Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Despre putina putere de salvare a legii celei vechi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am zis ca intelegerea mea e ca Moise le zice nu furati si ca sunt percepte care spun ca pot fura insa cu anumite conditii si eu am exagerat putin sa arat ca perceptele lor sunt gresite si ca ataca Legea lui Moise. Asta era ideea.

 

Pe scurt intelegerea mea e ca ce fac oamenii Vechiului Testament azi nu e legea lui Moise. Eu vreau sa ajut lumea sa se trezeasca , atat.

 

Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti descopere adevarul si o sa afli ce vrei.

 

Intrarea in rai si viata vesnica nu se gasesc la invataturile omenest ci in Ortodoxie.

 

cat despre unii evrei iata ca au inceput timid sa se intoarca la IIsus. Pas cu pas o sa ajunga la ortodoxie:

Dar se pare ca numai la ortodoxie nu se intorc.

Ai putea sa incerci sa ma convertesti si pe mine?

Eu sint dispus,dar daca mi aduci argumente plauzibile,ca omul are nevoie de Cristos.

Si ce inseamna aceasta in viata omului.

Concret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atat musulmanii cat si evreii trebuie sa stie ca daca isi cer iertare o vor primi s sa mai tie ca unt asteptai in Biserica stabilita de Dumnezeu care ofera viata vesnica si intrare in rai, Biserica Ortodoxa.

Pentru ce sa-mi cer iertare? Pentru ca nu cred ca D-zeu a dezlipit o bucata din esenta sa divina ,a incarnat-o in om,a trimis-o pe pamant sa fie batuta in cuie pe alta bucata de lemn,a murit (pazea aci...a murit bucata de esenta divina :crazy:) a reinviat dupa 3 zile ( de ce 3 si nu 2 sau 4? ) si sa intors inapoi la d-zeu dar nu sa fie reintergrata in esenta principala ci sa ramana alaturi de ea pe post de d-zeu nr.2

Unde mai pui ca esenta aia divina este si ea independenta de d-zeu dar totusi una cu el.

3 in unul,unul despicat in 3 :tease:

 

Sa-mi cer iertare ca nu cred in asta? Domnule drag ce pacate oi comite eu pe lumea asta incerc sa mi le revendic eu singura prin fapte bune,ganduri bune,compasiune,cainta,etc nu e nevoie sa fie cineva torturat si ucis pentru a mi ierta mie pacatele.Nu ti se pare cam aroganta idea ca a trebuit sa moara d-zeu pentru tine.Ma lasi....

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-mi amintesc sa fi facut Creatia, deci ce nu eu am facut eu nu blestem. Noi am fost lasati sa ne iubim vecinul ca pe noi insine.

 

Din nou sa-si aduca lumea aminte ca Avraam dadea mancare, casa si binecuvantare la toti cei ce ii treceau pragul. De aceea a primit de la DUmnezeu darurile ce le-a primit.

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai invatat de la mine, ci de la arcangelo.

De la mine ai invatat ca e posibil ca sa nu se mai tina nicaieri legea lui Moise si sa fie inlocuita cu invataturi omenesti.

 

Ieremia 31

32.

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai invatat de la mine, ci de la arcangelo.

De la mine ai invatat ca e posibil ca sa nu se mai tina nicaieri legea lui Moise si sa fie inlocuita cu invataturi omenesti.

Daca nu as trai in Israel,ai avea cum sa sustii ominciuna.Dar eu stiu ce inseamna legea lui Moise=Echivalent Legea lui Dumnezeu.De ce-i spune Legea lui Moise?Pentru ca a fost data de Moise.Dar in realitate aceeasi lege se numeste Legea lui Dumnezeu si are la baza cele 10 porunci.ZIC ,ARE LA BAZA CA ELE IN REALITATE SINT MAI MULTE.Si nu au fost niciodata inlocuite cu porunci omenesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intifada, chestia aia ca doar un muslman a fost vazut in rai se poate sa fie un basm. Dar studiaza tu near death experience pe google si fa-ti propria idee.

Ei te pomenesti ca doar crestinii au near death experiences. :spiteful:

 

Eu am zis clar ca nu m-am referit la musulmani cu blestemele.

