Sari la conținut
Forum Roportal
ais '

Iluzia spiritualitatii!

Postări Recomandate

Ba chiar se misca, viteza unghiulara a centrului este egala cu viteza unghiulara a unui punct de pe circumferinta! Nemiscarea este doar o iluzie.

 

Felicitari Black, ti-ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Azi noapte m-am intalnit cu o ursoaica si 3 ursuleti. Non-ordinarul asta m-a facut sa fiu humble si sa pot observa realitatea naturala a ceea ce inseamna flow-ul vietii.

 

Si te-am mai intrebat ... de ce ordine din haos si de ce tocmai sol invictus odata cu asta ( de ce te-ai identificat cu conotatiile lor)?

 

 

... considerand ca drumul este dus-intors, nu poate fi echivalent cu iluminarea, deci prin revelatii nu se ajunge sau depaseste pragul (sau poarta) iluminarii, desprinderea definitiva din lumea fizica supusa legii cauza->efect.

Deci iluminarea ar trebui sa fie o stare permanenta, care o data atinsa nu mai poate da inapoi.

Trecerile de la o stare principala la alta (de exemplu trecerea de la omul comun la omul iluminat) sunt unidrectionale, fara intoarcere (din cate am inteles).

 

Nu pot sa spun decat ca ... ceea ce am spus si spun si acum este parerea mea si nu am cum sa-ti dovedesc asta ... insa eu cred ca nu e asa de subita trecerea, si nici definitiva - cel putin nu din prima, adica gata ai "aprins" becul si a ramas aprins - de aia i-am si spus (poate impropriu) punctului care iti permite prima oara trecerea in "lumea Iluminarii" Revelatie (a nu se interpreta in sens biblic) ... Binenteles ca depinde de la fiinta la fiinta calitatea si durata fiecarei experiente de acest gen... iar in forma fizica nu poti fi desavarsit pentru ca ai niste limitari, de aceea nimeni nu poate ramane la un nivel maxim de Iluminare tot timpul (care punct maxim nu e atins de toti cei care au trecut o data de bariera, nu toti au parte de aceiasi intensitate a experientei) - ar fi ca si un fluture care s-a ars la focul unui vulcan, poate nu instantaneu insa in cele din urma... Si mai cred ca totul pe lumea asta (cel putin in partea ei fizica) este in continua evolutie, deci orice are forma fizica este in continua miscare, pe diverse trepte, orice forma de manifestare fizica are inceput, prezent si viitor - desi se pare ca timpul nu exista in alte planuri ... pe scurt: nu cred ca Iluminarea e ceva de genul: gata, am sarit pe treapta asta si de acolo nu ma mai misc caci acum le stiu pe toate si nu mai am nevoie sa invat nimic (mai degraba as vedea: Revelatia = punctul zero, apoi prima treapta, a 2, etc. ... la un moment dat poti "alunca" de pe una dintre trepte, insa asta nu te scoate neaparat in afara scarii)

 

Sunt aici ca sa invat si daca gresesc nu vreau sa raman blocata in greseala... deci sunt deschisa sa ascult si sa inteleg orice persoana care vorbeste dintr-o experienta personala si directa, sau cel putin foarte bine documentata, cu o viziune deschisa la randul ei spre a accepta ideea de evolutie (de la o idee sau parere la alta, altfel cum am putea invata?)

 

Si sincer ... urasc cuvintele astea gen Iluminare, Revelatie, etc ... caci sunt de fapt doar niste vorbe care oricum nu exprima sau explica cu adevarat experienta practica, si mai si suna asa de pompos si de fapt experienta practica este exact opusul "ridicarii publice in grad"... insa nici eu nu cunosc alte cuvinte prin care sa exprim mai bine ce vreau sa transmit...

................................................................

