Sari la conținut
Forum Roportal
ais '

Iluzia spiritualitatii!

Postări Recomandate

Nimic mai ... Incomplet!

 

Jura pe rosu ... ca poate o sa te cred si eu. :yes:

 

Din momentul in care treci o data de punctul de Revelatie, exista toate sansele sa o mai faci si pe viitor, si abia atunci incepi sa simti ce esti si ce poti face - cu timpul se pot dezvolta anumite capacitati printre care si controlul fortei organice. Nu cred ca este corect sa confundam Siddhis-urile cu Samadhi in sine. Parerea mea e ca Samadhi e o cauza, celelalte sunt un efect al acesteia.

 

 

Da ... Samadhi e cauza si Siddhi-urile sunt efectul. Nu l-am scos in evidenta pe "John Chang" pentru a arata ca ... "ce tare ca poa' sa faca focul cu chi-ul propriu" ... ci pentru a sublinia nevoia de a privi corpul fizic pentru ceea ce e de fapt.

 

Toata filosofia pe care o insiram aici ... pe forum ... nu este decat consecinta directa a neurotransmitatorilor/psihoactivelor ( reactia la stimulii mediului intern si extern ) ... prin care , in functie de cum sunt si de care sunt ... atingem sau nu atingem corzile subtile a ceea ce reprezinta spiritualitatea adevarata.

 

Orice gand avem in cap nu este decat o dorinta organica de a ne manifesta animalitatea ... fortza organica care suntem. Pentru a incepe sa vorbesti despre suflet si spirit ... trebuie sa ai simturile clare si unite intr-unul singur.

 

Ca si cu "decorporalizarile" si "calatoriile astrale" ... care nu sunt de fapt decat cufundarea atentiei in planul subconstientului regasit in memoria celulara/genetica.

 

Azi noapte m-am intalnit cu o ursoaica si 3 ursuleti. Non-ordinarul asta m-a facut sa fiu humble si sa pot observa realitatea naturala a ceea ce inseamna flow-ul vietii.

 

Mancau plastic ... de parca era vreo friptura delicioasa. Desigur ... urmareau sa asimileze lanturi de Carbon si Hidrogen pentru a isi reface materia organica ... dupa atata hibernare.

 

Realitatea e mai organica decat filosofiile si moralitatile psihicului uman.

 

... sesizez cat de importante sunt aspectele mentale in orice drum spiritual . Practic asta e blocajul principal , bariera cea mai mare !!!

 

 

Blocajul este frustrarea morala/sociala ... care nu ne lasa sa avem mintea calma , limpede ... capabila de a filtra non-dual vitalitatea/realitatea.

 

 

Editat de Sol_Invictus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si voi credeti astea cu John Chang?

 

Vazusem eu un filmulet pe youtube cu o lupta intre un mare maestru cu energii si un tip cu box tailandez. L-a facut boxerul KO din prima lovitura. Se pare ca nu prea auzise de energii and stuff... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt, ganditi-va putin ca ceea se numeste iluminare, nu este decta o bariera de trecere, o "poarta", dupa care incepe adevarata Iluminare. De fapt eu numesc acel punct Revelatie. Din momentul in care treci o data de punctul de Revelatie, exista toate sansele sa o mai faci si pe viitor, si abia atunci incepi sa simti ce esti si ce poti face - cu timpul se pot dezvolta anumite capacitati printre care si controlul fortei organice.

Din cate stiu eu, o data trecut punctul iluminarii nu exista cale de intoarcere. Ca atunci cand omul devine constient de sine, si nu se poate reintoarce la stadiul inconstientei de sine.

 

Nu stiu exact ce pot fi revelatiile, dar considerand ca drumul este dus-intors, nu poate fi echivalent cu iluminarea, deci prin revelatii nu se ajunge sau depaseste pragul (sau poarta) iluminarii, desprinderea definitiva din lumea fizica supusa legii cauza->efect.

 

Deci iluminarea ar trebui sa fie o stare permanenta, care o data atinsa nu mai poate da inapoi.

 

Totusi revelatiile si anumite stari intermediare (care sunt dus-intors) pot reprezenta diferite nivele ale starii constiintei omului comun.

 

Trecerile de la o stare principala la alta (de exemplu trecerea de la omul comun la omul iluminat) sunt unidrectionale, fara intoarcere (din cate am inteles).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca iluminarea cuprinde totul. Un stadiul cuprinde alt stadiu. Micul cuprinde marele. Si Marele cuprinde micul. Asa cum este sus asa este si jos. Iona cand era cuprins in pestele mare, constientiza asta. Marele peste nu stia ce cuprindea, pe cand Iona stia de ce era cuprins.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiu ca iluminarea cuprinde totul. Un stadiul cuprinde alt stadiu. Micul cuprinde marele. Si Marele cuprinde micul. Asa cum este sus asa este si jos. Iona cand era cuprins in pestele mare, constientiza asta. Marele peste nu stia ce cuprindea, pe cand Iona stia de ce era cuprins.