Uite ce scrie aici de exemplu. Cat e de adevarat nu stiu. Inca mai caut chestia cu 10 pasi dar poate sa fie gresita ca eu nu stiu daca ce e scris intr-un articol e adevarat sau fals:

Despre chestia asta nu am de zis decat ca m-am amuzat copios.

 

In primul rand crestinii nu au voie sa blesteme nici in gluma, pot doar sa binecuvanteze. Deci mai fata, sa fi binecuvantata si sa-ti ia Dumnezeu valul de pe ochi.

Sarumana domnule,si matale sa fii binecuvantat si toate cele bune.

 

PS: Care val ...la propriu sau la figurat? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ai dreptate ca dupa expresia lui tu ai 2 valuri.El sigur ca nu a tinut cont de cel propriu si sa referit la figurat.

Eu as vrea sa tidai jos pe cel propriu.Mai stiu eu?

Am glumit.Nu port val.Cat despre cel spiritual...na ce sa-i zic,mie-mi place sa orbecai in nestiinta si intunericime spirituala,fara d-zeu,fara noima,pierduta in negura ereziei si departe de biscuitele si gura de vin ortodox a vietii vesnice.:spiteful:

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Herman, pe tine singur eu nu te pot converti. Pot sa stau si'n cap, sa-ti dovedesc ca oamenii vechii legi tin invataturi omenesti tot asa cum 1+1=2 sau ce vrei tu si daca Tatal din cer nu vrea sa-ti schimbe inima , degeaba. Dara daca Tatal din cer vrea ca tu sa devii crestin eu pot sa spun Hristos a inviat si tu sa raspunzi, Adevarat a INviat si sa te duci de maine la Biserica. Scaparea ta e sa te rogi la Dumnezeu sa te forteze spre rai.

 

Nu numai crestinii vin din coma. uite aici un om al Vechiului testament venind in lacrimi din coma si povesteste cum a vazut acolo evrei palngand. Cauta pe web ce zic musulmanii si vezi. dar ti-am zis roaga-te lui Dumnezeu sa afli adevarul:

Acolo spune omul Vechiului Testament ca a intalnit multi ingeri rai caci a facut multe fapte rele, precum probabil blestemele sunt. Lupta impotriva lui Dumnezeu e tot o fapta rea.

Eu i-am scris si i-am spus sa se uite la ortodoxie care e credinta ce il poate ajuta sa intre in rai si sa aiva viata vesnica. Oricum pentru ca a tinut legea cea VEche impresia mea e ca e judecat dupa acea lege. Crestinii sunt judecati dupa legea cea noua care are o multime de iertari.

 

Crestinismul iti arata calea spre mantuire. Aici e un om care a ajuns in moarte clinica ajunge in iad, se sperie, revine la viata si apoi se roaga la IIsus sa-l duca in rai si ajunge in rai:

 

Aici e ce un fost ateist are sa spuna, fost pentru ca de ce i s-a intamplat nu mai poate fi ateist:

 

Un cantec:

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ce sa-mi cer iertare? Pentru ca nu cred ca D-zeu a dezlipit o bucata din esenta sa divina ,a incarnat-o in om,a trimis-o pe pamant sa fie batuta in cuie pe alta bucata de lemn,a murit (pazea aci...a murit bucata de esenta divina :lol:) a reinviat dupa 3 zile ( de ce 3 si nu 2 sau 4? ) si sa intors inapoi la d-zeu dar nu sa fie reintergrata in esenta principala ci sa ramana alaturi de ea pe post de d-zeu nr.2

Unde mai pui ca esenta aia divina este si ea independenta de d-zeu dar totusi una cu el.

3 in unul,unul despicat in 3 :spiteful:

 

Superb :) Ai toata stima unui ateu desi nu stiu ce ai putea face cu ea. :lol:

 

Eu nu-mi amintesc sa fi facut Creatia, deci ce nu eu am facut eu nu blestem. Noi am fost lasati sa ne iubim vecinul ca pe noi insine.

 

Asta e valabil pentru credincioase , pentru credinciosi e vecina . Dumnezeu nu accepta homosexualitatea, ai uitat?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×