Ce spun acum am adaugat dupa ce am citit si postarea ta urmatoare celei la care comentez mai sus ... scuze Pippo am prostul obicei sa citesc cronologic si asa si raspund ... si deci si in acest caz am vazut dupa ce ti-am raspuns ca de fapt ne gandeam la acelasi lucru ... mii de scuze, e de la temperamentul meu de toate zilele :flowers:

..............

Iar acum am ajus la pagina 6 si imi cer scuze ca m-am repetat in anumite chestiuni deja spuse de altii intre pagina 4 si 6, motivul e paragraful de mai sus ... Oricum, subscriu total la ideea lui Thunami (cred) despre faptul ca limbajul nu poate transmite prea bine genul asta de experiente, ar fi ideal daca le-am putea transmite direct cum le simtim si traim, direct sentimentul, sezatia, starea in sine...Oricum ma bucur ca am ocazia sa cunosc niste oameni si personalitati ca unele dintre cele de pe aici ... multe din lucrurile pe care incerc sa le spun si nu gasesc exprimarea potrivita, sunt mai devreme sau mai tarziu expuse mai corect de catre unii dintre voi ... multumesc.

 

Numai bine, tuturor.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ar interesa sa citesc experiente traite de voi,si explicate de voi,cu cuvintele voastre -citatele foarte lungi,pline cu cuvintele altora,cu tot jargonul ce le insoteste,nu ma intereseaza.

Nici teoriile...nici concursurile de "iluminare"...ceva parctic,ceva ce oricare dintre noi ar putea sa puna in practica si sa obtina rezultate.Nu "filozofie",nu vorbarie.Ceva ce ati trait.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceva parctic,ceva ce oricare dintre noi ar putea sa puna in practica si sa obtina rezultate.

 

In fiecare seara inainte de culcare, roaga-te si considera-l pe Dumnezeu (forta universului) parintele tau. Simte-l ca pe un parinte protector si primeste caldura, linistea si impacarea. Creaza o relatie personala fiu-tata cu forta universala. Apoi observa in ceva timp ce schimbari se produc in viata ta. Pe alta parte observa coincidentele, sincronicitatile din jurul tau, iar acolo unde observi coincidente multiple ale caror probabilitati sunt foarte mici sa se intample, aprofundeaza lucrul pe care il indica si vei descoperi exact ceea ce cauti (ceea ce ai nevoie), chiar daca nu stii ce cauti (ce ai nevoie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ar interesa sa citesc experiente traite de voi,si explicate de voi,cu cuvintele voastre ...

 

Un topic cu experiente extrasenzoriale gasesti aici:

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic6143.html

(Poate ca ar fi mai relevant sa fie mutat acest topic la "Practici si Experiente")

Pentru experiente spirituale sigur gasesti destule marturisiri la sectiunea despre religii si spiritualitate...

Editat de thunami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceva parctic,ceva ce oricare dintre noi ar putea sa puna in practica si sa obtina rezultate.

 

Ce am descoperit eu este ca pe masura ce simplifici viata, pe masura ce te focalizezi pe ce ai nevoie in loc de ce iti doresti, lucrurile cu adevarat importante capata forta.

Simplificarea aceasta este un proces continuu in care esuezi continuu. Castigi o lupta si pierzi zece. Esential este sa nu te descurajezi si sa continui sa lupti constient de faptul ca lupta te intareste si chiar daca pierzi constant, va veni o zi in care vei incepe sa si castigi.

 

Privind inapoi la ultimii 5 ani pot spune ca zi de zi am pierdut, dar an de an am castigat. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici teoriile...nici concursurile de "iluminare"...ceva parctic,ceva ce oricare dintre noi ar putea sa puna in practica si sa obtina rezultate. Nu "filozofie",nu vorbarie.Ceva ce ati trait.

 

Da si tu un exemplu din ceva ce ai trait...fara sa deschizi gura, fara sa g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce am descoperit eu este ca pe masura ce simplifici viata, pe masura ce te focalizezi pe ce ai nevoie in loc de ce iti doresti, lucrurile cu adevarat importante capata forta.