Deci ce am inteles din ce am studiat:

 

Iluminarea reprezinta desprinderea din perceptia stricta a lumii fizice. Desprinderea reprezinta doar primul nivel din diverse nivele superioare, dar a caror perceptie este complet diversa de nivelul omului comun in care ne aflam acum. Trecerea de la nivelul omului comun la nivelul omului iluminat este doar prima treapta, dar si cea mai grea de trecut. Apoi urmeaza diverse trepte pana la unificarea completa cu divinitatea, dar cum spuneam, perceptia acestor trepte se face din perspectiva superioara lumii fizice. Deci iluminarea nu este stadiul final, ci doar inceputul treptelor superioare, desprinderea de dependenta planului fizic, situarea deasupra legii cauza->efect a planului fizic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ci doar sesizez cat de importante sunt aspectele mentale in orice drum spiritual . Practic asta e blocajul principal , bariera cea mai mare !!! iar Tolle explica tot pe tava , mura in gura... cum sa treci peste !

Si ai pus in aplicare ce da el "mura in gura"?

 

Faptul ca tu il bagi la gramada cu tot new-age-ul ma facut sa scap balaurul :o: .

Ca tu ai "scapat balaurul" nu are legatura cu afirmatiile emise de Sol. Ci cu tine, desi poate, la prima vedere, suna ciudat asta. 8)

 

Renuntarea la gandire nu inseamna ca ajungi inapoi in regatul animalelor sau ca devii prostul satului again , ci e doar urmatorul pas in evolutie . Mai poti folosi gandirea oricand dupa acea insa nu te mai poate folosi ea pe tine :P

Vorba aia.. 48 de minute de tacere mentala iti poate aduce iluminarea. (ca tot discutati de ea)

 

Iluzia spiritualitatii e un nume perfect pentru acest topic. Am tot respectul pentru cei care experimenteaza diverse modalitati de a patrunde tainele mintii umane, dar daca rezultatul e un bagaj de cunostinte si o atitudine extrem de aroganta, cum au anumite persoane pe aici, n-as zice ca acele tehnici i-au ajutat grozav sa evolueze ca oameni. Fireste, eu nici nu stiu ce inseamna sa evoluezi ca om sau spre ce ar trebui sa aspir, caci, nu-i asa, cel care nu a parcurs o anumita bibliografie e prea grobian pentru a isi pune probleme existentiale iar intelegerea naturii umane trebuie lasata profesionistior cu certificat de gandire profunda. :)

Si mie imi place titlul. 8)

Vezi tu.. tehnicile.. sunt tehnici, nu fac nimic pentru tine. Tu trebuie sa faci.

 

Cu certificat? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zen`sei, (ce urmeaza nu e o jignire ci o metafora) esti haos pur. Viata ta e ca o masina second in care bagi tot felul de piese si tot felul de combustibili.

E normal ca nu merge. Am citit si eu Osho si altii - nula plena! Haos magnific! E simplu: ordinea se asculta, se

simte. trebuie sa constientizezi ca te afli in permanenta miscare. Niciodata nu stai pe loc. Miscare permanenta! Si

cand dormi te misti. Cine are impresia ca sta, ca nu se misca, ala e adormit spiritual. Poate fizic ai impresia ca

stai pe loc, pentru ca nu percepi sistemul - ordinea. Accepta miscarea si profita de ea. Trebuie sa fim receptivi la

fluxuri, asa cum se intampla cand dormim si suprimam haosul constient. Visam pentru ca ne miscam, strabatem fluxuri energetice si interactionam cu sistemul. Comunicarea la acel nivel ni se pare stranie, insa este cea reala. Unii

spun ca pot sa iasa in "astral", insa toti suntem in astral permanent, doar ca nu percepem asta. Spunea cineva ca

priveste altfel lumea si e normal sa o vada altfel. Insa la nivel de ordine se vede total diferit. Se vede

informatie, se vede interactiune, se vede plus si minus, plin si gol. In nivele superioare de interactiune cu

ordinea dimensiunile se contopesc: timp spatiu, energie, ego, spirit. In momentul in care reusesti sa te opresti in

infinit si vezi totul miscandu-se in jurul tau atunci esti deplin. Devii un motor al ordinii.

Tu experimentezi, faci cum se spune "tuning" la rabla. Nu e suficient. Nici cale de mijloc intre ordinea omului

(NOM) si ordinea universala nu exista. Ori om, ori OM. Ei te hranesc, te imbraca, te invata, iti tau un rost, o

ordine, o meserie, drepturi si obligatii. Din asta nu poti obtine decat rezultatul dorit de ei. S-a terminat treaba

cu drumul initiatic - de 3 sau 7 ani - in care tanarul era doar el si lumea. Trebuia sa caute raspunsuri, sa existe

prin sine sau sa primeasca rasplata pentru faptele sale. Priveste bine in jurul tau si vei observa ca nu existi.

