a legii celei vechi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Herman, pe tine singur eu nu te pot converti. Pot sa stau si'n cap, sa-ti dovedesc ca oamenii vechii legi tin invataturi omenesti tot asa cum 1+1=2 sau ce vrei tu si daca Tatal din cer nu vrea sa-ti schimbe inima , degeaba. Dara daca Tatal din cer vrea ca tu sa devii crestin eu pot sa spun Hristos a inviat si tu sa raspunzi, Adevarat a INviat si sa te duci de maine la Biserica. Scaparea ta e sa te rogi la Dumnezeu sa te forteze spre rai.

 

Nu numai crestinii vin din coma. uite aici un om al Vechiului testament venind in lacrimi din coma si povesteste cum a vazut acolo evrei palngand. Cauta pe web ce zic musulmanii si vezi. dar ti-am zis roaga-te lui Dumnezeu sa afli adevarul:

Acolo spune omul Vechiului Testament ca a intalnit multi ingeri rai caci a facut multe fapte rele, precum probabil blestemele sunt. Lupta impotriva lui Dumnezeu e tot o fapta rea.

Eu i-am scris si i-am spus sa se uite la ortodoxie care e credinta ce il poate ajuta sa intre in rai si sa aiva viata vesnica. Oricum pentru ca a tinut legea cea VEche impresia mea e ca e judecat dupa acea lege. Crestinii sunt judecati dupa legea cea noua care are o multime de iertari.

 

Crestinismul iti arata calea spre mantuire. Aici e un om care a ajuns in moarte clinica ajunge in iad, se sperie, revine la viata si apoi se roaga la IIsus sa-l duca in rai si ajunge in rai:

 

Aici e ce un fost ateist are sa spuna, fost pentru ca de ce i s-a intamplat nu mai poate fi ateist:

 

Un cantec:

 

Lasa povestile religioase ,vino cu scriptura.

 

Deuteronom 18

18:15 Domnul, Dumnezeul tău,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa, deci de ce oare m-am apucat sa arat cum TalmudoCabalismul fenteaza lumea aparand ca Iudaism cand adevaratul Iudaism e Crestinismul Ortodox?

Ok, sa venim la lucruri mai de pe langa noi.

Uite Profetul Daniel arata ca Mesia va veni in timpul celui de-al doilea Templu. Profetul Daniel zice cam asa, o sa construiti un Nou Templu apoi vine Mesia apoi se distruge Templul.

Apoi este Ieremia 31:33 ce vorbeste de un nou legamant, crestinismul:

33. Dar iată legăm

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata, acesta nu este un forum crestin sau religios exclusiv.Propaganda religioasa are o limita chiar daca suntem pe aria de religie. Daca ai ceva de spus spune, dar inceteaza te rog cu predicile.Cine are nevoie de luminare ortodoxa se poate duce la biserica . Simpla enuntare a versetelor biblice este un argument suficient pentru ultraortodocsi.Cei mai putin credinciosi sau de alte confesiuni, nu au nevoie de slujba ortodoxa pe forum.Cei interesati te pot contacta in privat.

 

Pentru moment am invizibilizat postarile bilingve , off topic si una practic de neinteles. Daca vei continua sa ignori avertismentele ,se vor invizibiliza si citarile excesive din Biblie ,plus sanctiunile potrivite.

 

Pentru ceilalti,am rugamintea sa ramaneti on topic si sa evitati chatul fara rost sau postarile in deradere ori batjocoritoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata,poti oare sa explici de ce anume exista o lege noua si una veche,cand Biblia spune foarte limpede ca Dumnezeu si legile sale sunt eterne si neschimbatoare:

Isaia 40:8

iarba se usucă, floarea cade; dar cuv

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O cat demult mi-ar placea sa rup lanturile TalmudoCabalei si sa-i vad pe oamenii astia imortali si liberi sa intre in rai.

 

Da Arcangelo. Eu am explicat.

 

Uite de exemplu exista un regulament pentru clasa a 7-a. Este bun, etern daca vrei dar tu cand ai trecut in clasa a 8-a nu mai ai regulamentul asta, care poate fi etern ai regulament pentru clasa 8-a.

 

Vezi Legea de care zici nu e oare pentru oameni ? Intrebarea e ea pentru copiii lui Dumnezeu nascuti din Dumnezeu prin botez si care au primit si intrarea in rai prin Botez si viata vesnica? Uite de exemplu ingerii trebuie sa tina Legea lui Moise sau nu? Crestinii sunt copii ai lui Dumnezeu nascuti din Dumnezeu . In plan spiritual crestinii sunt diferiti fata de toti oamenii nebotezati. de aia sa-si boteze fiecare copiii in Ortodoxie sa se faca fii ai lui Dumnezeu. Si sa nu inlocuiasca botezul cu binecuvantarea de care se zice aici: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

 

Noua Lege Arcangelo e pentru copii ai lui Dumnezeu nascuti din Dumnezeu prin botez. In botez noi murim ca oameni vechi si murim si pentru legea lui Moise si renastem din nou ca si copii ai lui Dumnezeu. Ioan 1 12. Şi celor c

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si azi exista in ORtodoxie oameni ca aprintele Arsenie Boca care pot vorbi fata in fata cu Dumnezeu. Vorbiti cu ei ca va pot spune exact de la Dumnezeu ce aveti nevoie.