Simplificarea aceasta este un proces continuu in care esuezi continuu. Castigi o lupta si pierzi zece. Esential este sa nu te descurajezi si sa continui sa lupti constient de faptul ca lupta te intareste si chiar daca pierzi constant, va veni o zi in care vei incepe sa si castigi.

 

Privind inapoi la ultimii 5 ani pot spune ca zi de zi am pierdut, dar an de an am castigat. :lol:

 

Adevarat... as adauga, pe masura ce simplifici viata si traiesti mai mult in prezent, aici si acum (dar nu asa cum o sa o inteleaga unii fraza asta). As mai spune, din punctul meu de vedere, ca nu trebuie sa te focalizezi pe scop in sine (pe ceea ce urmaresti) si pe ce poti sa castigi sau ce pierzi, ci pe "drum" in sine si pe modul cum pasesti pe drumul inspre scop. Fiecare zi care vine nu stii ce iti poate aduce, desi poate incepe ca o zi banala sau proasta, sau dimpotriva - ca o zi buna, asa ca traieste-o ca si cum e printre cele mai importante, daca nu chiar cea mai importanta din viata ta. Nu cred ca trebuie sa traiesti prea mult nici in viitor, nici in trecut. Deci incearca sa te bucuri (cu simplitate si inima deschisa) de ce ai, atata cat ai, cum ai ACUM - ca sa nu-ti mai legi fericirea/implinirea/linistea sufleteasca de ceea ce nu poti controla sau obtine. Si daca acel ceva inspre care tinzi, pe care vrei sa-l simti/cunosti/experimentezi, vine, atunci e si mai bine (insa s-ar putea sa avem idei preconcepute despre ce inseamna Iluminarea si toate formele ei de manifestare), daca nu ... tu ai facut ceea ce trebuia sa faci: ai incercat sa devii Om desavarsit. Spun: ai incercat! E foarte important sa incerci, e si mai bine daca reusesti, insa nu poti reusi sau esua daca nici macar nu incerci.

 

Imi pare rau ca nu am ce povesti la capitolul experiente paranormale / esoterice, insa pentru mine a incerca sa traiesc asa cum spun mai sus si in alte postari, este cel mai interesant lucru pe pamant. Nu-mi iese intotdeauna, insa de cate ori "cad", imi spun mai apoi ca trebuie sa mai incerc o data, poate data urmatoare imi iese mai bine.

 

Numai bine.

 

P.S. Arcangelo, ceea ce spune Pippo este una dintre cele mai bune chestii practice pe care le poti face ... eu nu as spune chiar asa ... "un parinte protector", "forta universului" etc... dar ti-as recomanda acelasi lucru: incearca sa "iei legatura" zilnic (daca poti, eu spre exemplu nu pot tot timpul) cu scanteia divina din tine si din tot ce te inconjoara, prin meditatie, rugaciune, contemplatie / observatie = mai simplu spus prin manifestarea sincera a trasaturilor, simtirilor si ideilor pozitive din interiorul tau, mai ales a iubirii neconditionate si neindreptate catre un obiect / situatie anume. Si nu uita ca pe "Dumnezeu" si ceea ce aduce el il gasesti si / si mai ales, in inima ta.

Editat de Calauza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iluzia spiritualitatii... hmm! toti trecem prin 'etapa' asta care, de fapt, se prelungeste la nesfarsit. :cry:

Atata timp cat nu ai ajuns la desavarsire, iar desavarsirea nu are nici capat si nici inceput (Eu sunt Alfa si Omega - remember?) nu te poti numi "iluminat" si nici nu poti spune ca ai aflat Adevarul "gol-golut".

Noi nu suntem decat niste servitori umili ai Adevarului (Dumnezeu)

 

Bine spunea Eminescu: "Adevărul e stăp

Editat de Spring`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×