Esti o iluzie. Nu esti tu insuti, ci un surogat al unui sistem care te manipuleaza si te foloseste. Si fii sigur ca

si framantarile si cautarile tale spirituale sunt la fel de manipulate. De aceea toti ajungem la acelasi rezultat!

Si cu toate astea, din cand in cand un OM se OPRESTE. Si asta se simte. Ochii mintii cauta si vad si ne transmit in

vis. Cu cat suntem mai preocupati de haosul constient, cu atat mai stranii ni se par "rapoartele" primite de la

acesti cercetasi ai nostri. Cand incepi sa controlezi vise si sa calatoresti in lume cu acesti ochi te separi de

haos si descoperi ordinea. Iar asta se poate face si constient.

Neputinta noastra este de a nu renunta la senzatiile si ritmul vietii de zi cu zi in care ne inlantuie civilizatia

actuala. Suntem dependenti de darurile "capitalismului". Asta este numarul fiarei si asta este profetul mincinos

descrisi de crestini. Si ne supunem lor. Apocalipsa este ratarea ordinii si imbratisarea haosului. Intr-adevar

iluzia spiritualitatii.

 

Diferentierile si conceptualizarile excesive produc haos cognitiv. Nu e nevoie sa facem diferenta intre natura

interioara si cea exterioara. Nu exista asa ceva. Ne cream singuri obstacole. Cand iti impui granite, trebuie create

si modalitatile de a le trece. Noi percepem ca reale aceste doua universuri - interior si exterior - si tocmai de

aceea si suntem fragmentati energetic. La nivel constient am produs praguri - vami - de trecere ale energiei si

prierdem multe conexiuni.

Refuzam sa percepem si sa ne integram ordinii si echilibrului ce ne inconjoara. Am creeat un haos colectiv in care ne

complacem si de care profita multi pentru a ne controla. Pe acest sistem se si fundamenteaza societatea umana -

totul e artificial. Cei care pricep asta incearca sa ne blocheze permanent perceptia asupra ordinii prin acest mediu

artificial de care incearca sa ne faca dependenti - toate nevoile noastre sunt satisfacute in mod nenatural, iar

instinctele ne sunt stimulate pentru a ne destabiliza energetic. Trecerea omului pe o treapta superioara energetic

ar insemna disparitia statului capitalist si stingerea materialismului - adica disparitia averilor materiale si a

posibilitatii de supunere si punere in dependenta a omului de catre om. Egalitatea si libertatea nu ar mai fi niste

drepturi la care tindem ci realitati concrete. Nu ar mai exista lideri si supusi. Munca ar disparea pentru ca totul

ar creste de la sine. simplele noastre nevoi vor genera si satisfacerea lor.

 

Hazlie problema cu "cine sunt eu?". Nu exista aceasta intrebare. Eu sunt totul si pretutindeni. Cresc si ma

identific cu ceea ce sunt. Nu ma limiteaza nici timp nici spatiu nici energie, ci doar dorinta mea de a ma misca si

de a ma opri. Putem spune ca "divinitatea" s-a divizat in infinite particule (suflete) care incearca sa se

regaseasca si sa reconstituie intregul. Suntem un puzzle care se rezolva singur. Totul e sa te opresti si sa-ti

mentii pozitia. Cand toti se vor opri jocul va fi rezolvat iar intregul reconstituit.

 

Ciudat si interesant este ca pe toate topicurile nu trec una doua pagini pana sa apara contrele de carciuma,

jignirile sau injuraturile elevate. Asta ne spune la ce nivel suntem. De ce nu putem contrazice sau contraargumenta

prin ceva pozitiv, mai bun, constructiv? HAOSUL...

 

Iluminarea nu apare doar daca nu o cauti. Eu stiu ca e un fals. Daca nu pui bec la lampa nu se va aprinde lumina -

decat cand vine dimineata, iar atunci iti dai seama ca ai orbecait in van. Si lumina aia va pleca odata cu seara si

nu va ramane cu tine, si iti vei da seama ca iar te-ai pacalit, pentru ca ai orbecait pe lumina altuia. Cauta si vei

gasi! Ceea ce vine de la sine nu sunt cecat curenti subtili pe care ii strabati si semnale de la Stationari

(Regasiti). Cei aflati in miscare sunt Cautatorii (Ratacitorii). Asta este scopul nostru si asta suntem: Cautatori.

De aceea avem ochii mintii care pot fi oriunde, pentru a cauta Ordinea.