Arsenic Boca e mort, si bine face. Vorbeste tu cu el daca poti, sau tu poti sa vorbesti cu el dar e grav daca iti raspunde :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si stii tu sigur ca cele 10 triburi "pierdute", oile pierdute daca vrei nu sunt azi in Romania, Rusia si alte state ortodoxe? Ia vezii scitii, getii, dacii sunt semiti sau nu? Poate aia o fi fost la inceput caci imparatul s-a suparat ca n-a fost primit si apoi a chemat pe fiecare la ospat. Daca iau poze de romani sau chiar din rudele mele sau de europeni in general si le amestec cu poze de evrei vreau sa vad cine poate face deosebirea.

Am zis ca si parintele Arsenie Boca.

M-am uitat la o poza cu zidul lui Solomon intr-un film. Mare e cat se vede si am inteles ca e mai mare decat a ramas la vedere.

De ce oare un mare om evreu fost rabin care a trecut la ortodoxie porin 1800 parca ca s-a prins cum stau lucrurile si a zis, oare sa pierde cadoul asta eu? Sigur nu. Deci de ce omul asta Acdemician daca vrei ii numeste pe rusi copiii lui Ephraim prin 1800 ?

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zice el:"La fel si cand au adus Iosif pe Manasi, si Efraim, Cap 7 Stih 48. catre Iacob, tata-sau ca sa-i blagosloveasca inaintea mortii lui, au pus Iosif pe Manasi de-a stanga lui Israel si pe Efraim de-a dreapta lui Israel:Geneza Cap. 48Stih 13."Dara Israle au pus mainile sale crucis ca sa vina dreapta pe capul lui Efraim si satnga pe capul lui Manasi si au zis Iosif: nu asa ca Manasi este intai nascut . Raspunde PAtriarhul Iacob: stiu fiule ca Manasi este intai nascut trupeste , dar duhovniceste va fi Efraim mai mare , ca au vazut batranul cu Duhul ca Efraim cu tot neamul sau va primi pe Hristos: iar Manasi numai jumatate "

 

Isaia zice mai lamurit ca prunc va fi dat noua adica IIsus si apoi zice si Efraim il va cunoaste in vers 9 ca si inhabitantii Samariei, vezi ortodocsii de unde era Samaria:

Isaia9

9:6 For unto us a child is born, unto us a son is given: and the government shall be upon his shoulder: and his name shall be called Wonderful, Counsellor, The mighty God, The everlasting Father, The Prince of Peace.

Isaia9:9

9:9 And all the people shall know, even Ephraim and the inhabitant of Samaria, that say in the pride and stoutness of heart,

"Iata si isaia foarte lumninat au aratat, ca tot neamul lui Efraim au primit pe Hristos: si asculta ce graieste Duhul cel Sfant prin glasul lui Ieremia pentru Efraim : Cap. 36 Stih 6 "Ca este zi de chemare , celor ce raspund , in magurile lui Efraim", adica chemare catre Hristos. Cum zice Hristos, "cine nu va fi chemat de la Tatal meu nu va veni catre mine""

Si chemarea aceasta care zice Ieremia, peste magurile lui Efraim, va sa zica Tatal cheama , Hristos fiul sau pe tot neamul lui Efraim, si de aceea mai adauga proorocul si zice:"Sa ne sculam si sa ne suim la Sion catre Domnul Dumnezeu nostru" La fel si putin mai sus zice: Ieremia Capt.30 Stih 6."intrebati si vedeti, de s-au nascut fiul" si mie mi se pare cand au fugit Hristos de la evrei, si s-au dus la un munte aproape langa o cetate , ce se cheama Efraim, poate to pe acel munte au fost de care pomeneste Ieremia aici magura. Si iata ce mai zice Duhul Sfant prin Ieremia Cap31:Stih9 Ca m-am facut lui Israel tata , si Efraim cel intai nascut al meu este. Si iarasi, "Fiu iubit Efraim placut este mie, pentru ca sunt cuvintele mele intru El, imi voi aduce aminte de El si voi milui pe El" Zice si proroocul Osie:"Intoarce-se Efraim si se va satura de grau si va inflori ca viia pomeniera lui, ca cedrii Libanului" Cu aceste cuvinte inchipuieste proorocul , ca Efraim se va intoarce de la pacatele sale catre Hristos: si se va satura de trupul si de sangele lui Hristos, ca graul si vinul ninsemneaza tainele lui Hristos si zice proorocul , ca va inflori Efraim, Geneza Cap.41 Stih "Caci Efraim in limba evreiasca insemna roditor iar Manasi uitare, ca numai jumatate din neamul lui Manasi au primit pe Hristos, cum am aratat si mai sus."

Deci e tare. Iata ca avem in Vechiul testament mancare pentru viata vesnica de care se va satura Efraim:

"Intoarce-se Efraim si se va satura de grau si va inflori ca viia pomeniera lui, ca cedrii Libanului"

Sectele au renuntat la mancarea ce satura pe Efraim.

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai tie nu ti-e deloc rusine sa minti asa? -vrei citatul exact din Biblia ortodoxa?

Si ce legatura are oricum povestea lui Israel si a fiilor sai?! -te crezi cumva fiu al lui Israel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×