Sari la conținut
Forum Roportal
ais '

Iluzia spiritualitatii!

Postări Recomandate

Maestrii pun discipolilor niste intrebari cu raspunusuri paradoxale sau cu raspunsul gata inclus... exact pentru a produce un colaps in mintea elevului si pentru a ii oferi cateva clipe de luciditate pura !!!

 

Colapsul produs din cauza paradoxurilor nu produce luciditate pura ci cunoastere opaca. :)

Daca gurul nu cunoaste ce este acela un paradox si la ce foloseste...va face din discipolii sai ceea ce au facut altii din el. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Colapsul produs din cauza paradoxurilor nu produce luciditate pura ci cunoastere opaca. :o:

Daca gurul nu cunoaste ce este acela un paradox si la ce foloseste...va face din discipolii sai ceea ce au facut altii din el. :)

 

Am zis ca , koan-urile zen fac asta ! Deci , Maestri de care vorbeam sunt tot ZEN... :pardon: Nu scoate din context si extrapola ce am zis la alde maestri gen Bivolaru ! Milioane de ani lumina distanta intre zen si stilul "misan" !

 

__________

 

 

 

 

Multumesc :o: Am luat la bord sfaturile voastre...

 

__________

 

Anyway ... degeaba incercam sa meditam si sa ne modulam pe frecventa dizolvarii ego-ului ... daca constant ... prin relee si antene ... suntem bombardati cu frecventele menite amplificarii stresului si agitatiei in noi.

 

That's the whole beauty of it :o: . Diamonds come from the mud :)

 

 

Am luat programul ala si o sa caut sa-mi upgradez calculatorul :o: . Insa nu am inteles exact ce se intampla cu unda electromagentica . In link scrie ceva de ceva curent care trece prin tine . Trebuie sa iti atasezi electrozi pe tine... sau what ? Ai experimentat cu vreun astfel de dispozitiv ?

 

Am gugalit sa vad ce carte imi recomanzi si ai dreptate ! E ceva special , si cochetam de mult cu ideea/teoria... insa o sa o achizitionez sa aprofundez subiectul :o:

 

__________

Editat de Zen`sei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea capcana pentru minte e exact una din intrebarile existentiale ale omului , si anume :

 

Cine Sunt Eu !

 

Desi , poate parea o intrebare banala si fara un raspuns definitiv... prin practica excesiva si sustinuta a intrebarii , in interior... gandul "Cine Sunt Eu" va distruge toate celelalte ganduri si precum batul folosit pentru a aprinde un rug de foc , el insusi in final... va fi distrus !!!

 

Ceea ce spui intra

Editat de Egroeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A opri cursul gandirii nu distruge inteligenta,ci o ascute.Si mai ales intuitia...pana cand incepi sa stii lucruri pe care -teoretic,nu ai avea de unde sa la stii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A opri cursul gandirii nu distruge inteligenta,ci o ascute.Si mai ales intuitia...pana cand incepi sa stii lucruri pe care -teoretic,nu ai avea de unde sa la stii.

 

Pai daca opresti g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In caz ca tot nu te-ai prins,noi aici discutam despre experiente practice,nu despre filozofia lui Kant. :o:

 

Experiente practice !!!

 

Cum sa opresti g

Editat de Egroeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×