 

Gandirea de care se tot vorbeste aici este nivelul inferior de receptie si analiza. Noi gandim simplu si greoi, in

cuvinte si sunete - adica frecvente sarace. Gandirea in senzatii si trairi, multidimensionala frecvential este cea

care ne va alinia Ordinii. Gandirea noastra actuala e ca latratul unui caine. Un gand al unei entitati evoluate te

striveste, corpul tau incepe si tremura si se contorsioneaza, legile fizicii se distorsioneaza, te contopesti in

tine si-n afara si nu mai esti aici ci nicaieri si pretutindeni. Si urci si cazi si stai pe loc in acelasi timp,

timp care nu exista si cap nu ai si nici picioare si nu privesti dar vezi tot. Iar daca gandul este prea lung, zeci

de secunde, ai sanse sa intri in colaps fizic si psihic si sa iti iei ramas bun de la lumea asta. Similare sunt si

revelatiile, de aceea sunt asa coplesitoare pentru noi. desi sunt ca o scanteie ne marcheaza si ne coplesesc cu

puterea lor. Cadem in genunchi si avem fete orgasmice si ne curg lacrimile ca la sistemul de irigatii si radem ca

prostii si ne miram extaziati, dar tot degeaba... Dupa se se potoleste treaba bagam o bere si tragem o tigara is dam

din cap satisfacuti, cuprinsi de potenta adevarului ce il simtim in vine. (Pentru neavizati: nu am descris un orgasm sexual aici, ci o experienta extrasenzoriala!!!)

Editat de thunami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi situatia e mult mai complicata , pentru ca natura umana inferioara/animala/instinctuala isi face de cap in civilizatia noastra iar energia aia se pierde pe mai multe cai , nu doar prin sexualitate fizica... desi asta e cea mai mare scurgere . Se pierde si prin sexualitate psihica , "lust" ! si prin exprimarea emotiilor negative ura , ciuda , manie... si prin gandirea excesiva ! si prin orice activitate dusa la extrem ! Ojas-ul , energia subtila din jurul corpului din limbajul tibetanilor -care isi are radacina in energia vitala- , se consuma pur si simplu ca si flacarile solare... prin orice exagerare in vreo activitate , iar inlocuirea este platita scump din energia vitala !

Poate aici e reteta secreta a faptului ca unii traiesc mai mult decat altii.

Oare stii cati exagereaza in activitatea sexuala? :flowers:

Si care preponderent. Barbatii parca traiesc mai putin decat femeile... asa, in medie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ciudat si interesant este ca pe toate topicurile nu trec una doua pagini pana sa apara contrele de carciuma,

jignirile sau injuraturile elevate. Asta ne spune la ce nivel suntem. De ce nu putem contrazice sau contraargumenta

prin ceva pozitiv, mai bun, constructiv? HAOSUL...

 

Exact. Cand dezbati teme de natura asta vrei sa o faci fara retineri, cu sufletul deschis, iar discutia sa fie una constructiva; aproape mereu termina prin ar fi un duel de citare si referinte, cine a citit mai mult, cine a inteles mai bine ce a scris cutarescu, cine a reusit sa puna in practica, cine e novicele si cine e maestrul... Ori e de inteles de ce multi ar refuza o asemenea discutie, stiind ca interlocutorii nu vor reflecta o secunda asupra celor scrise de ei, ci vor citi de la prima pana la ultima litera cu simpla (si declarata) intentie de a gasi punctele slabe, lucrurile ce pot fi rastalmacite sau ridiculizate, si la sfarsit totul e parfumat cu ironii si ranjete si uite raspunsul - "esti pe dinafara, imi esti inferior, eu sunt la un nivel mai ridicat "etc.

 

Similare sunt si revelatiile, de aceea sunt asa coplesitoare pentru noi. desi sunt ca o scanteie ne marcheaza si ne coplesesc cu puterea lor. Cadem in genunchi si avem fete orgasmice si ne curg lacrimile ca la sistemul de irigatii si radem ca prostii si ne miram extaziati, dar tot degeaba... Dupa se se potoleste treaba bagam o bere si tragem o tigara is dam din cap satisfacuti, cuprinsi de potenta adevarului ce il simtim in vine. (Pentru neavizati: nu am descris un orgasm sexual aici, ci o experienta extrasenzoriala!!!)

 

Asta m-a intrigat si pe mine toata viata, trecerea subita de la o stare inalta la lucruri triviale. Viceversa e normala avand in vedere ca orice revelatie e surprinzatoare, si asa cum ai spus, coplesitoare; pe moment dispare totul in jur si ne simtim in alta lume, elevati, conectati la ceva superior... Apoi ne linistim, reluam activitatile zilnice, si uneori revenim incredibil de repede la comportamente care dovedesc ca de fapt nu ne-am schimbat cu nimic, sau nu sesizabil in orice caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×