Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

iti spun ca citatele de care zici NU se afla in Biblie, mai exact in VT, ci sunt mizeriile care ti-au fost inoculate.

Un sigur exemplu: Iov - un om credincios, evlavios etc.

Este in VT, i-a fost probata credinta.

Din ce motiv daca nu din vanitate, sete de preamarire? Daca mai scrii alaturi si atotstiitor, ce iese?

 

Eu inchei aici dialogul cu tine.

Orice as spune eu, tu nu faci decat sa o dai cotita sau sa imi arunci raspunsuri expeditive.

Pe mine nu ma intereseaza in cine crezi sau la ce te rogi. Am folosit "tu" si am pus intrebari ce pot parea personale doar de dragul cursivitatii dialogului.

 

Iar daca s-a ajuns sa se vorbeasca despre Biblie mi se pare normal sa se ia ca un tot... nu ca Vechiul Testament e al evreilor, Iisus nu-i al nostru iar Noul Testament e al lui..al cui o fi.

 

Plus ca ne indepartam de subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce "diavoleasca"?

 

este geniul unor minti bolnave care stiu exact cm sa supuna prostimea si sa o stoarca de bani.

 

Stai, ca nu m-am gandit la vre-un incornorat cu coada de magar :pardon:

 

Diavolesc spus asa, de la Evil - Devil... (D'Evil)

 

Cristinika, de unde ai scos asta?

"Dumnezeu cere din partea oamenilor: slava, supunere etc"

 

Iti raspund eu, Dida:

Daca Dumnezeu = viata,

si

daca slava = respect,

atunci:

 

'Viata cere din partea oamenilor respect pentru valorile ei si supunere in fata regulilor ei".

 

Tot niste jocuri de cuvinte...

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un sigur exemplu: Iov - un om credincios, evlavios etc.

Este in VT, i-a fost probata credinta.

Din ce motiv daca nu din vanitate, sete de preamarire? Daca mai scrii alaturi si atotstiitor, ce iese?

 

 

cred ca tre sa citesti cartea Iov, findca-i taaaaaaaaare departe de ce zici tu aci.

 

pai daca am lua Biblia asa, de-a valma, cum zici, ar trebui sa luam si Coranul sau alte scrieri antice ale altor popoare si sa ne muncim cu ele, nu? asa ar fi corect.

 

imi pare rau ca ai asa o parere despre mine. as vrea sa gandesti tu singura si sa te eliberezi de gunoaiele reigioase care ti-au fost bagate pe gat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am gasit raspunsul la intrebarile mele, desi am citit cu atentie...

 

Ştiu.

 

Cine nu vrea să admită ceva, nu va admite oricare ar fi argumentul. De asta eu nu insist, deoarece, pentru mine e indiferent dacă un om crede cuvintele lui Dumnezeu sau nu. De crezut, crede doar cel căruia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine nu vrea să admită ceva, nu va admite oricare ar fi argumentul. De asta eu nu insist, deoarece, pentru mine e indiferent dacă un om crede cuvintele lui Dumnezeu sau nu. De crezut, crede doar cel căruia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×